Acana Mama Sahtelik Mi Var?

Poncimin

Direk konuya giriyorum, uzun yazabilirim. N 1 1 den puanı çok yüksek olan ve tüm yorumları olumlu bir mağazadan Acana mama aldım. Ürün öyle hızlı elime ulaştı ki 2 günde, paketi de iki kutu içine koymuşlar. Tam dedim memnun kaldım. Son kullanma tarihi 12. Aya kadar daha var, lot numarasını Kanada Merkezine sorayım dedim. Kendileri ürünün orjinal olduğunu ve bölgenizdeki Çin distribütörüne de sorun dediler. Dedim ben Türkiyeden yazıyorum, yanlışlık mı oldu dedim. Sonrasında özür dileyerek evet kusura bakmayın yanlışlık olmuş sanırım ürün orjinal deyip şadanların mailini attılar. Her şey tamam güzel dedim. Aradan 1 saat geçmedi firma mamayı kullanmayı bırakmamı kendilerinden gelecek yanıtı beklememi, birkaç şeyden emin olmaları gerektiğini söyledi. Ürün kodunu vs. sordular ama Acana mamalarda nerde yazıyor tam bilmiyorum paketin bütün resmini çekip attım. Daha paketi hiç açmadan öyle beklemede kaldım. Aldığım satıcıya sordum, sorduğum gibi son 6 adet kalan stoklarını kapattılar ve hemen geri dönüş yapıp aradılar. Mamanın sahtesinin Türkiyede olmadığını orjinal olduğunu söylediler. Firma tarafından stok sıkıntısı olduğu için şuan birçok mağazanın yaptığı gibi ithalatçı yerine ara toptancı diye tabir edilen yerlerden temin edildiğini, kesinlikle ama kesinlikle orjinal olduğunu söylediler. Ama firma neden böyle bir şey demiş biz de bilmiyoruz, bir sorun varsa çözmemiz gerekir firmaya ürünü gönderip sormamız gerek bize geri gönderin denildi. Elimde mama yok araya haftasonu giriyor ne yapabiliriz dedim. Merak etmeyin mağdur etmemek için sizi Pacifica mamaların yeni tarihli olanları stoğa geldi, toptancı değil direk ithalatçı firma getirdi efendim, yollayalım size değişim yapalım dediler. N 1 1 sistemi gereği 24 saat içinde bir seçenek seçilmezse satıcıya para aktarılıyor, bu süreç içinde değişim talebi seçeneğini seçin dediler.

(devamı yorumda)

25 CEVAP

Poncimin

Şimdi haftasonu her halukarda mamasız kalacağım orası anlaşıldı. Satıcı ürün orjinal diyor. Kanada merkezinden ise ne bir yanıt geldi ne bir şey. Ancak şimdi üsteleyince gecikme için özür dileriz sorunu anlamaya çalışana kadar paketi satıcının dediği gibi değişim talebi ile değiştirin dediler. Kesin sahtedir de demiyorlar ki, birkaç şeyden daha emin olmalıyız diyorlar. Şimdi iade ettikten sonra orjinalmiş de diyebilirler yani, ki ilk mesajlarında orjinal demişlerdi. Burada benzer bir konu açılmış 2018 tarihli sahte Acana hakkında. O kişinin de gelen maması ara toptancıdan gelmiş, satıcıya sorunca stokları kapatmışlar ve iade yapmışlar. Ama onun paketinde bariz şekilde LOT numarası yazmıyormuş ve son kullanma tarihi iki tane farklı yerde yazıyormuş. Bende öyle bir şey yok, her şey olması gerektiği gibi duruyor. Yalnız Acana mama piyasada o dönemde de stok sıkıntısında olduğu için hep o yıl içinde olan son kullanım tarihleri varmış. Ona gelende ise son kullanım tarihine daha 1 yıl gözüküyormuş, paketin farklı yerinde yazan son kullanım tarihinde ise birkaç ay içinde dolacağı yazıyormuş. Bende böyle bir şey olmasa da bana gelen ürünün de neredeyse 1 yıl son kullanma tarihi var diğer sitelerden bakıyorum genellikle 2022'nin 5. ya da 6. Ayı olan ürünler var. Son kullanma tarihi üzerinde oynama yapılmış olabilir mi diye düşünüyorum. Satıcı ilgili sürekli iletişimde gerekirse hemen para iadesi de yapılır değişim de olur diyor, bize gelen ürünler orjinaldir diyor. Orjinal değilse bile satıcının büyük ihtimal haberi bile yok durumdan. Bu arada Şadanların Acana Orijen Türkiye mailine de yazmadım değil yazdım, kaç gündür yanıt yok bir şey demediler bile umursamıyorlar mı anlamıyorum. Kanada merkezi bile daha hızlı yanıt veriyor. Bilgilendirmek için yazıyorum bu dönemde aldığınız Acana yada Orijen mamalara biraz daha dikkat edin stok sıkıntısı olduğu için ara toptancıdan tedarik edilebiliyormuş sanırsam ve gelen ürünü de firma şuan incelemeye devam ediyor, orjinal mi belli değil. Yanıt bekliyorum bakalım.

