Veteriner Saçmalıkları

eneskolon

Bugün bir veterinerle şiddetle bir tartışma yaşadığımız için bu konuyu açma gereği ve sizleride bir nebze bilgilendirmek istedim konu aşılar ve beslenme üzerineydi konuya şöyle başlayayım bende bir takıntı var kedilerimin sağlığı iyi olsun diye araştırmadığım okumadığım yazı kalmadı 1. Olarak tekrar aşıları saçmalığından başlayayım arkadaşlar iç dış parazit dışındaki tüm aşıların 2.si gereksiz ve hayvanları aşırı yorar özellikle karma tekrar karmasından bir çok evladını kaybeden arkadaşlar olmuştu buradada konu gördüm yakınlarımda yaşadı size şiddetli tavsiyem tekrar aşısı iç dış parazit harici yaptırmayın 2. Konu ise beslenme arkadaşlar kuru mama en iyi beslenme seçeneğidir sakın başka şey vermeyin demek tamamen saçmalık kuru mama aksine en kötü beslenme şekli kediler için bir çok yabancı kaynaklı test var beslenme çeşitlerine göre araştırabilirsiniz en kötü değerler kuru mamayla beslenen kedide ortaya çıkıyor en kötü yaş mama en iyi kuru mama dan daha sağlıklıdır demek mümkün kediler antik mısıra dayanır ve su ihtiyaçlarının %70ini besinlerden karşılar kuru mamada nem oranı yok denecek kadar az olduğu için kedilerde heleki kısır kedilerde böbrek sorunları taş olur yetmezlik olur görülme imkanı neredeyse 10 kat artar en iyi beslenme seçeneği en az 3 hafta dondurulmuş çiğ ettir imkanınız ve vaktiniz varsa bu tarz beslerseniz kediniz çok daha sağlıklı olacaktır eğer dediğim mantıklı gelirde yaparsanız sizden ricam Bi başlamadan birde başladıktan sonra kan testi yaptırıp farkı gözlerinizle görüp bu tarz bir konu açıp veteriner yalanlarına inanmış arkadaşlarımızı bilgilendirmek olabilir onun dışında maddi olarak bu seçenek zor olacağı için 2. Olarak kuru mama miktarını düşürüp yaş mama ile beslemek günlük verdiğiniz kuru mama miktarını %75 düşürüp bu orana kilosuna kadar yaş mama verip yaş mamayı suyla karıştırmakta çok iyi bir seçenek olacaktır hem daha ekonomik hem daha sağlıklı emin olabilirsiniz buna dilerseniz sizde araştırabilirsiniz

32 CEVAP

aslihan_e

Ama benim dediğim tek aşının koruması yetişkin kedi için, yavrularda anneden gelen antikorlar yüzünden tek aşı yeterli değil gençlik hastalığı için, öyle yazılmış. Yani benim dediğimi okuyup yavru kediye sadece gençliğe bağışıklık oluşsun diye tek doz karma yaptırmak gibi bir yanlışa düşmesin kimse. Zaten diğerleri için iki kez şart ama sonra her yıl yaptırmak zararlıymış.

Yine bu şekilde besleme yapmayı aklıma düşürdünüz. Petchef in tarifleri çok güzel. Bir öğün kuru mana bir öğün bu tariflerden( pişmiş olanlar çiğ değil) besleme yapmak aklıma çok yatıyor. Maliyet hesaplaması yapıp karar vermem lazım

Anonymus985465

Düşünün, sokakta eksi derecelerde hamile görünen bir kedi. 6 hafta, ordan burdan atılanlarla hayata tutunmuş. Yakalayıp veterinere götürüyorum. Hamile değil. Bağırsağı tıkanmış. O haliyle ameliyat oluyor ve yaşıyor.

Yine sokakta doğmuş bir kedi. Yine ordan burdan atılan, bırakılanlarla büyüyor. Kısırlaştırıyorum. Sağsalim hayatta.
Sokaktan yavru kedileri eve getiriyorum. Kuru mama, yaş mama, vitaminler, probiyotikler, sıcacık oda. Kısırlaştırdıktan 13 gün sonra ani ölüm!

