Mantar İçin Yardım ..

Minnak53

Arkadaşlar selam herkese,
Minnak bu seferde mantar oldu ilk aşısını geçen hafta oldu 15 gün sonra 2. Doz yapılacak denildi fakat tüylerinin arası artık iyice dökülmeye başladı sadece sırt bölgesinde 1 yerinde ceviz büyüklüğünde çıkmıştı şuanda 4,5 bölgeye sırtta heryerine dağıldı evi sürekli sirke ile silmeye başladım. Takviye vitaminler kullanıyorum bunun haricinde dökülen yerlere batikon sürüyorum fakat 5 dk en fazla oyalabiliyorum hemen yalanmaya başlıyor boyunluk taktım küstü onu takmak istemiyorum. Hiç minnak gibi mantarla mücadele eden ve çözüm bulan var mı sanırım mantarlarda kendi aralarında değişiyormuş kulakta bacaklarda vs bizimki sırtta bi allah aşkına yardım ediverin ya ;((( oynaması su içmesi dışkısı normal sadece iştahsız biraz ayrıca fotolar ekte vete sürekli gidiyoruz ama bizimde aynı böyleydi şunu yaptık atlattık diyen var mı alternatif başka ne yapabilirim ?? :(

18 CEVAP

perasu

Merhaba geçmiş olsun. Bu mantar gerçekten çok bela bir hastalık hayvanlar için de. Bizim kedilerde de olmuştu geçen yıl. Hemen diğerine de bulaşıyor. Veterinere götürüp iğne yaptırmıştım ama geçmedi malesef. Biz de hayvanlarla ilgilenen tecrübeli bir arkadaşımın sayesinde kurtulduk bu dertten.

Mantar yarası olan bölgeyi önce Batikon solüsyonuyla silin. Daha sonra da Trosyd Mantar Kremini (eczaneden rahatlıkla temin edebilirsiniz.) sürün. Günde iki kez yapmaya çalışın. Sabah ve akşam. Mantarı kurutacaktır emin olun.

Bizim kızlarda artık yok çok şükür. Hatta balkondaki bir kedimin de sırtında baya açıklık vardı mantardan o da iyileşti :)
Bağışıklık sistemini de güçlendirmeye çalışın. Kesinlikle tavuk ve tavuksal ürün vermeyin kedinize. Çünkü tavuk gibi gıdalar özellikle deri hastalıklarının besleyicisi. Umarım en kısa zamanda geçer. Geçmiş olsun.

Cotontzu_Siri

Aynısafa tentür çok faydalı olur

Goupe

Bende bu durumu atlattım. Mantara sirke sürme mantıklı gelmiyor çünkü sürekli farklı yerlerinde mantar çıkıyor. O yüzden kocaman bir kavanoza bolca sirkeyi suyla seyrelterek koyun %25 sirke. Ve bacaklarını kuyruğunu sırayla batırın geri kalan yerlerinede ellerinizle bolca sürün banyo yapmış gibi olsun. Evet birazcık rahatsız olacak fakat lüksümüz yok ben böyle yaptım ve şuan turp gibi. Geçmiş olsun

dollfacepersian

Hiç bilemedim.Bu durum oldukça can sıkıcı ve üzücü. En azından geçmese bile yayılmaması gerekir diye düşünüyorum. O kadar şey kullanıp çabalamınıza rağmen neden kötüleşiyor anlayamıyorum açıkçası. Sabırla beklemek gerekiyor ama evladımız kötüleşirken beklemek çok zor oluyor biliyorum. Ne yapmalı bilemiyorum. Tek diyebileceğim geçer umarım:(

opilops

elma sirkesi ve dövülmüş sarımsağın mantarlı bölgeye pamuk yardımı ile sürülmesinin çabuk iyileştirdiğini duymuştum. açıkçası başıma gelmedi böyle bir durum. yakın çevremdekilerde ketoral ile haftada 1 -2 yıkamanın faydalı olduğunu duydum.