2 kedim de uzunca bir süre Acana Wild Praire yedi ve hiçbir sorun yaşamadım, aksine çok memnundum. Ancak ne zaman Acana Indoor'a geçtim dünya başıma yıkıldı. Kademeli bir geçiş yapmama rağmen, ilk kedim geçişin üçüncü gününde mamayı bütün halde kustu ve sonrası ishal. İkinci kedim ise sadece 3 gr yediği Indoor'u 4 saat sonra kustu ve 2-3 gündür kusma ishal şeklinde ikisinde de sorunlar var. Ürünün Türkiye yorumlarında -********, ***********, *** vs.- çok az kusma problemine rastladım. Daha sonra markanın kendi Instagram hesabına girdim ve bu ürünün olduğu post yorumlarına baktım, herkes aynı şeyden şikayet etmiş. Hatta bir postu yoruma bile kapatmışlar. Son olarak bir de yurt dışı yorumlarını okumak istedim. Kedisini bu mamadan dolayı kaybeden mi ararsınız, ciddi bir şekilde kusma-ishal problemi olan mı? Kısacası bu mamadan uzak durun. Ek olarak, mama hakkında bulduğum bir yorumu da eklemek isterim.

"Apparently Orijen/Acana used to be legit. They were a Canadian company, and they made healthy, safe food. However, since moving to the US (in Kentucky), they started compromising their quality, presumably to cut costs. There's now a lawsuit against them because food was tested to contain heavy metals (arsenic, mercury, lead, and cadmium)! Even if the levels detected are technically within "safe limits," I don't trust a company that starts to let things like that slip in.

Anyway, just know that this brand isn't what it used to be. Research for yourself, and make sure you're buying safe, nutritious food for your pawed family members!"

Renklipati

Poncimin umarım değildir sahte,çünkü acananın sahtesini kolay kolay yapamazlar öyle her önüne gelen almaz..birde sen sen ol kesinlikle forg pet bundan al,marka mama ve petlebi özellikle orjinal satıcı.bence seninde orjinal çıkacak kim bilir ne zaman stok yaptı da iyice zamanında ortaya çıkardı satıcı

Poncimin

@Renklipati

Sahte olduğunu ben de düşünmek istemiyorum ama daha önce aldığım mamaları hep firmaya sordum hiç böyle kullanmayı bırakın, birkaç şeyden emin olmalıyız falan denilmemişti. Satıcı Türkiyede sahtesinin yapılmadığını söylüyor. Kanada merkezini bekliyorum ama araya haftasonu giriyor yanıt gelmez, 24 saat içinde sipariş onayı otomatik olarak yapılacak bu süre içinde ya iade ya değişim ya da ödemeyi 4 gün ertelemeyi seçmem lazım. Değişim yapmayı düşünüyorum sanırım şuan. Petlebi'den alıyorum çoğunlukla en memnun olduğum yer ama çoğu Acana stokta yok. Mar Ka ma ma da da stokta yok. Frog pet de olabilir ama fiyatı pahalıydı sanırım. Ben bu Acana'yı 290'a aldım bu satıcıdan. Birkaç yerden bakınca genellikle 340 TL civarında görmüştüm fiyatını. Aslında Pet zz sh op sitesinde de 310 TL'ydi keşke biraz daha fazla verip ordan mı alsaydım diyorum şuan. Yorumunuz için teşekkürler, gelişme olursa paylaşmaya devam ederim.

@poncimin / Ek olarak ben de Acana Indoor mamayı N-1-1'den almıştım ve satıcının puanı gayet yüksekti. SKT ise 6 Ocak 2023.

Aysenuraslan2

Ben sahte olduğunü düşünmüyorum. Zaten sürekli acana kullanıcısıysanız anlarsınız paket kalitesinden vs. Ben daha yeni 4,5 kilo aldım frog petten. Uzun zamandır acana aldığım için sahtesi kolay kolay olmaz bence. Şöyle olur ama skt yakın olan ürünleri daha indirimli satıyorlar. Size de öyle denk gelmiş olabilir.

