Sokak Kedim Hasta Mı Anlamıyorum

hilalysr

Merhaba arkadaşlar benim bahçemizde baktığım dişi bir kedim var. 5 Nisan'da çatı katında bi karton içinde doğum yapmış 3 tane yavrusu oldu. Mamasını suyunu önüne bırakıyorum sürekli ama hiç su içmiyor mama yemeye başladı fakat çok halsiz. Bugün kutuda kahverengi akıntı ya da kan gördüm emin değilim. Haşlanmış et götürdüm küçük parçalardi ama ağzında tutamıyordu küçük parçalara ayırıp elimle verdim. Vücudu sıcak patileri sıcak göbeği sıcak normalde bu kadar sıcak değildi ateşi mi var bilmiyorum ama ateşi olursa kedilerin soğuk zemin tercih ederlermiş benim kedim bıraktığım ceketin üstünde yatıyor veteriner kontrol ücretleri ne bilmiyorum öğrenciyim karşılayamam gibi geliyor çok üzgünüm lütfen yardımcı olun.

16 CEVAP

hilalysr

veterinere götürdüm röntgen çekildi ve çişini yapmadığı için böyleymiş yorgunluğu yeni doğum yaptığı içinmiş ateşi de normaldi teşekkürler

Sezgek

Geçmiş olsun çok sevindim bir şey olmadığına sayenizde bizde yeni doğum yapmış kediler hakkında bilgi edinmiş olduk yavrucuklara birlikte uzun ömrü olsun :)

Nadenge

İBB Hayvan Tedavi ve Aşılama Ünitesi var Fatih'te en kısa sürede hemen oraya götürmeye çalışın. Sokak hayvanı olduğu için ücretsiz muayene ediyorlar. Ve İstanbul'da işini en iyi yapan belediye veteriner kurumu da orası bana göre. Gönlünüz rahat olsun. Size uzak olabilir konumu İstanbul'da nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama içinizin rahat edeceği bir yer. Biz Sultanbeyli'de oturuyoruz ve geçen haftalarda ağzından iltihap akan sokak kedimizi götürdük. Gördüğümüz hafta hemen bir dişini çektiler ve hekim bana bir hafta boyunca antibiyotik tedavisi uygulamamı söyledi. Antibiyotiği de reçete olarak yazdı. Bir hafta sonra kontrole götürdük iltihap tam olarak kurumadığı için beş gün daha kullanmamı söyledi. Bir hafta sonra tekrar gittik ve anestezi verip sorunlu dişleri çekti. Çok şükür kedicik artık daha rahat mama yerken acısından bağırıp yemeyi bıraktığı olurdu. Yani tecrübemi uzun uzun anlatmamın sebebi içiniz rahat etsin ilgili bir yer en azından benim tecrübem bu şekilde. Yol uzak kalsa da size erinmeyin gidin derim ben. Bu arada bebişleri daha çok küçük onları da annesiyle aynı taşıma çantasına koyun ve çantanın etrafını şal gibi bir şeyle kapatın ki anne panik olmasın. Bizim huysuz kediler bu şekilde otobüste daha az ses çıkarıyor.

hilalysr

teşekkür ederim 4 belirti de yok sadece bir iki damla akmış kan 2 kere oldu bu sağlıklı yani

hilalysr

çok teşekkürler ❤️

Sezgek

Şu an sizin yapabileceğiniz hiç bir şey yok yavrucağın belliki ateşi var ve ciddi bir hastalığı olabilir bir şekilde vete götürmeniz lazım her veteriner acımasız olmuyor borç karşılığı bakabilir kediye siz de bu arada burdan sosyal medyadan para toplayabilirsiniz zaten muayene ücretsiz yapıyorlar eğer kalması gerekirse daha başka işlemler gerekirse para isteyecektir bence yavruyu geciktirmeden bir vete götürün derim

hilalysr

Peki yavrularına bı sey olur mu nasıl yalnız kalacaklar

Sezgek

İlk etap annenin durumunu öğrenmek önemli veterinere giderken yavruları bir sepet ya da üstü açık kutu ile bir odaya alabilirsiniz kısa sürede bir şey olmaz onlara veterinerden gelecek açıklamaya göre bir yol çizmek gerekir yoksa anne daha kötü okursa bu sefer yavrular annesiz kalabilir

Sezgek

Yani Bir şey olmayacağından eminim çünkü hasta olmasa anne kendine yemek atmak için çıkıp yine yavrusunun yanına dönüyor öyle düşünün panik olmayın yani zaten anne emzirme döneminde dolayısyla veteriner antibiyotik falan veremez diye düşünüyorum o yüzden nasıl bir yol izler şu an bilemiyorum bence en sağlıklısı anneyi vete göstermek diye düşünüyorum başka fikri olan varsa o da dike getirsin lütfen

hilalysr

Muayene ücretleri bile çok fazla ne yapacağımi hiç bilmiyorum sadece bi şey olur diye çok korkuyorum Silivri'de kalıyorum ve veteriner sayısı az fiyatlar çok uçuk

Sezgek

Anladım haklısınız ekonomik durum kötü size de bir şey diyemiyorum ama en aZından gidip bir konuşsanız bu arada da sosyal medyada hayvan hakları hesaplarına yazsanız burdan bile yardım etmek isteyen çıkar bence en azından bir gidip konuşun durumu anlatın belki tedaviyi kabul ederler ya da Silivri'yi bilmiyorum belediyeden yardım isteyebilirsiniz

Sezgek

Ben bir yavrucağı belediye de tedavi ettirmiştim ama Peşini bırakmamıştım tabi

hilalysr

Hayvanlar için destek veren sayfalar biliyor musunuz acaba

Sezgek

Sizin için şimdi netten baktım haykurder varmış Silivri’de yarın sabah orayı arayıp bir konuşabilirsiniz durum anlatabilirsiniz bu dernekler bazen veterinerler ile anlaşmalı oluyor size bir yol gösterebilir belki ilk etapta yakında olup bizzat ulaşabileceğiniz birilerine danışmakta fayda var bence

hilalysr

Teşekkür ederim birkaç yere yazdım yarın da dediğiniz yeri arayıp şansımi deneyeceğim