Hırçın Muhabbet Kuşu

yarengur05

6 aylık dişi muhabbet kuşumun yanına arkadaş almak istiyorum biraz hırçın nasıl tepki verir yanına yeni kuş gelince saldırır mı yeni kuşa

10 CEVAP

Sadece arkadaş olarak almak istiyorsanız dişi erkek farketmeksizin bir cinsiyet alabilirsiniz. Eş olsun istiyorsanız en mantıklısı diğer arkadaşların dediği tavsiyeler gibi alacağınız yere kendi kuşunuzla gidip kendi kuşunuzu ordaki salmaya atıp bir süre inceleyip anlaştığı kuşu almak olacaktır. Ancak bunu hemen hemen hiçbir petshop yapmıyor hem yapsalar bile petshoplarda sağlıksız koşullarda satılan kuşlardan hastalık bulaşma olasılığı yüksek oluyor ,büyük ihtimalle tekte bir kuş alıp denemeniz gerekecek.
Size tavsiyem ne kadar günümüzde iyice popülerliğini kaybetsede facebook grupları var orda her şehir için kafes kuşları/muhabbet kuşları alım satım için açılmış gruplar var genelde evde hobi amaçlı üretim yapan kişilerin ve muhabbet kuşu üreticilerinin satışa koyduğu ilanlar oluyor. Buradaki ilanlar petshopa oranla daha uygun ve en önemlisi daha sağlıklı oluyorlar. Dişi kuşlar kızışma dönemlerinde hırçınlığı daha da artıyor gayet doğal ilk baştada erkeğe karşı saldırgan ve kafesi savunmacı illaki olacaktır ,ölümcül kavgalar olmadığı sürece ilk birkaç gün kavgalar doğaldır birkaç günde genelde alışmış oluyorlar. Kuşu ilk aldığınızda ise kesinlikle direk dişi kuşun yanına koymayın aynı odada farklı kafeslerde birbirlerini görecek ve duyacak şekilde 1 hafta/10gün kalsınlar birbirlerine alışsınlar ondan sonra dişi kuş ile erkeği aynı kafeste birleştirin

Warriorsans

Dişi alırsanız çok kavga ediyorlar erkek alırsanız da dişi kuş eşini beğenirse bir yumurtlamaya başladığında durmuyor en azından bizimkilerde öyle oldu. Sürekli yumurtluyor ve bir süre sorna bu dişinin hastalanmasına neden oluyor. Çünkü petshoplar dişi kuşları üretim makinesi olarak görerek nesilden nesile öyle yetiştirdiler ve bu yüzden böyle oldular. Yeni bir kuşun petshoptan satın alınmasına sonuna kadar karşıyım. Bence kuşlar evde bakılmaması gereken hayvanlar. Zamanında bizde böyle bir hata yaptık malesef ama üzülüyorum onlar için.

aslihan_e

Dişi kuşlarda hırçınlık normaldir. Eşini kendisinin beğenmesi gerek, her erkeği beğenmezler. Muhabbet kuşlarında tek eşlilik var. Eşlerinden bir elektrik almaları gerek. Kuş alacağınız yere kafesi götürüp eş seçebilirsiniz. Yanına teker teker kuş koyup deneyin. Yalnız dikkat edin, aşırı hırçın dişi kuşlar yanındaki kuşu öldürebilir. Eğer severse o zaman çok kavga etmez ancak dişiler eşlerini dövmeye meyilli oluyorlar.

aslihan_e

Kuşu güvendiğiniz bir yerden alın, hastalık taşıyabilirsiniz kuşunuza.

Miniss

Benim arkadaşımın dişi kuşu erkeği öldürmüş çok şaşırmıştım

aslihan_e

Adana'da olsanız ben size erkek kuş verirdim. Bizde erkekler var, çoğaltmaya kıyamadığım için eş almıyorum. Dişi de var ama ayrı tutuyorum. Dişiler yumurtlayınca çabuk ölüyor çünkü.

Ben aynı sorunu yasadigim için yazayım istedim kuşkunuz dışı ve hırçın bu yüzden erkek kuş almanızı tavsiye ederim ilk olarak ayrı ayrı kafeslerde birbirlerini görebilecekleri bir yere koyun yeni kuşu tanıdığınız birinden alın hasta olmasın yanyana koyduğunuz kuş kafeslerini 1 hafta yan yana tutun sonra erkek kuşun kafesine dışı kuşu yaklaştırın kafesin üstüne çıkmasına izin verin bir şey yapiyormu diye gozlemleyin ve dışı kuş bir şey yapamıyorsa erkek kuşun yanına yani kafesine koyun erkeğin kafesinde kalsın dışı kuş siz tabi alıştı diye yalnız bırakmayın gözlemleyin sonradan belki eş bile olurlar ama dişinin kafesine atmayın erkeği disi bura benim terim diye kavga eder bu yüzden erkeğin kafesi ilk zamanlar büyük olsun artık ikisi orada yaşayacak çünkü

Kero22

Benimde yabani bir muhabbet kuşum oldu hatta kendisi dişiydi eş tutması zor oldu yanına attığımız erkek kuşların ayaklarını gagalıyordu . Yanına kuş alırsanız gözetim içinde tutun eş tutmadığını anlarsanız eş kuşu aldığınız yerden destek isteyip ordada kafes içine attırıp eş tutmasını sağlayabilirsiniz