Ya aslinda bitkisel yollari da denemeliyiz diye düşünüyorum. Insanlar icin de bir suru ilac var ama bitkisel yollarla yan etkisiz daha iyi iyilesme goruyoruz. Hayvanlar icin de muhakkak boyle yontemler vardir. Deneyenler varsa yazarsa sevinirim. Hastalanmayi onleyecek ya da iyilestirecek seyler. Belki ameliyat vs durumlarinda tabii li vete bagliyoz ama o duruma gelene kadar belki bu sekilde önlem alabiliriz aşısız.

aslihan_e

Ve az önce yine bir şey okudum yabancı kaynakta, sizin dediğiniz gibi kuru mamanın zararından bahsetmiş. Hayatı boyunca kuru mama ile beslenen kedilerde idrar sorunları, kronik böbrek yetmezliği, tip II diyabet ve idrar kristalleri oluşur diyor, özellikle yaşlı kediler kuru mamadan daha da kötü etkileniyormuş.

Siyamask

Bende kedime tekrar aşılarını yaptırmayacağım. Sürekli evde olacak ve başka temas edeceği patililer yok. Ayriyetten günlük 2 3 tatlı kaşığı yaş mama veriyorum. Sadece kuru mamayla beslenmesine ve nadir yaş mama verilmesine karşıyım.

Anonymus985465

gece18
Bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz.
Burdaki paylaşımlarla; sessiz, masum dostlarımıza sağlıklı, huzurlu, güvenli ve kaliteli hayat yaşatmanın yollarını arıyoruz.
Sağlıkla ve sevgiyle kalın

Warriorsans

Aslında bu konular da kendi içimde çok düşündüğüm konulardan, eskiden sokaktaki kedileri mamayla beslemezdik ne bulursak onu verirdik ve inan hiç hasta kedi hatırlamıyorum. Şu an uzun süredir kuru mama alıyoruz yıllardır, sağlıklı kedi görünce şaşırmaya başladım. Hepsi mi hasta olur ya hepsinin çeşit çeşit hastalığı var. Eskiden kedilerimiz yıllarca yaşardı şimdi 2 yıl olmadan kayboluyorlar bit daha göremiyoruz. Elimden geleni yapıyorum ama hepsine yetişmem mümkün olmuyor. Jelibonu ilk sokaktan aldığımda hastalığından dolayı yaş mamayla beslendi ve kaliteli yaş mamayla beslendi schesir, n&d ve felicianın altına inmedik. Tüy sağlığı dışkısı falan her şeyi resmen mükemmel oldu. Ne zaman ki kuru mamaya geçtik bir süre sonra tüylerinin parlaklığı azaldı tüy dökmeleri başladı bağırsak sorunları başladı. Veterinerimiz de ısrarla yaş mamayla beslemememi söylüyor zaten diş sorunları olan bir kedi olduğu için bende korkumdan kaçınıyorum artık yaş mamalardan. Aşı konusuna gelirsek henüz iki kedimin de iç dış parazit harici aşısı yapılmadı, aslında yaptırırdım çoktan ama şansın sindirim sorunları, jelibonun ameliyatı falan bir türlü yüzde yüz sağlıklı olmadılar ve corona pozitifler zaten. Aşı yüzünden bağışıklıkları düşsün istemiyorum bakalım ne olucak o konuda da korkularım çok.

Anonymus985465

2020 ve 2021'de sokaktan sahiplendiğim ve karma aşısı yaptırdığım 8 kedinin hepsi kanlı ishal oldular! 5 ay hayatımın kabusunu yaşadım. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım.
Veterinerin cevabı, aşı ishal yapmaz!

Baliminannesii

Teşekkürler bilgilendirme için bütün söylediklerinize katılıyorum. Yaş mama zararlıdır diye çok yaygın bir inanış var. Yaş mama hiç vermiyorum diyeni mi ararsın, ayda 1 veriyorum diyeni mi ararsın. Keşke elimde olsa en iyi yaş mamalarla her gün beslesem ama ben de en az haftada 3 gün veriyorum haftada bir iki kez de pişmiş tavuk ve et veriyorum tabi suyunu boş koyuyorum. Yaş mamayı hep su ekleyip veririm.

kitirkurabi

Benimki şu an tam anlattığınız durumda ve sindirim problemi olduğunu düşünüyorum. Karma 1 yapıldı ve karma 2 yapılmalı diye bildirim geldi. Şimdi ben ne yapayım? Böbreklerinde sorun mu var acaba ya?

