Yaş Mama & Diş Eti Kızarıklığı

teddybal

Selam, abim 8-9 aylık olan kedisini veterinere götürmüş, vet. diş eti kızarıklığı var demiş (çürük yokmuş) yaş mama veriyor musun demiş, abim haftada 2-3 konserve veriyorum demiş, veterinerse yaş mamadan olmuştur maksimum 1 tane yesin haftada demiş. Abim ben artık 1'den fazla vermem adam bunun okulunu bitirmiş sonuçta vardır bir bildiği diyor, akıl var mantık var aaa diş eti kızarıklığı var yaş mama verme diyip bir şey yapmadan göndermek nasıl bir mantık, hayır düşünüyorum bir ilişki kuramıyorum, bana mı saçma geliyor sadece bu? Bu arada jöle formunda yaş mama hiç vermemiş, et sulu alıyormuş.

18 CEVAP

beyzathemoc1

Ben haftada 1 temizliyorum maalesef çünkü hiç hoşlanmıyorlar ödül mamam varsa haftada 2-3 yapıyorum yoksa küsüyorlar

Şu an trixie kedi köpek diş temizleme jeli kullanıyorum gayet güzel bence onu makyaj pamuğuna sıkıp ovalıyorum bi ara haftalarca temizlememiştim spreyim bitti diye jel elime ulaşınca silince pamuk sapsarı olmuştu midem bulaşmıştı cidden xowofjeor baya bereketli aylardır kullanıyorum ben 2 kediye

beyzathemoc1

Diş temizliği yapıyorsa
Formuna uygun (kısır yavru yetişkin) yaş mama veriyorsa (her gün verenlerde geçerli)
Kilo sorunu yoksa
Yaş mama yüzünden kuru mamayı bırakmıyorsa

İstediğiniz kadar verebilirsiniz ama Diş temizliği çok önemli

Palyaco

Haftada 1 en ideali fazla vermeyin veriyorsanizda dental dis ve dış eti için suyuna eklenen

teddybal

Kısır ama yavru mama veriyor, diş temizliği olarak sadece her gün dental ödül maması veriyormuş fırçala demiştim ama beceremiyormuş, bu arada oburmuş yaş mama yemesi kuru mamasını asla engellemiyormuş aynı gramajı tüketiyormuş nerdeyse, yine de iyiymiş kilosu çok kudurukmuş çünkü (başka sehirdeler ondan görmeden anlattığı kadarıyla aktarıyorum)
Bu arada ben de sizin dediğiniz gibi biliyorum öyle de anlattım kendisine ama vet.im ne derse o moduna girdi🤦🏼‍♀️ Ben ergen diye daha diş değişimi devam ediyordur ondandır diye düşünmüştüm.

Renklipati

Bizim veteriner de haftada bir idal demişti, fakat çürümeye sebebiyet vereceği için bakım olmazsa,diş eti kızarıklık sorunu başka bence ayrıca mutlaka bir sprey yada ilaç vermeliydi bizimde olmuştu verdi çünkü veteriner ilaç geçti diş değişim döneminde yaşadık kızarıklık

teddybal

Renklipati bir ürün onermemis sadece yaş mama olayını tembihlemiş, crystalin'i vardı onu sıksa dişlerine diye düşündüm, bir de ona da şimdi biodent hexidine sipariş verdim, elimden bu kadar geliyor uzaktan. Yaş mamayı az yiyecek olması içime sinmedi ama, ben kendi kedilerime sık vermeye çalışıyorum diş problemine denk gelmedim (maşallah diyeyim :D)

Renklipati

Düzelir bence muhtemelen diş degisim döneminde nerdeyse 1 yaşına kadar devam ediyor,yaş mamada şimdilik haftada 1 verse kısa zamanda toparlar aynen o sprey de çok işe yarar sıksın

beyzathemoc1

Dental mamalar adam akıllı etki etmiyor ya maalesef fırçalama şart

beyzathemoc1

Benim gingiviti olan kedim vardı saha sonra stomatit oldu yangılı diş eti enfeksiyonu yani ona sadece sprey sıkabiliyordum nanosprey sıkıyordum ama aşırı pahalı olmuş gereksiz zam yapıp ürünü değiştirip mahvetmişler crystalin veya dr animal da aynı işi görür bide sulara katılan ağız suları var

Kedinin derisini çekip bırakınca kendini topluyor bu başka anormallik var mı diş eti kizarikligi bazen böbrek sorunları yüzünden olabiliyor

beyzathemoc1

O da ihtimal tabi değişsin belli olur bi aya

beyzathemoc1

Sağolun o vefat etti ama olsun

beyzathemoc1

Yok yok sorun değil böbrek yetmezliğinden vefat etti o yüzden herkese hatırlatıyorum diş sorunu olunca genelde bağlantılı ikisi diye

teddybal

@beyzathemoc1 siz ne sıklıkla firçaliyorsunuz? Kullanıp memnun olduğunuz bir fırça var mı? Fırçalama konusunda ben de başarısız oldum malesef kedilerimde bebek fırçası kullanıyordum ben, abim de bunu kullanmaya çalışıp becerememiş
https://www.t rendyol.com/bioline/peynir-aromali-kedi-agiz-bakim-seti-p-31636840?boutiqueId=590714&merchantId=218520&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:fmcg_y:fmcg_z:petshop_t:pla_smart_shopping&gclid=Cj0KCQiA3fiPBhCCARIsAFQ8QzWToMOdG_kqUS5-mTq0_p5DK6QGsQ9pznM32iMSaCcobzlElfC-tNsaAqv7EALw_wcB

teddybal

@beyzathemoc1 Yok yok maşallahı var aşıya gittiklerinde genel muayene ederken fark etmiş vet. bunu da, bir şirketi yoktu yani. Umarım sadece diş değişimi sebeplidir :/

teddybal

bir şeyi*