Veteriner Saçmalıkları

eneskolon

Bugün bir veterinerle şiddetle bir tartışma yaşadığımız için bu konuyu açma gereği ve sizleride bir nebze bilgilendirmek istedim konu aşılar ve beslenme üzerineydi konuya şöyle başlayayım bende bir takıntı var kedilerimin sağlığı iyi olsun diye araştırmadığım okumadığım yazı kalmadı 1. Olarak tekrar aşıları saçmalığından başlayayım arkadaşlar iç dış parazit dışındaki tüm aşıların 2.si gereksiz ve hayvanları aşırı yorar özellikle karma tekrar karmasından bir çok evladını kaybeden arkadaşlar olmuştu buradada konu gördüm yakınlarımda yaşadı size şiddetli tavsiyem tekrar aşısı iç dış parazit harici yaptırmayın 2. Konu ise beslenme arkadaşlar kuru mama en iyi beslenme seçeneğidir sakın başka şey vermeyin demek tamamen saçmalık kuru mama aksine en kötü beslenme şekli kediler için bir çok yabancı kaynaklı test var beslenme çeşitlerine göre araştırabilirsiniz en kötü değerler kuru mamayla beslenen kedide ortaya çıkıyor en kötü yaş mama en iyi kuru mama dan daha sağlıklıdır demek mümkün kediler antik mısıra dayanır ve su ihtiyaçlarının %70ini besinlerden karşılar kuru mamada nem oranı yok denecek kadar az olduğu için kedilerde heleki kısır kedilerde böbrek sorunları taş olur yetmezlik olur görülme imkanı neredeyse 10 kat artar en iyi beslenme seçeneği en az 3 hafta dondurulmuş çiğ ettir imkanınız ve vaktiniz varsa bu tarz beslerseniz kediniz çok daha sağlıklı olacaktır eğer dediğim mantıklı gelirde yaparsanız sizden ricam Bi başlamadan birde başladıktan sonra kan testi yaptırıp farkı gözlerinizle görüp bu tarz bir konu açıp veteriner yalanlarına inanmış arkadaşlarımızı bilgilendirmek olabilir onun dışında maddi olarak bu seçenek zor olacağı için 2. Olarak kuru mama miktarını düşürüp yaş mama ile beslemek günlük verdiğiniz kuru mama miktarını %75 düşürüp bu orana kilosuna kadar yaş mama verip yaş mamayı suyla karıştırmakta çok iyi bir seçenek olacaktır hem daha ekonomik hem daha sağlıklı emin olabilirsiniz buna dilerseniz sizde araştırabilirsiniz

32 CEVAP

gece18

Ben yeni veteriner kurbanı oldum. Ve degiştirdim başka veterinere yöneldim.
Kedim karma1 aşıdan sonra kanlı ishal ve kusmaları oldu. 1 hafta yoğun bakımda kaldı. 2 doz için gitmedim korktum. Sonradan hallederim dedim. Şubatın ilk haftası hafif rahatsızlık sezdim ve klinige götürdüm hemen. Röntgen çekildil. Bagırsakları dolmus tasmıs sıvı ile besleyin diyip o günü iç parazit, ağrı kesici antibiyotik ile kapattık. 2 hafta hareketsizlik sürekli yorulma ve hafif karın titremesi derken en sonunda miyavlamaya basladı ve yine kaldırdık. Röntgende ne kabızlık ne baska bisey çıkmadı. Serum verdiler vermeden de damarı açmak icin sedasyon vermisler mahvolan çocuğumu daha beter ettiler anlayacağınız. Biter bitmez eve getirdim sedasyonun etkisinin geçmesini bekledim hala aynıydı. Çocuğumu son kez veterinerden almadan önce de bana “2 doz yapılmadı halen 2 güne getirin yapalım” dediler. 1 dozun üstünden 2 ay geçmiş bana 2 dozu yapalım diyorlar sırf para ugruna. Bende 2 doz su an yapılsada fayda etmeyecek ne yazık ki yeniden baslattırıcam dedim. Sedasyonun etkisi gecince hemen barınak veterinerimize götürdüm. Bakar bakmaz anında kabız dedi ve lavman yapıldı. Özel mama, macun ve iki ilaç yazdı. Çocuğum daha yeni yeni kedine geliyor.
İlk kaldırdığımda anında müdahale etselerdi bu kadar ilerlemeyecekti. Resmen iyice rahatsızlansın gelsin para koparalım diye çocuğuma bir tane bile ilaç önermediler.

