Kedim Dün 13:20 Gibi İdrar Yolu Enfeksiyonundan Öldü.

Veteriner hekime 10.04.2022 Pazar günü gidildiğinde iğne ve tedaviye başlanıyor. Durumu tespit ediliyor ve durumunun izlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Geldikten sonra tuvalete girip 10 dakika boyunca çıkmaması ve sonucunda idrarını yapmaması gözlemleniyor. Hâl böyle olunca Pazartesi günü doğrudan veteriner hekimine götürdükten sonra sonda ile boşaltılacağını söyleyip anestezi uyguluyorlar fakat bir süre sonra sondanın girmediğini ve operasyona başlayacağını açacağını bildirdikten sonra işleme başlıyorlar. Saatler süren operasyondan sonra kedim sezar çıkıyor ve yoğun bakım ünitesine alıyorlar. Anesteziden uyandıktan sonra kumunda tuvalet yapması için ve bir şeyler yemesi için diğer bölmeye koyuyorlar fakat bir gün geçmesine rağmen ne tuvaletini yapıyor ne su içiyor ne yemek yiyor... Ben her gün gidip moral olsun diye yanında durdum oğlumun. Böyle bir şey aklımın ucundan geçmiyordu. Daha sonrasında dün 13.04 Çarşamba günü saat 12:20 gibi oradayken tekrar yoğun bakım ünitesine aldıklarını gördüm ve durumunu sorduğumda kalp sorunu başladı dediler ve oksijene bağlamışlardı. Akşama kadar bekleyeceğimi söyledikten sonra oturdum sırtı dönüktü, seslendim “ben buradayım sezar gitmeyeceğim bak, çıkacaksın burdan, seni özledim dedim” kuyruğu ve gözleri hareket etti kulağı oynadı” geçtim oturdum sonra arkasında bir 10 dakika geçtikten sonra nefes almadığını fark ettim karın kısmı inip çıkarken birden durdu önce emin olamadım gidip gözlerine ve ağzının oksijen makinesinde hareket etmediğini görünce hemen çıkıp seslendim açıp muayene odasına götürüp masaj yaptılar 15 dakika boyunca fakat kurtaramadılar... ben çok kötüyüm. En iyi mamayı kullandım en iyi kumu mamasını ölçüyle her şeyi ölçülüydü neden böyle oldu birden halen anlayamıyorum. Veteriner hekimi vs varsa biri bana yardımcı olsun. Anlayamıyorum.
Scottish Fold 1 Yaşında
06.03.2021 mart doğumlu

19 CEVAP

24 Mart da İskoçya'dan geldim ve ailemin tanıdığı veterinerler var. Orada bu cins scottish fold cinsi kedi pek yaygın değil, olmamasının sebebi ise kalıtsal hastalık barındırmaları fakat Türkiye'de bu cins yaygın üstelik soy ağacına bakılmaksınız çiftleştirme yapılıyormuş. Oradaki veteriner hekimler Türkiye'de olan bu hiç iç açıcı olmayan olayla ilgili birçok şey söyledi. Benim tecrübelerim olacak fakat bu olayı nasıl atlatacağım bilemiyorum ama Scottish Fold cinsi kedi ne üretimi ne sahiplenilmeli.. Çevrenize çevremize bunları anlatmak görevimiz olmalı. Ve bir kedi sahiplenirken her türlü sağlık kontrolünden geçirilmeli. Çok acı.. evi henüz duruyor. çok kaliteli odun parçasından ev yaptırmıştım üzerinde ismi yazıyor. mama kabının da öyle onu topladım ama evini toplamadım. tekrar sahiplenmeyi düşünmüyorum. Bu ülkeden gitmek istiyorum çünkü ben huzursuzum. Hayalim Sezar ile bir dahakine beraber gitmek orada yaşamaktı...

