Çiğ Bıldırcın Yumurtası

Merhaba, kedilerime 1 haftadır çiğ bıldırcın yumurtası veriyorum. Biri kendi içiyor ama diğerine şırıngayla veriyorum.Eski sorulara baktığımda yararlı verebilirsiniz demişler ama güncel olarak kullanıp bir sorun yaşayan var mı? İki günde bir veriyorum. İki günde bir çok mu olur

16 CEVAP

Firuzecik

Kedim 2 yaşında 1 yıldan fazladır haftada bi iki olacak şekilde veriyorum dişi kedime. Erkek kedim sevmiyor. Bu zamana kadar yumurtadan kaynaklı bi sorun yaşamadık

hannnngggg

salmonella riski tavuk yumurtasında diye biliyorum bende uzun süre çiğ bıldırcın yumurtası verdim bıldırcın besliyoruz kıs ayında olduğumuz için yumurtlamıyorlar haliyle vermeyi bıraktım, yazın tekrar başlayacağım hiç bir sorun ile karşılaşmadım ic parazit gibi vs düzenli yaptırıyorum çiğ bıldırcın yumurtasını da saglıklı buluyorum, bu arada çiğ tavuk yumurtası da verdim yine bir sorun olmadı kedim yumurtayı gördüğü gibi çiğ pismis ayırt etmez yer

Ozlemcakil

Ben kesinlikle cig yumurtanin yararli oldugunu dusunmuyorum veterinerim tavuk yumustasini verirken iyi haslanmis olmasinibsoylemisti ben ce siz de veterinerinizi arayip sorun

NorthNight

İnsanlarda iyi pişmemiş veya çiğ yumurtanın salmonella riski oluyor ayrıca bağırsakta enfeksiyon ve parazit oluşma ihtimalide var. Kedilerde de benzerdir hatta aynıdır diye düşünüyorum. Bence veterinere danışıp verin verecekseniz de.

Siyamask

Bende böcüğüme yumurta sarısı veriyorum. Araştırmıştım. İyice haşlanmış olması gerektiği yazıyordu.

Gimlihanim

Tavuk yumurtasında salmonella riski var. İyi pişmesi gerekiyor. Ancak bıldırcın yumurtası çiğ verilebilir diye biliyorum ben de. Benim kızım yemiyor. Ama ailemizdeki diğer kedilerimiz yiyorlar ara ara. Çiğ olarak veriyorlar bir sorun yaşamadılar şimdiye kadar.
İki günde bir veriyormuşsunuz. Bana biraz çok geldi. Haftada 1 ya da 2 kez yeterli bence.

@hannnngggg Yaa sizin ne güzelmiş organik organik içiyorlar şifa olsun. Ben marketten alıyorum ama o da yararlıdır heralde. Bir de salmonella riski kabuğu içine değince oluşuyormuş. Yani yumurtaların kabuklarını yıkar ve buzdolabında saklarsak bu risk en aza indiriliyormuş

Zafer043

Dostlarımıza yumurtayı çiğ vermemizi engelleyen korku salmonella ile ilgilidir. Bıldırcınlara özel olarak, vücut ısıları tavuklarınkinden çok daha yüksek olduğu için salmonella taşımazlar ve yumurtalarına da aktarmazlar.Bir mekaleden aldım bende haftada 2 kere yaş mamaya karistirip veriyorum

Veteriner önerisiyle vermeye başladım.

@gimlihanım Evet 2 günde bir bana da çok geldi haftada bir ikiye düşüreyim daha iyi olur dediğiniz gibi

Alexkitty

Çok görüp hiç almamış biri olarak merak ettim şimdi kedim için ne gibi bir faydası olur alsam birde yumurtayı kırıp çırpıp mi veriyorsunuz dediğim gibi bilmiyorum nasıl bir şey olduğunu Alex biraz zayıf ve tüy dökülmesi var faydası olur mu haftada iki gün versem

Çırpıp veriyorum ben. Veteriner keçi sütüyle de karıştırıp verebilirsin demişti ama keçi sütü almıyorum sade yumurtayı çırpıp veriyorum içiyor. Tüylere faydası varmış evet ve kilo alımını da sağlıyormuş. Daha bir hafta olduğu için henüz görmedim bir etki ama veteriner bunları söylemişti.

Lokumcukk

Çok muallakta bir konu ama bence en azından bir kaç dakika haşlayın derim Bir diyetisyen olarak insanlarda asla önermiyoruz ama hayvanlar çiğ beslenmeye yatkınlar normalde kuru mama ile beslendikleri için zararı da olabilir Siz bence ortasını bulun bi kaç dakika haşlayın

MonikaveTori

Bende bizimkiler biraz zayıfken kilo alsınlar diye veriyordum kilo da aldırdı severek yiyorlardı biraz ara verdim. Tekrar vermeyi düşünüyorum. Ben haftada bir kez ikisine birlikte 1 tane veriyorum. Diğer türlü fazla gelebilir diye düşünüyorum

Alexkitty

Çok teşekkür ederim @Ebrugurkaracayır 🙏 bu gün de bişey öğrendim sayenizde 🤗