Kedimin Isırma Huyunu Nasıl Bıraktırabilirim?

dilaykablan

Merhaba,
Evde 4 aylık afacan mı afacan bir dişi kedimiz var. Geceleri yatağıma gelerek ayaklarımı ısırıyor ve uyanana kadar bu hareketine devam ediyor. Bazen tepki göstermemek imkansız hale geliyor, sabahları kalktığımda oyuncaklarını yatağımın içinde buluyorum. Gündüzleri zaten evde yalnız olduğu için tepkisini anlayabiliyorum bizimle daha çok oyun oynamak istiyor ancak bir süreden sonra rahatsız edici hale geliyor. Onu sevmeye ya da onunla oyun oynamaya çalıştığımızda da genellikle bir ısırma huyu var. Acaba bu huyunu nasıl bıraktırabiliriz, yardımlarınız için teşekkürler.

10 CEVAP

Canandisli

Bu huyunu nasil degistirebilirsiniz bilmiyorum ama isirdiginda ani hareketlerden yapmaniz avci av psikolojisine girip daha cok isirmasina ve elinizi kovalamasina sebep olur

Canandisli

Ayrica el ve ayak ile oynanan oyunlar yerine oyuncaklariyla oynamaya alistirin bir sure sonra her elinizi veya ayaginizi gordugunde oyun oynama girisiminde bulunmaz

Heiter

Isırdığı zaman ses tonunuz ve bakışlarınızla "hayır" deyin. Isırmasına izin vermeyin kesinlikle çünkü bunu alışkanlık hâline getirir. Sizi ısırdığı/ısırmak istediği zamanlarda oyuncaklarını verin. Yani onlara alternatif sunun. Hazır, kediniz yavruyken bu konuyu halletmeye bakın.
Bu arada, bizde de aynı dert vardı. Bu dediğim şekilde azalttık ama illâki ara ara devam etti. 3 aylıkken ona arkadaş getirdik eve. O zamandan beri ısırmıyor. Sabahtan akşama birlikte oynuyor keratalar :)

berkdoan

4 aylık demişsiniz.Kediniz diş değiştiriyor olabilir mi? Belki bunun etkisi vardır.

MiaDamlaa

O huy bizdede var gece kalkıp bazen oynuyorum mecbur sonra yorulup yanıma gelip uyuyor zaten :d Bırakma konusuna gelince büyüyünce düzelir diyolar ısırdığı an önüne oyuncak atın dikkati dağılsın sonra bırakıyor

Anonymus827062

Isirma huyu olan bir kedinin bu huyunu görmezden geleceksiniz. Ne yazık ki bazı kedilerin karakter yapısı böyle. Değişmez. Uysal kediye ne yaparsanız yapın isirmaz. Agresif yapılı kediler isirir onu isteyerek yapmıyor ama evet hoslanmiyoruz tabiki. Kendi haline bırakın. Umarım sadece küçük olduğu için bunu yapıyor olsun. Daha oyuncu zamanlarında olduğu için.

MinelG

Arkadaşlar internette yüzüne hafifçe üflerseniz yanlış olduğunu anlar ve bırakır yazıyordu.Hafifçe üflüyorum ama bu seferde yüzüme bakıyor acıklı acıklı içim el vermiyor.Bu yaptığım yanlış mı? Oyuncaklarla oynarken sıkıntı yok ama oyuncak olmadığı an ısırmaya devam ediyor

nyancat

Benim kedimde yapıyor aynı şeyi çünkü yatağın içindekinin ayağınız olduğunu anlamayıp daha da fena abanıyor çok acıtıyor genelde de ısırıyor benim kedim ama can yakmak için değil oyuncaklarını ısırdığı gibi bizi ısırsaydı paramparça ederdi heralde o onu oyun olarak görüyor biz canımızın yandığını belli ediyoruz genelde bırakıp yalamaya başlıyor ama ısırma huyu yinede azalmadı ama biz çok alıştık zaten paramparça etmiyor ve biraz daha söz geçirebiliyoruz alıştık

Emineeeecnplt

Dış değiştiği için olabilir ama genel olarak hiç bir zaman bu huyu geçmez kedi bu isirir da tırmalar da. Benim kedim doğru düzgün sevdirmez bile

Anonymus827062

İsirma huyu olan kedi asla bu huyundan vazgeçmez ona o sekilde alisacaksiniz. Kedinizin mülayim bir kedi olmadığının göstergesi bu. Dört aylık bir kedi de ufak sayılmaz. İsirma huyu onun karakteristik özelliği öyle kabulleneceksiniz.