Yaralı Bir Kuş Buldum Lütfen Bilenler Yardımcı Olsun???

sundowndread

Bugün otobüste giderken sanırım o otobüs güvercinin sağ kanadına çarptı. Bir baktım güvercin yalpalayarak gidiyor uçamıyor indim otobüsten bir şekilde kucağıma alıp eve getirdim. İlk başta balkonda tuttum. Normalde balkonumuz Kapalı bir balkon ama yine de eve göre soğuk olduğu için eve soktum. Kediden gizlediğim halde evde olduğunu hissetti Kapalı olan kaplıyı tırmalayıp duruyor. Güvercinin sağ kanadında kırmızılık gördüm yara gibi bir şeydi. Ama açıkçası bende pek güvercini elleyemiyorum şu an alınca çırpınıyor. Yürürken arada kafası yere düşüyor dengesini sağlayamıyor. Yemek verdim su verdim yemeği yiyor neyseki onda bir sorun yok. Ancak şu an maddi açıdan pek iyi bir durumda olmadığım için veterinere götüremiyorum bakmak için ayrı yüklü bir miktar ürün için ayrı bir yüklü miktar istiyorlar çünkü. Evde onu nasıl iyileştirebilirim? Bir de balkonda durması sorun olur mu çok üşür mü illa evde durması gerekir mi? Benim için bir sorun yok ama kedi rahat durmuyor öğrenmek istedim bu yüzden

6 CEVAP

Anonymus985465

Şu an aklıma gelen bir kolinin içinde hem emniyette, hem de nispeten sıcakta olacağı. Hava alabilmesi için delikler açılmalı. İçinde kuru ot, saman iyi olur. Ancak hiç olmazsa Belediye'nin veterinerine gösterilmeli.
Kedilerimin pençelerinden kurtardığım bir bıldırcını götürdüğüm veteriner, bıldırcın besleyen bir tanıdığının bakımını üstlenebileceğini söylemişti.
Bazı özel veterinerler insaflı oluyor.
Acil şifalar ve kolaylıklar diliyorum.

Anonymus985465

Yarasına Dr Animal veya Tentürdiyot sürebilirseniz iyi olur.

Anonymus985465

Şu an aklıma gelen bir kolinin içinde hem emniyette, hem de nispeten sıcakta olacağı. Hava alabilmesi için delikler açılmalı. İçinde kuru ot, saman iyi olur. Ancak hiç olmazsa Belediye'nin veterinerine gösterilmeli.
Kedilerimin pençelerinden kurtardığım bir bıldırcını götürdüğüm veteriner, bıldırcın besleyen bir tanıdığının bakımını üstlenebileceğini söylemişti.
Bazı özel veterinerler insaflı oluyor.
Acil şifalar ve kolaylıklar diliyorum.

Ozzey

merhaba gecmis olsun. normal sartlarda bi sogukta acikta duruyor guvercinler balkonda sorun olacagini sanmiyorum ama hamletin dedigi gibi kutu iyi olur etrafina delikler acarsin. icine bir kat daha koli parcasi koy ki arada temizlersin. sadece incitmeyse zaten iki uc gune icar gider. belediyelerde kus bakmiyormar benim bildigim.
bir de dikkat et. kedi hayatta birakmaz hayvanin pesini bir dalginlik gider.

sundowndread

Ben kuşu sabahları balkonda akşamları mutfakta tutuyorum. Kutuda bırakmak istemiyorum açıkçası zaten ev ona hapis gibi bir de kutuyla alanını daraltmak istemiyorum ama maşallah diyeyim şu an çok daha iyi görünüyor :) az az uçmaya başladı hareketleri biraz düzelmeye başladı birkaç gün daha dursun aldığım yere geri götürüp bırakıcam. Kedim de farketti kuşu ama kuşun olduğu yerin kapısını kapalı tutuyoruz hep. Ve ayrıca bir müddet uzaktan izledikten sonra kuştan korktu kaçıyor şimdi hiç yanına yanaşmıyor :)

Toscana

Tarım orman bakanlığını arayın gelip alıyorlatr yada yakınsa bulunduğunuz şehirde vaşak birimini arayın istanbulda avcılarda fakultede ben buldupum yaralı güvercin yavru martı oraya götürüyorum tedavi edip doğaya salıyorlar