Yazdıklarınıza gelecek olursak maalesef kuru mama çok sağlıklı değil. Çiğ beslenme her ne kadar parazit yapıyor deselerde ama asıl olan budur. Suzionline blog okumuştum orda çiğ beslenme ile ilgili bilgiler vardı. Bende yavas yavas o beslenmeye geçmek istiyorum. Yaş mama fazla verilmemesi gerek deselerde hiç oralı değilim her gün veriyorum ben. Kuru mamanın miktarını da çok azalttım.

Aşı konusunda yönlendirmek gibi olmasın ama ben de katılıyorum. Sorun görmedikçe iç dış parazit bile yapmıyorum. Zaten böbrekleri karaciğerleri yeterince yoruluyor 2 ayda bir o ağır ilaçlara ne kadar dayanır küçük bedenleri. 6 ay olmuştur iç dış parazit yapmayalı. Hep örnek veriyprum. 12 yaşındaki kedimize iç dış parazit çok nadir yapardık şu an zaten yaşlandığı için yapmıyoruz. Karma aşılarını bir kere yaptırdık ilk geldiğinde. Her gün tavuk yumurta yer. Görseniz tipini çok diri genç durur. Anne sütü almamasına rağmen

aslihan_e

Ben de kedilerde böbrek rahatsızlığını araştırırken yabancı kaynakta bir bilgi okudum. Gençlik hastalığı aşısının kedinin böbrek hücreleri kültüründe büyüdüğü, kültür sıvısındaki böbrek proteinlerinin onlara karşı antikor oluşturduğu, bu antikorların kedinin kendi böbrekleri ile çarpraz reaksiyona girdiği ve düşük dereceli bir kronik enflamasyon (yani kronik iltihaplanma) oluşturduğu ve tekrardan bu aşı yapıldığında bu iltihaplanmanın daha da kötüleştiği, hücre yıkımına ve yaraya sonunda böbrek yetmezliğine yol açtığı yazıyordu. Karma aşının kediyi solunum yolu hastalıklarından koruması için 2 kere yapılması şart ama daha sonrası için keşke karma değil de her hastalığın ayrı aşısını yapsalar. Böylelikle kedi nezlesi geçiren kediye karma aşı adı altında bağışıklığı olduğu halde tekrar kedi nezlesi aşısı ya da korona taşıyıcısı kediye tekrar korona aşısı yaptırmak zorunda kalmazdık. Benim kedilerim ikisini geçirdi sadece gençlik aşısı yaptırmak istiyorum ama ayrı olarak aşı yokmuş ülkemizde ve gençlik için de tek aşı bile bağışıklık sağlıyormuş ama aşıdaki bozulma ihtimaline karşı iki kere yapılıp garantiye alınmalıymış. Sonrasındaysa 3 yılda bir yapılması öneriliyor.

Palyaco

Veterinerler devamlı asi yapım para kazanım onun derdinde

Rawforıs mi ne oyle bi marka vardi. Cig donmus et. Ben de onu mantikki buluyorum. Ben bir de yas mama kurt yapar mi diye sormustum. Vet yapar demisti. Veremiyrm uzun zamandir. Bu konuda bilginiz var mi?

eneskolon

Piyasadaki raw ve barf mama adı altında satılan ürünleri hep araştırdım karbonhidrat oranları yüksek ben bulamadım eğer yüksek protein düşük karbonhidratlı olanı bulunursa denemekte fayda var yaş mamalarda uzak durmanız gereken şey tuz oranı yüksek olan lar felicianın kısır konservesini öneririm %60 et %40 et suyu ve yaş mama kurt yapmaz ama veterinerinizin kafası kurtlanmış olabilir ben 3 sene yaş mamayla beslenen kedi biliyorum değerleri harika

eneskolon

Öncelikle çok geçmiş olsun insallah en kısa sürede eski sağlığına kavuşur minik dostumuz ben bu forumda çok bilgili arkadaşlar gördüm size ve diğer arkadaşlarımıza ricam canlarımızı direk veterinerin dediklerine emanet etmeyin bu demek değilki veterinere sakın götürmeyin tabii test için gideceğiz genel kontrol için gideceğiz fakat veterinerlerin şunu yapacaz şunla besleyin gibi şeylerine hemen inanmayın önce bu grupta sorun elimizden geldiğince yardımcı olalım daha sonrasında veterinerle görüşülür tekrardan tabii çok iyi veterinerler var bizzat ben çok iyi veterinerlerle tanıştım tekrar aşısı yaptırma kuru mama tek besleme seçeneğin olmasın diyen işini hakkıyla hayvan sevgisiyle yapan fakat %80i para için yapıyor diyebilirim gönül rahatlığıyla