Poncimin

@teddybal

Satıcıyı buradan söyleyip kötülemek de istemiyorum (özelden yazdım size) çünkü bu süreç içinde çok yardımcı oldular. Satıcının durumdan haberi bile yok diye düşünüyorum böyle bir şey duyunca elindekileri de satışa kapattı. Sizden gelecek mamayı firmaya geri göndereceğiz ona göre bilgilendirme de yaparız, bizim de haberimiz yok orjinal üründür bir sorun varsa çözmemiz gerek dediler. Satıcı iki gündür sürekli iletişim halinde aradılar şuan konuştuk hatta. Değişim talebi biz sizin yerinize n 1 1 ile konuşup yaptık sizin herhangi bir şey yapmanıza uğraşmanıza gerek ürünü de hemen şuan kargoya verdik, ürün elinize ulaşınca gelen kargocuya eskisini teslim edin dediler. Gelecek mama Pacifica, şuanki aldığım Wild Prairie yerine bunu göndereceklermiş. Wild Prairie dediğim gibi stok olmadığı için ara toptancı getirtmiş. Pacifica, Grassland, İndoor mamalarını toptancı değil, şuan ithalatçı firma kendisi yeni getirmiş. Sorun olmaz kesinlikle dediler. Bunlarla değişim yapalım, son kullanma tarihi 2023 yeni geldi denildi. Doğru söylüyorlar sanırım çünkü petlebiye de geçen yoktu şuan stoklara tam da Pacifica, İndoor ve Grassland gelmiş, dedikleri gibi son tüketim tarihi de 2023. Wild Prairie petlebide de stokta yok. Bunlar o yüzden ara toptancıdan getirtmiş öyle anladım. Ara toptancının da orjinal getirdiğini söylüyorlar, ama bir kere daha farklı bir sorun olmuş toptancıdan gelen ürünün lot numarası ve tarihi yanlış basılmış, ürün ama orjinaldi dediler böyle bir hata olabilir belki toptancı kaynaklı. Biz size geri dönüş yapacağız dediler. Acana firmasına da diyorum gelişme var mı sahte mi değil, hiç yanıt yok valla ne olduğunu deseler keşke. Satıcı değişim yapabileceğimizi söyledi yapalım mı dedim sorunu çözene kadar paketi iade edin veya yenisi ile değiştirin diyorlar ısrarla demek ki bir sorun var. Gelişmeleri yazarım.

Renklipati

Poncimin aynen acana stok sorunu var bende zor buldum kısır mama frog petten..sahte değildir .bende ilk acanaya başlarken kanada ve şadanlar ile görüştüm onlar kesinlikle acanada sahtecilik olamaz dediler sadece şadanlar üzerinden Türkiye ye giriyor ve onlarsa güvenli sitelere veriyor öyle her yerde olmuyor..

simbakedi

satıcının bir suçu olsa sanki bu kadar ilgilenmezdi gibime geliyor, değişimi bile kabul etmiş ya da her şeyin farkında ama adı çıkmasın diye bu kadar uğraşıyor. ben de acananın sahtesinin olacağını pek sanmıyorum ama kanadadan gelen cevap çok garip üstüne şadanların kanadadan geç cevap vermesi daha garip :D bilemedim zaten çok pahalı diye bir süredir almıyorum acanayı ancak alırsam da yine de başka satıcılara bakmam sanırım. a mazon prime, frog pet, marka mama, pet zz s hop gibi yerlerden alırım.

@teddybal okyanus petshop'tan almıştım ama ben mamanın sahte olduğunu değil, sorunlu olduğunu düşünüyorum. Hatta Acana'nın kendi sitesine girerseniz, Kedi Mamaları bölümünde yalnızca Wild Prairie - Pacifica - Grasslands - Ranchlands ürünlerinin yer aldığını göreceksiniz. Indoor'u internet sitelerinden de kaldırmışlar yani. Şadanlar'ın yönettiği (@acanaorijenturkey) Instagram'da hesabında Indoor'un yer aldığı bir postu yoruma kapatmışlar. Bu tarz şeyler beni düşündürüyor ve tedirgin ediyor.