gece18

@Hamlet merhabalar rahatsız ediyorum bağışlayın lütfen. Ufak sorularım olacaktı. Yaşadıklarınızı bende yaşadım.
Kedimi sokaktan aldım üşüyor diye. Şu an yaklasık 4 ay benimle. İç dış tamamlandı ilk aydan. Karma1 ası oldu. Aşıdan saatler sonra sabaha kadar sağa sola kustu. Beyaz, sarımsı yapışkan şekilde. Dışkısını takipleyemedim ama veterinerimize videolarını atsamda kendine gelir iyi olur dese de 3 göz kapaklarını görür görmez koştum götürdüm. Ölecek gibi çok kötü dedim. Yok ölmez bir şey olmaz dese de seruma başlandı. Tüm değerler sıfırlanmıştı. Ölümün döşeğine gelmişti yavrum. Ne olduysa o zamandan sonra başladı kabus. Sonradan kardesime kanlı ishal yaptığını söylemiş. Panlokopeni bir virüsü(!) olduğunu söylemiş ölecebilirmiş. Kendisi benimle muhatap bile olmayıp. O günden sonra araştırmalarım başladı. Bu virüsü yok etmek için yakmak gerekirmiş, aşıda ölümü hızlandırırmış. Bir takım veterinerler ile konuştuğumda onlarda panlokopeni olduğunu doğrulamadılar. Kanlı parazit olabilir dediler. Bu kusma ve kanlı ishal neyin habercisi olabilirdi? Kedileriniz yaşadı mı peki? Çok teşekkür ederim şimdiden.

eneskolon

@kitirkurabi kesinlikle yaptırmamanız insanlardan yola çıkalım kaç yaşımıza geldik Corona dışında en son ne zaman aşı olduğunuzu hatırlıyormusunuz? Mantık çok basit sağlıklı beslenip hareketli bir hayat yaşarsan dayanıklı olursun aynı şey tüm canlılar için geçerli bir etçile karbonhidrat basarsan hem kilo alır hem sağlıksız olur aşı felan hikaye

Anonymus985465

gece18
Çok özür dilerim. Size yazdım. Ancak göndermek için tıkladığım an telefon kaoandı. Şarj bitmiş.
Çok şükür, yazımda bahsetttiğim tüm kediler hayattalar. Ancak hem bu yaşadıklarımdan dolayı hem de çok iştahlı ve hareketli olduğundan son sahiplendiğim yavru kedilerden birinin Karma Aşılarını yaptırmadan kısırlaştırdım. 13 gün sonra aniden ateşi 41in üstüne çıktı, defalarca ateş gibi sıcak safra/mide suyu kustu. Veteriner önemsemedi. Üşütmüştür diyerek ateş düşürücü, mide koruyucu ve bulantı önleyici enjekte etti. Durumu düzelmeyince tekrar götürdüm. Yine aynı enjeksiyonlar. Sabah 04:00'te taksiyle, telefonu açan tek vete götürdüm. Hemigram. Bağışıklık tanamen çökmüş. Vücut ısısı düşmüş.Küvöz, serum. Güzeller güzeli kızımın iki mevsimlik ömrü varmış.
Kızkardesine, hemogram değerleri iyi olduğundan 1. karma aşısını yaptırdım Güzel yiyor, hareketli. Ancak aşıdan sonra aşırı idrar yapmaya başladı.
Sizin kedinizin son durumunu yazınızdan net anlayamadım.Bu yüzden ne yazacağımı bilemiyorum.
Sonuç olarak, bir klinik tam donanımlı olmalı ve veteriner hem işinin ehli hem de hayvansever olmalı. Hayat dolu güzeller güzeli kızım, sözümona vetin ihmalkarlığının ve yetersizliğinin kurbanı. Aynı vet kısırlaştırmayı gerçekleştirdi. Steril irtamda steril aletler kullandı mı?
Gerçek veteriner karma aşısından önce ve kısırlaştırmadan önce hemogram önerir. Rizikoları açıklar.
Diğer karma aşılarını yaptırmış olduğum kızımı kısırlaştırmak için götürdüğüm veteriner ısrarla hemogram önerdi. Kızımda enfeksiyon olduğunu görünce kısırlaştırmayı iptal ettik.

Anonymus985465

gece18
Yavru kedilerin hemogram değerleri iyiyse ve bedensel gelişimi müsaitse 3 hafta arayla iki karma aşı taraftarıyım. Tabi güvenilir bir veterinerde. Çünkü aşıların soğuk zinciri korunarak saklanmış olması ve sahte olmaması çok önemli.
Bağışıklığı güçlü olmayan veya farkında olmadığımız ancak enfeksiyon taşıyan kediyi aşı sonrası kaybedebiliyoruz Çünkü aşıdan sonra kedimizin tüm bağışıklığı savaş halinde oluyor .