Lütfen Yardım Edin Serum Verildiği Halde Kusma Normal Mi Sabaha Kadar Ne Yapabilirim

AlpMordecai

Birkaç gün evvel konu açmıştım kedimin durumuyla ilgili. Bu sabah kedimi götürdüm, önce genel muayene ettiler ve ciğlerine baktılar, film çektiler ve ciğerlerine enfeksiyon indiğini söylediler, daha sonra da serum taktılar. Öğlene kadar bekledik ve öğlen klinikten aldık. Hekim akşama kadar bir şey yedirmememi, gözetim altında tutmamı ve ishal mi vb kontrol etmemi, yarın sabah tekrar gelmemi söyledi.
Eve getirdim ve kedim tekrar kusmaya başladı tekrar tekrar. Eskisinden daha sık sayıda ve artık kusarken miyavlıyor, bizi başına çağırıyor. Biz de perişan olduk resmen. Çok üzücü hali.
İştahı hâlâ kapalı. Hiçbir şey yemiyor da içmiyor da. Yoğurt yedirdim akşam zorla elimle. Yaladı, aradan 45 dk geçti ve yoğurdu kustu. Dolayısıyla tuvalete de çıkmıyor.
Halsiz durumda ve yatıyor. Sadece bizi görünce miyavlıyor o kadar. Seviyoruz, kontrol ediyoruz herhangi bir fark yok öğlenden beri hatta adeta daha kötüye gidiyor gibi.
Sabah erkenden götüreceğim klinik açılır açılmaz ama o zamana kadar ne yapmalıyım? Lütfen tavsiyede bulunun, aklıma gelen her şeyi denedim hatta sıcak su torbası koydum üstüne battaniye koyup kedimi de onun üstüne yatırdım ama nafile. Sabaha kadar ne yapabilirim teyakkuz halinde olacağım zaten.

35 CEVAP

AlpMordecai

Nihayet kedim eski sağlığına kavuşmaya başladı arkadaşlar. Evde yaptıklarımız mı fayda etti bilmiyorum ama kedim ameliyata gerek kalmadan iyileşti. Artık iştahı yerine gelmiş durumda yiyor mamasını ve tuvalete de çıkıyor. 3 gündür kusmadı. Veteriner yarın son kez son bir kontrol daha yapacak. Sizin de tavsiyeleriniz için teşekkürler. Çok da moral verdiniz yazdıklarınızla.

AlpMordecai

Bu konuya yazacağım son mesaj olacak anasayfayı daha fazla meşgul etmemek için.

Kedim nihayet tamamen iyileşti, sapasağlam durumda. Sadece hastayken zorla yedirdiğim kuru mamasından soğumuş vaziyette ama sorun değil, onu da aşarız. İştahı tam, oyun oynuyor eskisi gibi bıcır bıcır, tuvaletini de sorunsuz vaziyette yapıyor ve en önemlisi kusmuyor hiç. Bugün tuvaletine baktım ve tahminim o yönde ki kedimi rahatsız eden bağırsağında tüy yumağı problemiydi. O kadar malt yedirmeme rağmen nasıl oldu bilmiyorum ama zannımca kısırlaştırma zamanı çok telaşa kapıldığımdan kaçırdım ve ameliyat sonrası kedim de sürekli ameliyat bölgesini yalayıp durduğu için ne kadar kıl varsa yaladı yuttu.
Veteriner kesin bağırsak ameliyatı gözüyle bakmaya başlamıştı son gün. Hatta form bile imzaladık tam ama o gün içinde (2 gün evvel yani)
zeytinyağı+yoğurt+masaj+laktozsuz kefir+malt vs özellikle bu sitede bulabildiğim ne kadar tavsiye varsa hepsini uygulayarak tedavisini evde gerçekleştirdik.
Ayrıca kedim ilk kez hasta olduğundan çok fazla paniklemiştim. Bir ders çıkardım bu olaydan ne kadar stresli bir olay olsa da paniklememek ve ağlamamak lazım. Kediyi çok etkiliyor evdeki psikolojik vaziyet. Kederlenince o da pes edecek hale geliyor resmen.

