Kuşlarım Var Kedi Sahiplenebilirmiyim??

nesl523

merhaba evim de 2 yıldır muhabbet kuşu besliyorum. kedi sahiplenmek istiyorum. yavru olması gerektiğini biliyorum ama kaç aylık olmalı ya da neye dikkat etmeliyim bilgi verir misiniz??

11 CEVAP

Ozzey

Merhaba
Olabilir tabi ama iki tür icin de zor olur. Var oluslarindan dolayi. Siz daha iyi bilirsiniz.

aslihan_e

Yıllardır hem kuş hem kedi besliyorum. Kediyi eğitirsiniz evet yaklaşmaz ama bunun için yoğun bir disiplin uygulamanız gerekir, ayrıca kedi 1 aylıkken tanışmalı kuşlarla, sonrasında eğitilir evet ama çok zor. 1 aylık bebek de annesini emiyorsa ayrılmamalı, yoksa ilerde hastalığa açık olur. Ne kadar alışsa da kedi ve kuşu yan yana bırakıp lavaboya bile gidemezsiniz. Buna mutlaka dikkat etmeniz gerekli. Kedinin aklına asla güven olmaz. Odadan çıkarken kedi de sizinle gelmeli. Biz yazın ayrı odalarda tutuyoruz, bizim bir sürü kedilerimiz var. Kışınsa kuşları camlı vitrine koyduk gece kapağını kapatıyoruz, gündüz kedilerimiz saldırmaz ama arada deneyebilirler, özellikle birine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Asla yalnız bırakmayız. Benim 2 aylık kedim bahçede bülbül tutmuştu ve elinden alamamıştım elime de saldırmıştı. Yavru deyip geçmemek gerekiyor. İçgüdülerinde var, gözü açılan kedi kuşu yiyecek olarak görür. Ben 2 kedimi kuşlardan öyle korkuttum ki kafesi yaklaştırıp kuş geliyor dediğimde kaçıyorlar. Bunun için de çok uğraşmak gerek. Ona rağmen bugün biri aniden saldırmaya kalktı. Hele kuşları serbest dolaştırıyorsanız o daha riskli. Ben yıllar önce kuşumun biri dışardayken, baktığım sokak kedilerimden biri damımıza yavruladığı için onu bahçeden alıp yukarı çıkarim diye düşünmüştüm ama dalgınlık yapmışım kuşun serbest olduğunu unutmuşum, kuş serbestse hiç saldırmayan kedi yine saldırır, içgüdü bu, kuşu kaptı, Allah'tan yeni doğum yaptığı için narindi de ağzından alabildim yoksa bırakmazdı, kuşun karnında yarayla atlattık. Şimdiki kuşlarım çıkınca duvara çarpıyorlar o yüzden çıkarmıyorum. Demem o ki kuş ve kedi aynı evde olursa her zaman risk var ama hiç bakılmaz da değil, sadece kedi eğitmeyi bilmek gerek. Bizim yaşlı bir kedimiz var, o hiç dokunmaz kuşlara ama gençliğinde o da deniyordu onu da eğittim, ama ona bile asla güvenmeyiz, yan yana bırakmayız. İnsanlık hali, bazen dalıyoruz, aklım çıkıyor kuşlara saldıracaklar diye, bazen bir çırpıntı kuş sesi duyuyor gibi oluyorum, kediler kuşların yanında mı diye anlık olarak çok korkuyorum.

Gunesyildirimm

Benim kedimi sahiplendiğim kişinin kuşları varmış ve kedim doğduğundan beri kuşlarla büyümüş, aynı odada falan da duruyorlarmış o yüzden bizimki çok alışkın sessiz sessiz izliyor hatta kafesten yavru kuşları çıkardığımızda onlardan korkup kaçıyor, kanat seslerinden de aşırı korkuyor uçunca sesten korkup kaçıyor ürkek bir kedi olmasının da etkisi var. Ama biz sahiplenirken bilmiyorduk o yüzden kuşların olduğu odaya hiç almıyorduk. Sonra annem ben okuldayken kafesin tanına gitmesine izin vermeye başlamış hatta bir kere kuşların kafesini temizlerken bir kuşumuz kafesten kaçmış ama güneş hiçbir şey yapmamış öyle izlemiş. Sonra birlikte fotoğraflarını annem eski sahibine atınca o söylemiş bende de var kuş diye. Bir gün de 1 aylık yavru bir kuş kapağı üstten açılan yuvadan bir şekilde dışarı çıkmayı başarmış güneş de odadayken. Evde de sadece abim vardı ve abim kuşlardan korkar, kuşu alamamış videolarını falan çekmiş. Kuş kafesten baya bir uzakta güneş de başında onu izliyor. Patisiyle falan hafif hafif dokunuyor ama kuş hareket edince korkup geri çekiliyor falan. Ne zaman çıktı, ne zamandır yalnızlar bilmiyoruz ama hiçbir şey yapmadı çok şükür. Abim sonra güneşi dışarı çıkarmış. Ama ben yine de yalnız bırakmıyorum çünkü yeme amacıyla olmasa bile küçük, tüylü ve hareket eden bir şey sonuçta kuşlar, oyun oynama amacıyla pati atabilir. Bu noktada eğitmek gerek, patisiyle hafifçe dokunsa bile kızmak gerek. Biz kuşlardan genel olarak bıktık o yüzden onları sahiplendirmeyi düşündüğümüzden hiç o işlere girmeyeceğiz ama güneş buna çok müsait bir kedi. Ha karşı komşumuzun kedisinin doğduğu yerde de kuşlar varmış ama o kedi kuşa çıldırıyor ama, onu zor tutuyorlar o ayrı. Ama eğer doğduğu evde kuş olan ve onlarla büyüyen bir kedi sahiplenirseniz alışır bence. Profilim de güneşin kafeste kuşla bir fotoğrafı da var ona da bakabilirsiniz bu arada

