Mama Fiyat Artışı

Patili_1

Kedi mama fiyatlarında 2-3 katı fiyat artışı oldu tabiki sadece mamada da değil kumda ilaçlarda yani en azından bu hayvanları düşünüp de zam yapmasaydiniz bunlara ya sokak hayvanlarına mama vereyim diyorum ztn mama daha da az oluyor bı mamayı 500₺ civarında alırken şuan olmuş 1.500 ₺ bir öğrenci bir hayvana bakamayacak mi ya bu ne ben hem öğrenciyim hem de hayvanlara bakmak istiyorum çünkü onlar bizim canımız, kanımız ayrıca onlar Allah'ın sessiz kulları.
Ya asgeri maaşa zam yaparlar ama onun bı faydası yok ki daha da zararı var hatta ne yapalım hayvana da mı bakmayalim ztn bunca stresin içinde birde bizi sakinleştiren minnak dostlarımızı da mı bırakalım Allah aşkına ya bakın ben zam olmasın demiyorum herşeye zam var ona da olmak zorunda ama bu kadar da değil ya sesimizi mi göstereceğiz napacaksak yapalım her evcil hayvan sahibi bu durumdan muzdariptir ya

19 CEVAP

simbakedi

yapacak hiçbir şey yok, diğer seçimlerde de böyle devam ederse müstehak yani bu halka. kedi beslemeyi geçtim insanlar kendine bile bakamıyor. asgari arttı da sanki zamlarla aynı oranda mı arttı? her şey şov, dolar artınca bizimle alakası yok diyenler dolar düşünce halay çekiyor, ne anlar bu kafasızlar. kendi kedimi geçtim sokaktakiler için ağlıyorum kaç gündür. insanlar ekonomik sıkıntıdan ötürü alamıyor kedi/köpek eve. imkanı olan da ya sokaktan alıyor ya da diğerleri satın alıyor veya üreticilerden alıyorlar. ama biz tepki gösterince sokaktakilerin populasyonu mu azalcak, ben anne/baba olsun istiyorum deniyor hemen. zaten ülke yeterince zor durumdayken insanların bu gibi şeylerle daha da zora sokmasını anlamıyorum ve kabullenemiyorum. öğrenci halimle babamdan artık para istemeye utanıyorum mama alıcam diye sokaktakilere, almak için 1.5 aydır para harcamıyorum dışarı çıkıp ya. bugünler umarım geçer, geçmezse bu hale getirenlerin yakaları elimde olacak diğer dünyada

NorthNight

Dün 750₺ elektrik faturası ödedim. Yaşadığımız yerde doğalgaz yok apartmanın kömür masrafından bu yıl payımıza düşen 10bin ₺yi buluyor. 2,5 yaşında bir oğlum var onun ihtiyaçları kedimiz falan derken, işin sonu nereye gidecek bilmiyorum. Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar. Ot gibi yaşamaya çalışıyoruz, sürekli birileri tepemize basarak..

cat_expert

Yazacak çok şey var da siyasete girer konu.

Seçim zamanı göreceğiz bakalım durumu, sandıkta tepkinizi göstereceksiniz burada sosyal medyada ne kadar konuşsak boş. Yaşı 18'den küçük kardeşlerimiz de var burada onlar da annelerine babalarına oy kullanacak ebeveynlerine gerekli hatırlatmaları yapacak son şansınız artık. Aynı kafa ile devam edilirse en dandik mamanın kilosuna 300 lira vereceksiniz.