Warriorsans

Çok çok geçmiş olsun iyileşmesine çok sevindim 🥺💞 basit bir tüy problemi nasıl sonuçlar getirebiliyormuş bir kez daha görmüş olduk. Kesinlikle malt kullanımına çok dikkat edilmedi arada yoğurt ve zeytinyağ takviyeleri de yapılmalı.

dogakaradag

tüm gece başında bekleyecekseniz onun yerine çevrenizde 24 saat açık veterinerler varsa onlardan birine götürün bence. götürdüğünüz veteriner kan değerlerine bakmadan mı kısırlaştırma işlemi yaptı? öyle ise bence hemen başka bir veterinere gösterin

AlpMordecai

Maalesef kan değerlerine bakılmadı ama zaten esas sorun yaşadığım yerde hicbir veteriner bakmıyor ve bu götürdüğüm veteriner de buradaki en çok olanağa sahip olan, en iyi klinik. :(

Tgckrks

100 ml izotonik yeterli olacaktır

Trifane

Cok cok geçmiş olsun. Bizi de haberdar edin...

gece18

Degerlere bakılmadan neden hareket edilir aklım almıyor. Bu cok önemli bir mesele. Cok gecmis olsun. Enfeksiyon ve kusmalar esnasında mideye kolay kolay yiyecek gitmez ama bizimkini balık kurtarmıstı. Keskin kokulu yiyecekler sunabilirsiniz. Lütfen haberdar edin.

AlpMordecai

Bir de sürekli yazıp anasayfayı meşgul etmek istemiyorum başkalarının acil durumu vardır vs diye kusura bakmayın ama acaba stres durumu kesinleşirse gimcat'in antistress macunu fayda verir mi kullansak? Eğer stres durumuysa iştahını nasıl geri getirmemiz mümkün olur? Su içiyor gayet ama mama ne yaş ne kuru ne de çorba kabul etmiyor midesi hiçbir şekilde.

AlpMordecai

Bir iyi haberim bir de bu habere ilişkin bir sorum var.

İyi haber şu 4 gündür büyük tuvaletini yapmayan kedim bugün sonunda kakasını yapabildi. Çok sevindim ve içim fena rahatladı. Üstelik kusmadı da tüm gün.

Sorum ise ishal olarak yapması. Yalnız kedimiz 3 4 gündür serum hariç hiçbir besin almıyordu. Yani katı hiçbir şey yemiyordu. Acaba ishali bununla mı ilişkilidir yoksa endişelenmem gerekir mi bu durumdan ötürü?

Bir şey yutmamış diye düşünüyorum artık, zaten imkânsızdı o kadar takip ediyordum ben bir şeyler yemesin diye. Eve gelince taşıma çantasını hiç göremeyeceği bir yere sakladım. Veterinerlere de tamamen alışmıştı zaten bu akşam. Yani stresi bitmişti büyük ölçüde ki arabada bile bağırmadı. Acaba anksiyete mi yapmıştı?
Sabaha kadar daha bir şey yedirmiyorum kusacak mı gözlemek için. Sabah mama yedirmeye çalışacağım. İshal ama yine yaş mama yedireyim diyorum iştahı iyice açılsın diye yine yemezse de çorba alayım diyorum tekrar, sizce hatalı mı olur öyle yapmam?
Çok soru sordum, kusura bakmayın çok heyecanlandım şu an.

AlpMordecai

2 gün sonra yine kustu. :(
Anlamıyorum hem iştahı yok sabahtan beri tek lokma yemedi, zorla mama yedirdim az evvel kaşıkla ve onu da kustu.
Sizce ne olabilir bu sorunun sebebi dün hiç kusmadı ama, ondan önceki gün klinikteydi o zaman da hiç kusmamış ama 2 gün sonra kustu tekrar.
Vete de bir kere kustu diye apar topar götürmek istemiyorum daha yeni sakinleşmeye başladı. Yine stres yapmasını istemiyorum.
Dün kaka yapabilmişti o kadar sevinmiştim bugün kaka da yapmadı hiç. Anca su içip idrar yapıyor ve tüm gün uyudu halsiz epeyce.

Palyaco

Hiçbir şey vermenizi tavsiye etmem serum baglatin en iyisi

Anonymus985465

Ağustos ayında melek olan 9 yaşındaki evladımda da benzer semptomlar vardı.
Umarım en kısa zamanda iyileşir.

AlpMordecai

Midesine bir şey girsin diye patates haşlıyorum onu tavukla mixerden geçirip zorla da olsa yedirmeye çalışacağım bir zararı dokunur mu (tavuk alerjisi yok)

AlpMordecai

Teşekkür ederim hepinize tavsiyelerinizi uygulayacağım, veterinerden geldikten sonra da gelişmeleri haber vereceğim