Karma Aşı Yetişkin Kedi

İlk kez karma Aşı olacak 2 yaşında ki kedi 1 doz mu Aşı olur 2 doz mu bilen yazabilir mi

3 CEVAP

aslihan_e

Eğer maddi durumunuz varsa garanti altına almak için 2 aşı yaptırın ama benim durumum ancak 1 aşıya yetiyor derseniz o zaman tek aşı yaptırabilirsiniz. O da yani gerçekten 2 aşı yaptıracak hiç paranız yoksa. Çünkü 2 aşı her zaman daha büyük garanti. Olur da bir aşı yanlış depolanmadan bozulmuş olur, kedinin bağışıklığı yanıt vermez diye ikinci ile sağlama alınabiliyor. Tek aşı yaptıracaksanız Purevax marka yapan bir yer bulun. İçerisinde öldürülmemiş virüs bulunduğu için gençlik hastalığına karşı daha hızlı ve kuvvetli bir bağışıklık sağlıyor. Biofel marka öldürülmüş virüs içeriyor, öldürülmüş virüs içeren aşılar 2 aşılamada daha başarılı olabiliyor. Purevax bulamazsanız Felocell de olabilir. Lösemi aşısı gibi temel olmayan aşılar ise yetişkin kediler için de çift doz yapılması gereken aşılar. Tek dozda etkili olmuyorlar. Ayrıca iki doz yaptıracaksanız ikisinin aynı marka olmasına dikkat edin. Bazı veterinerler bir doz inaktif (öldürülmüş virüs) bir doz MLV (Zayıflatılmış canlı virüs) aşı yapabiliyor. Bu durumda inaktif aşı yüksek bağışıklık oluşturduğu için MLV aşıyı etkisiz bırakıyormuş. Bu da yavru kedilerde bağışıklığın oluşmasını engeller. Yetişkin için de ikinci aşı boşa gider. Bazı veterinerler "Yetişkinler için de mutlaka iki aşı gerek yoksa aşı etkisiz olur" diyorlar. Ayrıca bazı aşı markalarının açıklamalarında da iki uygulama gerektirir deniyor. Oysa Dünya küçük hayvanlara aşı uygulamalarını yöneten grup yetişkin kedi ve köpeklerde tek aşının özellikle gençlik hastalığı üzerinde etkisiz olma durumunun bağışıklık kurallarına aykırı olduğunu söylüyor. Sadece fiv'li yani bağışıklık yetmezliği ya da lösemiye sahip kedilerde ve bazı köpek cinslerinde aşılar tutmayabiliyormuş. Benim bulduğum araştırmada tek aşının Calivirüs ve Nezle'de de etkili olduğu görülmüş ama bazı yerler aksini iddia edebiliyor. Sanırım bunun nedeni deneylerin genelde yavru kediler üzerinde yapılması ve 16 haftalık kedilerin hâlâ anneden maternal antikor barındırmaya az da olsa devam etmesi ve bu kedileri yetişkin grup olarak sınıflandırmaları. Oysa 2 yaşına gelen kedide artık aşılara engel olacak anneden gelen hiçbir maternal antikor yok. Kediniz evden çıkmıyorsa düşük riskli grupta sayılır. Yine tek aşı yaptırabilirsiniz ama size kalmış.

Gimlihanim

Geçen günlerde bu konu tartışıldı. Bazı araştırma linkleri paylaşıldı. Konu ile ilgili o soruya bakarsanız daha iyi olur sanırım. Ben bulabilirsem link paylaşacağım. Filtrelerden bulabilirsiniz diye düşünüyorum.