Warriorsans

Çok üzüldüm.. sabırlar diliyorum sizlere

eneskolon

Öncelikle başınız sağolun acınızı anlayabiliyorum yakın zamanda bende kedimi kaybettim ölüm sebebine gelecek olursak malesefki yine bir yavrucak daha idrar böbrek gibi sorunlardan gitmiş sebebi ne peki Allahın belası paragöz anlaşmalı veterinerler bu kadar genç yaşta bu sorunu yaşamlarının tek sebebi o lanet olası kuru mamalar veterinerlerin söylediğine inanıp sadece kuru mamayla beslemeyin rica ediyorum bol bol yaş mama et et suyu takviyesi yapın yoksa az su tüketiminden bu tarz sorunlar çıkıyor ortaya

Merhabalar, Sezar zaten suyu tüketiyordu, seviyordu. Yazın musluktan içmeyi severdi onun haricinde ben günlük 6-7 defa değiştiriyordum suyunu. Yaş mama kullanımına bundan dolayı dikkat ediyordum. Biraz kiloluydu ağır hareket ettiğinden dolayı. Yemeyi seven kedim pazar günü sırtını çevirdi mamaya... iki üç gün yememeye başlamıştı. Bir kedi değildi ötesiydi. En kaliteli şeyleri vermeye çalıştım. Kullandığı mama hills idi. Sürekli aşı olurken muayene olan bir kediydi. Böbrek ile ilgili başta problemi olmuş zaten o yüzden ameliyat edip daha kolay yapmasını sağlamak istemişler. Ama ne yazık ki dün olmadı.. Beni bekledi saatlerce ağladım başında kalksın da eskisi gibi yalasın beni nefesini üflesin diye suratıma. ama öylece yattı kalkmadı hiç. kaldıramıyorum halen evim bomboş. Kedim olsun diye ömrüm boyunca uğraştım durdum. Her şey üst üste geldi. Bir başka veteriner ile görüştüm aynı prosedürü uygularlarmış. Bir yanlışlık yok dedi ama bilmiyorum. Gitti oğlum.. canım felaket yanıyor

PaladinLucie

Öncellikle çok üzüldüm eski kedimi de idrar yollarında ki sorun yüzünden kaybetmiştim. O yüzden hassaslaştım bu konu hakkında. Kedilerime sürekli su içiriyorum yaş mama veriyorum.

Bakın net söylüyorum TR'de cins kedi almayın bedave verseler dahi. Azalarak bitsin şu ticaret. O kadar dar bir gen havuzu var ki özellikle aynı şehir içerisinde belli üreticiler Scottish Fold ve BSH üretimi adı altında saçma sapan çaprazlamalar yapıyorlar.

Ben evimde scottish straight kırması besliyorum eski sahipleri sağlık sorunlarına hassas olduğu masraflardan kaçmak için veterinere getiriyor sonrasında ne telefonu açıyorlar ne adreslerinde bulunuyorlar.Kedi ortada kalıyor.
Veteriner artık barınağa göndericem mecburen dediği için sahiplendim. 7.5 aylıkken ben aldım en iyi mamalarla beslememe direkt Scottish Fold olmamasına, dik kulaklı olmasına rağmen çok hassas. Sürekli göz enfeksiyonu mide sorunları uğraşıyorum. Diğer tekir kedim tabiri caizse domuz gibi.

Başınız sağolsun diğer kedim öldüğünde 6 gün işe gidememiştim sizi çok iyi anlıyorum.

Anonymus985465

Başınız sağolsun. Çok üzüldüm.
9 yavru 2 yetişkin evladıma mezar kazmak zorunda kalmış bir anne olarak sizi çok iyi anlıyorum. Hiçbirşey teselli etmez.
Ancak her evladıma mektup yazmak bana iyi geldi. Sorular sordum ve cevaplar aldım.
İnanın bu masum Canlar bizim üzülmemizi istemiyorlar ve çok farklı boyutta bizimle bağları devam ediyor.
Her kayıptan sonra aklımı kaybetmekten çok korktum. Çünkü sürekli yapamadıklarımı/eksiklerimi hatırlayıp kendimi suçluyordum. Bunu yapmayın. Çünkü siz de evladınız için elinizden gelenin en iyisini yaptınız.
7 hafta önce hayat dolu, çok iştahlı yavru kedimi daha 6 ayını doldurmadan kısırlaştırıldıktan sonra kaybettim.
9 yaşındaki evladımı 8 ay önce liyakatsiz veterinerler yüzünden çok acı bir şekilde kaybettim.
Benim misyonum, tecrübelerimi her fırsatta paylaşıp diğer masum Canları korumak.
Böbrek yetmezliği çok sinsi ve çok geç semptom veren bir hastalık. Ancak SDMA testiyle erken teşhis mümkün. Ancak bu testi ve tam biyokimyayı 6 ay önce yaptırdığımda tüm değerler iyi görünen kedimde doğru teşhis ve doğru tedavi 3. veterinerde gerçekleşti. İdrar torbası ve idrar yolları strüvit kristalleri ile doluydu ve ayrıca yutmuş olduğu bir yabancı cisim bağırsağını tıkamıştı.
Sonuç olarak en geç 3-4 ayda bir kan ve idrar tahlili zorunlu görünüyor.
Hills kaliteli bir mama değil. En kaliteli kuru mama dahi kedilere uygun değil.
Siz de lütfen her fırsatta tecrübenizi paylaşın ki başka masum Canlar yanmasın.
Aklıma gelmişken ekleyeyim. Melek olan Canlarımız bizimle iletişime geçiyorlar. Bir ampulün birden yanıp sönmesi, sorduğunuz soruya anında bir tv kanalında hislerinizin de doğruladığı bir cevap, üstünüze konan bir uğur böceği, kedi olmadığı halde bacağınıza sürünen bir kedi .....