aslihan_e

Arkadaşın anlattığı gibi bizim de yıllar önce kedilerimizin yavruları kuş kafesinin yanında yatar dokunmazlardı. Onları azarlamaya gerek bile duymamıştık. Gözleri açılır açılmaz gördükleri için hiç umursamıyorlardı. Ama bu tamamen kedinin genleriyle alakalı. Avcı olmayan bir yavruyu bulmanız çok zor. Bazı 2 haftalık yavrular bile kuşu görünce bir haller oluyor. Dediğim gibi şimdiki kedilerim de kuşlarla büyüdüler ama aynı değiller. Bir de yavruyken saldırmayabilir bazıları tam tersi büyüdükçe saldırganlaşıyor. Yine de çok istiyorsanız alın, sadece dikkat etmeniz ve aynı odada yalnız bırakmamanız gerek.

reinefee17

Kaç aylık olması gerektiğini bilmiyorum ama biz pandemi başladığında kuş aldık dört ay önce bir kedi sahiplendik o zamanlar dört aylıktı şuan 8 aylık yavru olmasına dikkat edin daha kolay alışabilirler bizim ki alışabilirdi aslında ama endişelendik başlarda kuşlar balkondahdı lar kedi salondaydı sonra onları banyoya aldık arada bizimle giriyor bakıyor dikkatlice sonra dolabın üzerine atlıyor alıyoruz çok acıktığındam bir kez kafesin üzerine atladı

Kuş kafesindeki renkli oyuncuları görünce direk atlıyor biz kuşu ayrı bir odaya koyuyoruz evde olmadığımızda kapısını çekiyoruz yoksa sıkıntı oluyor

Ebrnk

Kuşumun kanat egzersizi yapması için saldığımda ben de yanında oluyorum, çünkü yavru scottishim içgüdüsel olarak saldırıya geçiyor. Sözün özü kuş kafesin dışındaysa ikisini yalnız bırakmamalı

Warriorsans

Alıştırmak çok çok zor ve kedi istemezse ne kadar eğitim verirseniz verin alışmayabilir. Ayrıca kuşlar için kötü olur çünkü serbest istedikleri gibi dolaşamazlar kafeste tutmanız gerekir çoğu zaman bu da kuşlar için hiç iyi olmaz. Annemlerin evinde kuş var beslediğimiz bir 2 aylık kedi eve girmiş ve kuşu kapmıştı, minicik kedinin elinden alamadılar öldürdü hayvanı 😔 yani 2 aylıkken bile o iç güdülere sahip oluyor kediler. 2 aydan küçük kedi sahiplenmek de (annesine bir şey olmadığı sürece ve süt anne bulunamazsa) doğru olmaz.

Kero22

Akrabalarımda bizim verdiğimiz bir muhabbet kuşu ve bir kedileri var bayada iyi anlaşıyorlar oyun oynuyorlar ev içi çatışma olmadan uzun yıllardır beraberler ama sizin tedbirli olmanızı öneriyorum

senaau

Bence yavru sahiplenmeyle alakası yok mahallemde baktığım daha 1 aylık yavrular bile kuş görünce tepki veriyor pusu kuruyor. Sonuçta kedi avlanma içgüdüsü olan bir hayvan ve ne kadar karnı tok olursa olsun kuşa alışmış olursa olsun kuş onun için her zaman bir av ve her an saldırmaya meyilli olur. Dedem 2 sene kuşla kediyi beraber baktı kuş kedinin kafasına konuyordu yanında duruyodu 2 sene boyunca kedi hiç bir şey yapmadı ki bu az bir zaman değil. Ama sonra birgün kedi kuşa saldırdı yanlarında oldukları için hemen müdahele ettiler ama kuş ciddi yara aldı buna rağmen. Yani kuş ve kedi tabiki aynı anda bakılabilir benim de evde 4 yasinda bir kedim ve 9 yaşında bir kuşum var kuş kafeste dahi olsa kuşla kediyi aynı odada yalnız bırakmıyoruz. Kuşumuz yaşlı olduğu için zaten çok uçmak istemiyor ama uçacağı zaman da onu ayrı bir odaya koyup kapısını kapatıyoruz orda ucuyor. Yani yavru da alınsa, alıştığı da düşünülse bence kedi ve kuş aynı evde bu şekilde bakılmalı başka türlü olmaz maalesef..