Renklipati

Kim muzdarip degilki bu konuda.evdekilere bir şekilde alıyoruz, olan sokak canları na oldu alım azaldı önceden herkes alıp koyardı şimdi ise bir iki kişiye düştü.bu zamlar yüzden kimse kedide alıp beslemek istemiyor artık

CapKek

Az önce pet shopuma malt almaya gittim. 25 Ocak -1 Şubat arası, proplan, royal, sanabelle katagorısındeki mamalara zam gelecegını söyledi. Yaş mamalarada gelecekmiş, hemen kedimin sevdigi ezme tarzı guerme, pro chıoce yaş mamaları.
Az kaldı insanları hayvanlara değil kendılerıne bakamayacak duruma düşmelerine😏

psabrk

Eskiden gıda fiyatlarını araştırmadan market market dolaşmadan alırdım şimdi en ufak şey için bile araştırıyorum.Kedi maması alacağım zaman bilmem kaç siteye giriyorum, ordan burdan indirimle anca alıyorum oda 3-4 taksitle.
Sırf öğrenciler değil normal asgari ücretle çalışan insanlar için bile bir cana bakmak lüks oldu.Aylarca evcil hayvan ürünlerindeki kdv’nin %1e düşmesi için çaba sarf ettik umurlarında bile olmadı.
Pet shop sektörü ise ona hiç değinmek bile istemiyorum her hafta zam yapıyorlar o kadar tiksiniyorumki hepsinden buna sebeb olanlardan sonra her şeyi bahane göstererek zam yapıyorlar.Örnek lazer normal lazer markette 4-5 tl başına kedi lazeri diye yazınca 10-20 tl.
Bir şey diyeyim bu her zaman böyle devam edecek başkaları bile yönetse aynı olacak.Hepsi daha yönettikleri şehirleri yönetemiyorlar hangisi ülkeyi daha iyi yönetecek ? Tüm hepsi dahil bu yorumuma.Ben hiçbirisine sempati beslemiyorum doğruya doğru demek gerekiyor.

Melike0nur

Cok hakli herkes ya bir de yetmezmis gibi %18 kdv alıyorlar. Bari onu düşün. Kedileri bırakın kendimize de bakamayacagiz sanırım bu gidişle. Çok endişeliyim

CapKek

petshopum evimin 4/5 bina yanında yanından her gectıgımde yaş mama olsun, kuru mama olsun alıyorum , boş geçmiyorum. şuan evdeki kedim için baya bi stoğum oldu. 1 hafta içinde baya zam gelicekmıs imkanı olan şimdiden alsın alacagını. işimiz çok zor..
eskıden ev gıdası indirimlerine bakardık, şimdi kedi maması indirimini nerede görsem hemen alıyorum. :/

Palyaco

Cok haklısınız hem kendi kedime hem dışarıdaki canlara toplam 1500 harcıyorum artık baya pahalı oldu hersey iş yerimde 6 yavru kedi ve anne baba var toplam 8 kedi var aylık 15 kilo yiyiyorlar 24 adet yasmama veriyorum benim kedimde 1.5 kiloluk yiyiyor kumu yasmamasi derken 3 ay önce 800 harcıyorum şimdi 1.500 tl oldu harcama

Warriorsans

Malesef mamalar kumlar veteriner masrafları her şey uçtu.. nasıl başa çıkılacak bende bilmiyorum

Melike0nur

Hasta falan olursa diye odum kopuyor hadi asilarini bir şekilde hallediyoruz ama

izmirle

Utanması gereken memleketi bu hale getirenler vatandaşına bir kuru ekmeğe muhtaç edenler tabi utanacak yüzleri varsa.

Gmz91910

İki kedim var, bahçemde baktığım kedilerim de var. Ben de yetemiyorum artık ☹️ Dediğiniz gibi mamalara mı kumlara mı yoksa kendi halimize mi yanalım.🙄

bernac

Şimdi onun içeriği bunun içeriği lüksümüzde olmayacak uyguna bulduğumuz Türkiye şartları bir çok şeyi elimizden alıyor ah ah.

Fulfate

Hepimiz aynı sorunu yaşıyoruz. İki tane köpeğim var ve artık kendi masraflarımızdan daha da kısıp onları daha önce gördüklerinden geri kalmaması adına çabalıyoruz