Sahte Aşılar

FA

Merhaba.Sahte aşıların türediğinin herkes farkındadır, benimse geçen hafta haberim oldu.Biofel firmasına mail attım onlarda Türkiye bayiliğinin numarasını verdiler.Bayiliği aradığımda etiketsiz ve fake seri numaralarından anlaşılabileceğini söyledi.Sahte aşı olup olmadığını ise bu pdf ten öğrenebilirsiniz.Seri numaraları belirtilen aşıların uygunluğu test edilmiş listedir.Eğer yoksa sahte olma ihtimali yüksektir. https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/bornova/Sayfalar/Arsiv.aspx?Liste=Duyuru
Maalesef ki kedilerime vurulan karma aşıları dan birinin seri numarası listede yoktu ve veterinere gidip hangi depodan aldığını ve faturalarını sordum tabii ki önüme hiçbir şey sunamadılar.2 gün sonra aşıyı ücretsiz tekrarlayacaklarını söylediler listede olan seri numaralarından bir tanesiyle.Her ne kadar durum benim kedilerim için düzelse de diğer canlar için şikâyette bulanacağım.Tarım ve Orman Bakanlığı ile Veteriner Hekimleri Odasına şikayette bulunmak gerekiyormuş.

44 CEVAP

Palyaco

Suan kimse karma asi yaptirmasin çünkü böyle bir asi hala ülkemize gelmedi veteriner arkadaşımla konuşuyorum ve ithalatının suan gelmedini söylüyor korona asilarindan dolayi 2 ay içinde ilk ithalatın geleceğini söyledi bizde suan bekliyoruz karma asi vaktimiz bu aydi

Gunesyildirimm

Bu pdf leri bende bulup bakmıştım ama seri numarasından tam olarak sahte mi değil mi anlaşılır mı diye bilmiyordum bunu görmek içimi rahatlattı şuan çünkü aşımın seri numarası vardı pdfte skt si falan her şeyi uyuyordu. Çabanız için kendi adıma teşekkür ederim umarım işe yarar, birinin bu duruma gerçekten el atması gerekiyordu bir sürü canın sağlığı söz konusu sonuçta

FA

Çekya'daki pazarlama sorumlusuna mail atmıştım, Türkiye'ye ithal eden firmaya beni yönlendirdi.Bayilik de beni bakanlığa ait enstitüsüye yönlendirdi.Aslında attığım bağlantıda Türkiye'ye gelen aşıların listesi, seri numaraları, üretim ve son kullanma tarihleri ile kaç adetin hangi ecza deposuna geldiği yazıyor.Gelen aşı var ama çok dikkatli olmak gerekiyor

Anonymus985465

Uyarı için çok teşekkürler. Aşıdan sonra ishalin sebebi olabilir. Sağlık karnesindeki aşının etiketine çok güveniyordum!
İnsan yapmaz...

FA

Açıkçası bugün veterinere götürdüğümde sahte aşılardan bahsettim ve ilk karma aşısı orijinaldi ve sahte kullanmadıkları için teşekkür ettim.Şaka gibi ama bunun üzerine 2. Karmayı sahte yaptılar.Önceden de veterinerlere güvenmiyordum şu an sıfırlandı her şeye ticari yaklaşıyorlar.

simbakedi

bence asla aynı yerde yaptırmayın paranızı isteyin yoksa şikayet edeceğinizi söyleyin, paranızı da alıp şikayet edin :) hak ediyorlar bir de utanmadan ücretsiz demişler bilerek yapmışlar da ondan. can emanet ediyoruz bunlara gördüğümüz muameleye bakın ya

FA

Zaten çocuk kandırır gibi kandırmaya çalıştılar yok antikor testi yapalım falan bağışıklığı kazanmış mı diye.Ondan sonra dolaba bakıyorlar bir dolapta yarım aşılar diğer dolapta kalan son 3 orjinal aşı ve iki veterinerin fısır fısır konuşması😬.Aynı yere tabii ki gitmem bir daha ama şu an orjinal aşıyı 2 gün sonra tekrarlayacaklar.Şikayette bulunmayı ise hiç ummadıkları zamanda yapacağım çünkü şikâyet edeceğimi söyledim.Sadece bir etiketle değil ellerindeki bir sürü sahte aşıyla beraber yakalanmalarını istiyorum.

FA

Bu arada sosyal medya hesaplarım yok, bu gönderiyi görenler sahte aşılar hakkında çevresini bilgilendirirse sevinirim çünkü daha fazla insana nasıl ulaşabilirim hiçbir fikrim yok.

gece18

Ülkeye gelen asılar var ve mevcut. Bunları seri nolarına bakarak, yazı dili ve hatası , etiketi, kapak rengi ve icerigindeki renge bakarak sahte olup olmadığını gayet çok net bir şekilde anlamak mümkün.
Benim kücük panlökopeni atlattı zaten. 1 doz saglam vurdu bagısıklıgı virüsle savastı etkisi cok iyi oldu. 2 doz icinde tahlillerini serolojik testlerini yapıp yaptıracagız. Gördügüm kadarıyla sahte asılar pek yan etkisini göstermiyor.

FA

Yan etkiler ihtimal dahilinde olabilir de olmayadabilir de.Muhtemelen bir çok faktöre bağlı değişkenlik gösteriyordur.Asıl kıstas bence enstitünün aşı listesindeki ürünlerin karneye yapıştırılan etiketlerle uyuşup uyuşmadığı

simbakedi

bu arada 1-2 kişinin kedisi bu sahte aşılardan dolayı baya kötü oldu, serum antibiyotik falan hep başlık açtılar. çok tehlikeli kısaca. böyle veterinerler olması gerçekten çok iğrenç. insan doktoru olsa anlıycam insan insana yapar çıkar için her şeyi ancak hayvanlardan bile böyle fırsatçılıklar güdülmesi gerçekten midemi bulandırıyor

Hayvanasigi0

Ben 1 ay once falan yaptirdim sahte miydi acaba?

FA

En baştaki gönderideki linke tıklayıp pdflere bakarsan, aşı ile alakalı her şey yazıyor. Bugün dikkatimi çeken diğer şey karneye yapıştırılan etkiet Türkçe yazıyorsa orjinal, saçma bir ingilizce ile yazılmışsa sahte

FA

En baştaki gönderideki linke tıklayıp pdflere bakarsan, aşı ile alakalı her şey yazıyor. Bugün dikkatimi çeken diğer şey karneye yapıştırılan etkiet Türkçe yazıyorsa orjinal, saçma bir ingilizce ile yazılmışsa sahte

FA

Karne fotoğrafını profilime ekleyeceğim görsel olursa daha anlaşılır olabilir.