Scottish Fold Kedim Nefes Alamıyor

Patixz

Merhabar. 10 aylık scottish kedim 4-5 aydır nefes alırken çok zorlanıyor burnu tıkalı gibi nefes alıyor. Biraz oyun oynayınca hemen tıkanıyor ağzından nefes almaya başlıyor. Gitmediğimiz veteriner kalmadı farklı tedaviler uyguladılar testler yaptılar röntgenleri çekildi ama bir sonuç yok. En son ameliyat dediler. Böyle bi durum yaşayan var mı

13 CEVAP

emreovec

Brakisefali kafa yapısına ait bütün canlılarda olan bir durum. Pug ve İran kedisi vs. gibi canlılar bu yapıdadır. Scottish kedilerde dar burun delikleri nedeniyle nefes almakta güçlük çekerler. Genetik yapısına göre bu durum az ya da çok olabilir.

Hekiminiz ameliyat dediyse kesinle bir sebebi vardır. Burun deliği genişletme operasyonu yapacaklar imkanlar el verdiği derece. Kesinlikle kedinizde bir rahatlama olacaktır.

Palyaco

Bu cinslerde kullandınız kum bile çok önemli sıfır toz olucak pisy cat aktif karbonlu bende scotish sahibiyim en önemlisi kum

blue_hpood

yerleri çamaşır suyuyla değil, sirkeyle temizleyin derim, etkiliyor olabilir.

Lokumca

Benimde 2 yaş civarında yaklaşık 4 aydır benimle yaşayan scotish fold kedim var.Çok ciddi solunum sıkıntısı var.Ben almadan önce burun genişletme ameliyatı yapılmış ama çok çok bir açılma olmamış.Son gösterdiğimiz veteriner normal operasyon çok rahatlatmaz lazerle açılması lazım dedi..Bayramdan sonra gidecez inşallah görüşmeye.Sonuç ne olacak bilmiyoruz

Selenay1

Çam peletine geçebilirsiniz %100 doğal ve 0 toz bir kum. Testlerde röntgende falan bir şey çıkmadı diyorsunuz. Herhalde kalp yetmezliği falan olsa şimdiye belli olurdu. Önce kumu değiştirip bir bakın bence

simbakedi

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/115068-kedim-nefes-sorunu-yasiyor
burda da aynı sorunu yaşayanlar olmuş. evi çamaşır suyuyla silmek gerçekten kötü etkiliyor bunları, arap sabunu kullanıyoruz biz. tozsuz bentonit kumlara yönelebilirsiniz (sandy kumdan memnunum mesela ben ama her bentonit tozutur, çam peletleri tozutmaz. sandy için yorumum: https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/122334-sandy-kokusuz-kedi-kumu-incelemesi )
tabi bu tür şeyler sadece önlem. yani kedinizin cinsinden bağımsız bunu yapmanız gerekiyor elinizden geldiği kadarıyla. ama elimizde olmayan şeyler var sizin kedinizin cinsi gibi. zaten her cins kedinin kendine özel sorunları var bilinçsiz çiftleştirme, üretim sonucunda. sizinki de onlardan biri. solunum sıkıntıları dışında eklem sorunları da olan bir ırk. yani bazı şeyleri tamamen ortadan kaldıramazsınız, acılarını azaltıp konforunu yükseltmeye çalışabilirsiniz sadece...

Gizem8822

Deterjan olarak organik ürünler tercih edin özellikle çamaşır suyu kullanmayın. Kum çok etkiliyor bentonit kumların hemen hepsi tozutuyor. O yüzden pelet kullanmanızı tavsiye ederim

emreovec

Birde havalandırma da çok önemli. Evi sürekli havalandırmak ve temiz hava sirkülasyonu sağlamak gerekiyor. Mümkünse balkon varsa orada vakit geçirmesine imkan tanıyın. Yoksa camı üstten açık oda. Bir şekilde hava almasını kolaylaştırın.

Ben her zaman Arap sabunu ve sirke ile siliyorum ve sildiğim yere gelip uzanıyor kokluyor. Şimdiye kadar nefes problemi yaşamadık umarım yaşamayız (kimse yaşamaz) ama kum ve alerjen kokular çok önemli bu konuda. Deterjan, parfüm, oda spreyi. Mesela perdelere sıkılan spreyi ne zaman sıksam odaya girmez anlıyorum rahatsız olduğunu. Mümkün olduğunca az sıkıyorum ya da hiç sıkmıyorum

Palyaco

Evde camasir suyu kokusuz en önemlisi kum feles tozutuyor onu onermem pisy cat aktif karbonlu kullanıyorum ve kokusuz camasir suyu kullanıyorum bunlar tavsiyemdir

Patixz

Kafamı karıştıran bazı veterinerler ameliyatı önerirken bazılar asla yaptırmayın diyor.

Patixz

@palyaco başka nelere dikkat etmem gerekiyor peki ne önerirsiniz

Patixz

Kum olarak feles kullanıyorum onu önermişti veterinerimiz