AhsenAise

Kuru mama +zehir ,bunu sürekli beyan ettim , veterinerlerin de ticari kaygı ile çalıştıklarını unutmamalıyız,kendi kedilerime sadece iç parazit uygulaması yapıyorum , çünkü karma aşıları tam her yıl tekrarlanan kedisini fip den kaybeden arkadaşımin acısı yeterli ders oldu,onlara verilen her kimyasal içerik ( mama/ ilaç, aşı) onları uzun vadede öldürüyor,size katılıyorum

Zaten böbrek hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları obezite gittikçe artıyor. Ben de çok istiyorum sadece yaş mamayla beslemeyi ama fiyatlar aldı başını gitti. Evde yaptıklarımı yemiyolar. Her gün yaş mama verirdim önceden şuan azalttım çünkü pahalı. Yaş mamalarımın kalitesini düşürdüm reflex essential alırken gourmet e düştüm. Gerçi kuru mamamın kalitesini yükselttim ama ne kadar yararlı işte tartışılır. Kedimlerimizde de sorun var artık küçük kedim kuru mamayı daha çok seviyor şu an. Gourmet yaş mamaları bile çok severek yemiyor. Yarım bırakıyor. Her gün 3 konserve birine büyük kedime 4 konserve versem ocağımıza incir ağacı dikilir. Evde yapılanı da yemiyolar. Üzülüyorum onları saçma sapan şeylere bağımlı yaptığımız için

huqi

@ebrugurkaracayir ben de düzenli yaptırmıyorum. 2 ay çok kısa bir süre yeniden iç dış parazit yaptırmak için kedi evde zaten. Kedilerim pirelenince Tomris'den anlıyorum direkt tüyleri beyaz ağırlıklı olduğu için belli oluyor hemen. Çiğ şeylerde vermiyorum eve salam, sosis gibi şeyler girmiyor.
Eve geçici sokak kedisi aldıysam ya da kısırlaştırmak için o zaman genelde pireleniyolar ve veteriner'e gidiyorum. Yolda çok stres oluyolar çok üzülüyorum...

Anonymus985465

Evimde doğan 9 yaşındaki evladımda böbrek yetmezliğii olduğunu öğrendikten sonra uzun araştırmalar yaptım. Örneğin; 4 Avrupalı veterinerin böbrek yetmezliği ile ilgili tartışmasında, en önemli etkenlerden birinin, yapılan fazla aşılar olduğuydu. Kaldı ki birçok AB ülkesinde aşılar 3 senede bir yapılıyor.
Diğer etkenlerden biri de kuru mama. İdrar yolları enfeksiyonları, stres/travma/şok, antifriz, kirli su, ilaçlar...
Birçok veteriner damar yolunu bulnaktan aciz olduğu, kliniğinde kan tahlili yapma imkanına sahip olmadığından serum verilmesi gereken CANlara basıyor antibiyotiği. Sokak canları ve veterinerlerle hiçbir tecrübemin olmadığı yıllarda, güvenerek ve inanarak götürdüğüm masum canların, liyakatsız ve ilgisiz sözümona veterinerlerin kurbanı olduklarını sonradan anladım.
Bu yüzden, sorumluluğunu üstlendiğimiz Canlar hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak, o kadar onları ve kendimizi koruyabiliriz
Sevgiyle ve saglıkla kalın

eneskolon

o kadar uzun yazmışımki daha fazla yazamadım demek istediğim veterinerlerin para tuzağına ve yalanlarına inanmamanız

eneskolon

Özellikle kuru mama verin diyip proplan en iyi segmentten diyenlerin kapısından bile geçmeyin, 😀

Aynen stresi de cabası. Orda hijyen eksikliğinden başka kedilerden hastalık kapması da bonus. 6 aydır pire kapmadılar. Biz çok dikkat ediyoruz çünkü. Eve geldiğimizde direkt kıyafetlerimizi kaldırıyoruz onlar temas etmiyolar. Bizim taşıma ihtimalimizi en aza inidiriyoruz çünkü eşim de ben de her gün sokak kedileriyle temas ediyoruz.

aslihan_e

Yani her yıl değil bu onlara zarar veriyormuş gereksiz güçlendirici yapıldığı için.