Rabiaustun

Buradamisiniz acaba ? Simdi benim kedim de mantar. Atlatabildiniz mi siz neler yaptınız ? Simdi ben de imunex surup veriyorum . Toz vitamin veriyorum. Sirkeli sarımsaklı suyla silip cay ağacı yağı- aynisefa yağı- sarı kantaron-hakiki zeytin yağı aldım onlari karıştırıp o bölgeye uyguluyorum. 1 hafta önce asılama yapıldı ama bizim 1 gunde 4 5 yerde birden çıktı. Nasil geçiyor mu ?

Minnak53

Rabiaüstün
Selam yeni görüyorum sorunuzu umarım kediniz atlatmıştır öncelikle vete götürüp teşhiş koyuldu mu ve 2 doz iğnesi yapıldı mı elmalı sirke dışında krem veya başka birşey kullanmadım çünkü hemen yalanıyor yakalık takınca bunalıma giriyor mevsim değişikliğinde oluyormuş ne yazık ki bağışıklığını güçlü tutacak vitaminler verin mesela ben lysine 100 diye bir macun var onu kullandım ilave gimcatın multivitamini bu arada sürekli sirkeleme günde bir kez yeter veya batikonla açık yerlere sürebilirsin sulandırıp bu şekilde çok şükür atlattık biz öyle kötüydüki anlatamam sabırlı olun iyileşicektir çok geçmiş olsun

dollfacepersian

Biz de ense ve kulak arkası tüylerini buna göre çok azı dökülmüştü ama bu kadar büyük ve deri tahribi fazla değildi. Sadece çıplak kırmızı bir deri olmuştu. Pullanma vs. olmamıştı. Bu kadar şiddetli yaşamadığımız için sanırım yeterince yardımcı olamayacağım:(

Minnak53

Rumeysa hanım vet geçicek sabır diyor ama geçmiyor aksine daha da dökülüyor anlamadım gitti veda vitamin aldım biliyorsunuz konuyu lysine kullanıyoruz arada gimcat veriyorum bağışıklık güçlensin diye ama inşallah geçer batikon harici sirkeli su ile vücuda sürüyorum ama nafile :/

Minnak53

Goupe;
Sizinde mi peki bu şekildeydi ?? Sirkeli su ile açık dökülen yerleri siliyorum bazen batikon değişimli ama hemen zaten yalanıyor :/

OkanErkan

Çok inatçı hastalık benim köpeğim şuanda mantar ilk aşısını oldu lakin ikinciye gidemedik illet bir şey sirke olayını yarın bende deneyeceğim ketoral krem şampuanı deneyin 1,2 ay da sürebir

Goupe

Minnak53 benimki daha kötüydü her tarafı açılmıştı. Mantar olan yer kaşındığı için ayağıyla kaşıyor ve ayağı başka bir yere değdiğinde oraya bulaşıyor o yüzden ben tüm bacağını sokuyordum. Sonrası zaten dediğim gibi elinizle iyice her tarafına sürün ıslansın. Kendisini yalayarak kurutuyor zaten. (Ben batikon kullanmadım hemen yalayıp bitiriyordu)

Minnak53

Perasu;
Teşekkürler bilgi için bugün 2. Doz yapıldı tavuğa alerjisi var vermiyoruz hills zd ve yaş mama kullanıyorum somonlu ayrıca probiyotik lysine gimcat vitamin macun ve veda marka bir hap dönüşümlü bunlardan veriyorum. Bu kadar bugün ayrıca yine veda nın şampuanını aldım ama yıkamaya cesaret edemedim . Trosyd kullansam ama sorun şu ki hemen yalıylor boyunluk taktım fena bunalıma girdi çıkardığım gibi yalanmaya başlıyor batikon yada sirkeli su yalasa birşey olmuyor ama dediğiniz ilaç sorun yaratırsa ?? Bizim ki unutmuyor yakalık çıkar çıkmaz ne sürdün gene bana bakışıyla gözümün içine baka baka yalanıyor:(

Tugbabilginer

Merhaba ben köpegimin mantarı için oceral sprey kullandım veteriner tavsiyesi ile kısa sürede geçti sizinki şuan ne durumda ?

Masisko10

Öncelikle gecmis olsun benimde kedim mantar şan birinci asiyi gecen hafta olduk.biz travakort krem kullanyorz her sabah ve aksam kedimde gözle görülur düzelme var yaklasik 21dur krem süruyorm belki yardımi dokunur