aslihan_e

Başınız sağolsun. Kedisi bu yüzden ölen başka yazılar da görmüştüm. Bu tür durumlarda ölüm olabiliyor yani. Böbrek yetmezliği de gelişebiliyor. Veteriner ihmali var mı bilmiyorum. Daha 1 yaşındaymış, ne olduysa çok hızlı gelişen bir sorun olmuş. Bence kendinizi suçlamayın, elinizden geleni yapmışsınız. Ruhu özgür kaldı onun, şimdi huzurlu olduğuna eminim.

isilonaran

Çok üzüldüm başınız sağ olsun. Özellikle kedilerde su alımı çok önemli. Araştırmalarımda kedilerin susama dürtülerinin olmadığını öğrenmiştim. Yani dur susadım gideyim de bir su içeyim demezlermiş. Bu nedenle dikkatlerini çeken musluklardan su içtiklerini duymuştum. Su pınarı kullanımı bu açıdan çok önemli 2 kedimde bizimle yaşamaya başladıklarından beri su pınarı kullanıyorum ve bol bol su içtiklerini gözlemliyorum. Herkese mutlaka bir su pınarı edinmelerini tavsiye ederim.

bademish

Başınız sağolsun öncelikle sokakta kolide bulduğum yavruyu sahiplendiğim günün ertesi günü öldüğünü hatırlamak bile tüylerimi diken diken ediyor. İki hafta ruh gibiydim hiçbir şeye ağlamayan ben sürekli ağlıyordum. Çok zor bir durum biliyorum ne desek boş şuan. Fakat siz de veteriner de elinden geleni yapmışsınız. Hayatını en mutlu şekilde yaşamasını sağlamışsınız. Emin olun sizinle geçirdiği zaman için minettardır. Her şeyine dikkat edip kendinden çok önemseyip böyle bir şey yaşamak çok acı biliyorum. Umarım hiç acı çekmemiştir Sezar. Başınız sağolsun tekrardan acınızı paylaşıyorum...

gokhansultan

Yani bilemiyorum siz elinizden geleni yapmışsınız, mutlu olması sağlıklı olması için ne gerekiyorsa yapmışsınız. Böbreklerle ilgili bir bilgim yok ama düz mantık su alımını maksimuma çıkarmak gerekiyor sanırım. İyi kuru mamalarda bol bol vitamin bulunduğu için verdiğimiz takviyelerde böbrekleri yoruyormuş. Yaş mama, haşlanmış tavuk-balık vs. vücuda bol bol su girmesini sağlamak gerekiyor herhalde. Başınız sağ olsun çok üzüldüm :(

Ebrnk

Ben de scottish besliyorum ve inanın yaşadıklarınıza çok üzüldüm. Başınız sağolsun, elinizden geleni yaptığınıza eminim. 😒

bademthecatt

Başınız sağolsun elinizden geleni yapmışsınız Allah sabırlar versin :(

teddybal

Daha 1 yaşındaymış ya nasıl böyle olmuş, çok üzgünüm, sabır diliyorum başınız sağ olsun..

beyzathemoc1

Böbreklerinde sorun varsa anesteziyi kaldıramamış olabilir böbrek sorunları genelde idrar yoluna da yansıyor

theyusra

tek renkli erkek cins kediler üriner hastalıklar geliştirmeye en müsait kedilerdir, çok yatkın oluyorlar. aynısı bir arkadaşımın başına geldi onun da kedisi daha 1 yaşını yeni geçmişti. zaten kedilerde böbreklerle alakalı her hastalık ölümcül oluyor sadece biraz rahatlamasını sağlayabiliyorlar o kadar sizin yapabileceğiniz başka bir şey zaten yoktu yani. başınız sağ olsun.