Poncimin

@elifaltintas

Teşekkürler. Öncelikle biz de uzun süredir Acana, Orijen kullanıyoruz ve çok memnunuz. Dediğiniz Indoor kısır mamasını kullanmadım hiç, mama hakkında bir şey diyemem ama paylaştığınız ingilizce yorum amerika mutfağında üretilmiş maması için yapılmış sanırım. Önceden sadece Kanada'da üretiliyordu sonradan amerika mutfağı açıldı. Bize gelenler hep Kanada üretimi olanlar. Ve daha güvenilir bence. Amerika mutfağında üretilenler üstünde yazıyor zaten ve içerik analiz biraz daha farklı. O mamalarda biraz daha sorun yaşandığını duymuştum. Bu dava meselesi de sadece bu maması için değil Acana ve Orijen'in tüm mamaları için böyle bir şey öne sürülmüştü. Ve eski bir konu. Firma bunun hakkında internette detaylı bilgilendirme hazırlamıştı. White Paper diye bir şeydi sanırım burada açıklamışlardı. "Champion Pet Food arsenic" diye aratın ilk sırada pdf dosyası olması gerek. Bu konu hakkında firma yani Champion Petfood böyle açıklamış:

"2017 tarihli bir teknik incelemede, şirket, ağır metallerin hiçbir şekilde "kirletici" olarak tanımlanmaması gerektiğini çünkü bu metallerin çoğunun doğal olarak oluştuğunu ve hatta yeterince düşük seviyelerde besin değerine sahip olabileceğini savundu.

Şirket, Acana ve Orijen köpek mamalarındaki ortalama 0.89 mg/kg arsenik miktarının tolere edilebilir maksimum limit olan 12.50 mg/kg'ın çok altında olduğuna dikkat çekti; 0,09 mg/kg kadmiyum ortalaması 10,00 mg/kg sınırının çok altındadır; 0,23 mg/kg kurşun ortalaması 10,00 mg/kg sınırının çok altındadır; ve 0,02 mg/kg cıva ortalaması 0,27 mg/kg sınırının çok altındadır."

Böylece bu dava benim bildiğim kapandı ve firma haklı görülmüştü, tam net bilmiyorum tabi. Şuanki içerikler zaten güncellenmiş içerikler sonradan konudan farklı olarak içerik güncellemesi de yapıldı. Orjinal Kanada sitesi bu:

https://www.acana.com/en-CA/cats/cat-food

Poncimin

@simbakedi

Şadanlardan hala cevap yok. Hiç geri dönüş yapmadılar. Firmanın böyle demesi benim de garibime gitti. Evi ne ma ma dan almıştım mesela Orijen, firma direk orjinal demişti. Şadanlar hemen geri dönüş yapıp orjinal demişti. Şuan bir net bir şey demiyorlar, ilk kez böyle bir durumla karşılaştım. Firmaya sahte mi, kesin bir şey çıktı mı gelişme var mı ona göre değişim yapacağım satıcı ile dedim, sorunu çözene kadar değişim yapın denildi sadece. Ürün hakkında hala tam bir cevap verilmiyor. Bu arada satıcı şuan mamayı kargoya vermiş, takip numarasını da gönderdi Pacifica mamanın gelmesini bekliyorum.

teddybal

@elifaltintas ABD ve Kanada sitelerinde buldum aslında ama Türkiye ithalatı mı sıkıntılı ya da Şadanlar'la mı bir sorun oldu da öyle yaptılar acaba, öyle olsa resmi açıklama yapmazlar mıydı, hiç bilemedim umarım açıklığa kavuştururlar. Teşekkür ederim.

https://www.acana.com/en-CA/cats/cat-food/indoor-entr%C3%A9e/ns-aca-indoor-entree-cat.html

https://www.acana.com/en-US/cats/cat-food/indoor-entr%C3%A9e/ds-aca-indoor-entree-cat.html

https://intl.acana.com/usa/our-foods/cat-foods/indoor-entree/

Poncimin

Bu durumdan dolayı mamasız kaldık haftasonu, bunun ile ilgili ayrı konu açtım şuan. Britcare Hypo-allergenic serisi kullanan ya da kullanmış olan varsa açtığım diğer konuya bakabilir mi

PaladinLucie

Bende Acana ve Orijen ile besliyorum kedimi ve köpeğimi. Emin olmadığım bir yerden aldığımda Şadanların whatsapp numarasına, lot kısmını çekip gönderdiğinizde kontrol edip orjinal olup olmadığını söylüyorlar. Hatta aldığınız yeride sorabilirsiniz onunda yetkili satıcı olup olmadığını söylüyorlar. Mesela ben şehrimde bulunan bir petshopu sormuştum evet mama veriyoruz dediler.