Kedi Almayı Düşunuyorum Temel Eşyalar

_Berat_

ılk önce selamlar, kedi sahipleneceğim bunun için temel eşyalar ve fiyatları uygun mama fazla pahalı olmasın ortalama bişeyler ne pahalı ne ucuz.yazarsanız sevinirim 🤗

48 CEVAP

NorthNight

Mama kabı (evdeki porselen kaseler işinizi görür gereksiz yere ‘mama kabı’ adı altında diye satılıp boş yere paranızdan olacağınız şeyler almayın.

Mama (kedinizin yaşına sağlık durumuna göre değişecektir ama mümkünse orta segmentin altında tercih etmeyin. Birde mamalarda 10kg vs alabilirseniz başlangıçta masraf olur ama kg başına kar edersiniz)

Kum (uygun fiyatlı magicsand kullanıyorum şuan memnunum, lindocat ve proline da güzel)

Kum Kabı (Tyolda Gnd kapalı kedi tuvaleti diye bakarsanız çıkar ben kullanıyorum gayet memnunum)

Kum için Kürek (10-15₺)

Box (Veteriner ziyaretleriniz için lazım olacak klasik her yerde olan 60-70₺ liklerden alabilirsiniz başlangıçta yeter sonra kedinizin ihtiyaçlarına göre belirlersiniz)

Bunlar ilk ihtiyaçlarınız, zamanla diğer şeyleri tamamlayabilirsiniz.

_Berat_

hepinize teşekkür ederim 🤗

tuvalet, kedi kumu, temizlemek için kürek
ucuzda olsa üzeri kapalı kedi yatağı (kendilerini güvende hissederler)
mama olarak yavru kedilere royal canin marka öneriyorlar protein değeri olarak yüksek olduğu söyleniyor.
ben yaş mama olarak kıyılmış tavuklu yaş mama kullanıyorum gourmetin yada proplanın gourmet biraz daha uygun tabi. severek ve zorlanmadan yiyorlar kıyılmış olması avantaj.
kedi tarağı kedinin kan dolaşımı için rahatlatıcı oluyor
tırnak makası

iç dış parazit en son 150 TL civarlarındaydı yeni sahipleneceğiniz yavru kedinin iç dış parazit ve karma aşısı çok önemli diye biliyorum.
diğer aşılar hakkında pek emin değilim.

oyuncak olarak lastik tokalarla bile çok büyük keyif alarak oynuyorlar aşırı pahalı oyuncaklara gerek yok, tabi zamanla istediklerinizi alırsınız.

blue_hpood

//sağlık açısından masraflı saymayacağım, onları saymışlar, onlar zaten gerekli şeyler fakat konfor sağlamak istiyorsanız maddi olarak iyi durumda olmanız gerekir. basit bir kalorifer kedi yatağı 100 lira civarlarında. cam kenarı yatakları 60-100 arası. kedi oyun evleri, adam akıllı olanlar 400’den başlıyor. duvara bir şeyler monte edeyim, hayvan rahat olsun derseniz 500-800 arası, hadi bunlar konfor için. peki balkonlara file yaptırayım, hem ben rahat olayım hem kedi derseniz, 400-500 arası; balkonunuza ve camlara göre değişir. vasistas cam koruması 100-150 lira. kedi oyuncakları, en azından bir şeye benzeyenleri 100’den başlar. adam akıllı taşıma kabı derseniz 400’ü gözden çıkarın. bir yere gitmeniz gerekecek, bu hayvanı yanıma alayım deseniz, uçak ayrı otobüs ayrı problem, kedi oteline bırakayım derseniz hem para hem vicdanen sıkıntı. alayım evde dursun öylece diyemiyorsunuz, her şeyini düşünmeniz gerek; mamasıdır, oyuncağıdır.. kısacası düşünmeniz gereken çok şey var. iyice emin olun derim.//
maddi olarak ölçüp tartıyorsanız sahiplenmeyin. ileride hastalık vs durumunda zorlanabilirsiz. bir fip, kanser vs durumunda altından kalkamazsınız. iyice düşünmeden sahiplenmenizi tavsiye etmen. sonra sokağa terk ediliyorlar.

PolatARS

Mama markası olarak sanabelle öneriyorum. Felicia, Mycat gibi yerli markaların fiyatları Proplan gibi markalarla neredeyse kafa kafaya gidiyor! Asla yerli mama almayın. Sanabelle'nin 2 KG lik mamalarından alın. Kediniz severse 10 kg lik alırsınız daha uyguna gelir. Mama kabı, su kabı, malt, tarak, zil, oyuncak gibi şeylerden kısıp çocugun aşılarını yaptırın derim. Evdeki porselen bir kase en sağlıklı su ve mama kabıdır. 20 litrelik kum alın bayağı gider. Büyük boy kedi tuvaleti ile daha mutlu olur.

blue_hpood

unutmadan, kısırlaştırma maliyetli ortalama 800-1000 arası. zamanı geldiğinde aman ne olacak diyerek masraftan kaçan fazlaca insan var. bu şartlarda sokakta kalsın daha iyi.

_Berat_

ben orta maliyetli derken 60 70 tl lik şeylerden bahsetmiyorum.yanlış anladınız yada ben yanlış telefuz ettim. iyi geceler

ovgulusoy

Ayda en az 150₺ gider. Bu sadece mama ve kum masrafıdır. Sağlık masraflarını aylara bölünce net 250₺ ayırmanız lazım. Yapabilecek misiniz?

simbakedi

-orada yatışı vs olursa ya da uzun süre kalırsa hasta olur bence. benim gittiğim veterinerler normal özel gibi masayı silip eldivenle vs muayene ediyorlar o yüzden iç-dış ve muayenede bulaşacak bir şey yok. ama yer az olduğu için yatışlı bir şey söz konusu olduğunda kaçınılmaz maalesef. siz eğer güveniyorsanız temiz olduğuna iç-dış için illa gitmeye gerek yok özele bence ama imkanınız varsa giderseniz de olur. en azından pet pasaportu çıkar, kayıt ettirirsiniz.

    1. öneri için sağolun kasndakjsd babamın kartı var birkaç tane de güvenmediği için hepsini vermiyor... ben de sürekli 40 tl üstüne 20 tl indirim kampanyası bekliyorum :D

_Berat_

blue_hpood tamam tamam haklısınız

beyzathemoc1

YA MAMA KABI NASIL HASTA EDEBİLİR İYİ MİSİN

alfa_s

Sizin mantığınızla Türkiyede ne çocuk kalır ne evcil hayvan haberlere bakıyormusunuz yada markete pazara gidiyormusunuz lüxünden önce temel şeyleri düşünmek zorundayız çoğumuz kusura bakmayın sizin kadar zengin olamadığımız için 😂

_Berat_

blue_hpood bence kavga etmeye gerek yok maddiyatım var zaten kediye bakmak için o yönde sıkıntı yok

_Berat_

simbakedi çok teşşekür ederim, bu arada kediyi belediyeye götürsem hani çok sokak hayvanları falan geliyor ya hastalık falan varsa kediler köpeklerle ilgili veterinerde yaptırsam daha iyi bence hastalanmasından korkuyorum

_Berat_

ve birde bişey daha ekliyim belki işine yarar senin simbakedi g@tirden yeni hesap aç önceden getirden kullanmadığınız bir kredi kartı vardır sanırım? eğer varsa ilk siparişe özel 40 veya 30tlfalan indirim vardı istersen kullanırsın ve getire kayıt olurken farklı eposta ve tel numarası ver yoksa olmaz