Kısırlaştırma Korkusu

8 aylık erkek tekir kedim var. Kısırlaştırmayı erteleyip duruyorum içime sinmeyen bir şey var sanki uyuyup uyanmayacak gibi bir korku. Bugün en son randevu aldım pazartesiye ama iptal edesim var. Veterinerimiz de iyi onla alakalı değil. Önceden yemek su içmeyecek olması da beni rahatsız ediyor. Kısırlaştırma hakkında bilgi verebilir misiniz? Neden bu kadar gerekli?

16 CEVAP

aslihan_e

Şuan belki sorun çıkarmıyordur, ilk kızgınlıkları da hafif geçer ama 2 yaşına geldiğinde her yere işemeye başlayacak. Eviniz kokuya batacak. Hadi yıkanacakları yıkarsınız ama koltuklar vs içine çekecek. Mutfak eşyalarına kadar çiş yapmaya başlayacak. Üstelik o çiş normal çiş gibi değil aşırı kokulu bir şey. Sonra kısırlaştırsanız geç kaldığınız için çiş yapmaya devam edecek. Kendisi de çiftleşmediği için aşırı stres olacak. Hem psikolojik hem bedensel olarak sağlık sorunları ortaya çıkacak. Önceden yemek yememesi su içmemesi insanların da ameliyattan önce yapması gereken bir şey onlar için de aynısı gerekiyor.

Küçüklüğünü hep hastalıkla geçirdiği için de böyle endişeliyim

Deniz1741

Lütfen endişelerinizi bir kenara bırakın. Hekiminiz işinde iyiyse bir de kediniz erkek çok rahat atlatacaktır. Gaz anestezi ve tahlillerini ihmal etmeyin ameliyat öncesi. Onun haricinde kısırlaştırma bence artık bir tercih değil yapılması mecburi bir şey olmalı. Gerek sağlıkları için gerekse kızgınlık dönemi stresini yaşamamaları için. Önceden yemek su içmeme konusunda da hiç endişelenecek bir durum yok. Nitekim insanlar da ameliyat öncesinde yeme içmeyi kesiyor. Yani içinizi ferah tutun derim ben.

Patixz

Kan tahlili yaptırmadan kesinlikle operasyona sokmayın kedinizi veterineriniz söylemese bile siz talep edin. Ben 2 hafta önce dişi kedimi kısırlaştırdım kan tahlili yapmadan direk operasyona aldılar değerleri düşükmüş meğer 2 hafta oldu daha toparlanamadık.

aslihan_e

Küçüklüğünü hastalıkla geçirdiyse öncesinde biyokimya yapılması daha doğru olur.

Selenay1

Evde kediler çok stres oluyor çiftleşemedikleri için ve sizin açınızdan sıkıntı olur koku bırakma vs. Güvenilir bir veteriner hekimse eğer zaten erkek kısırlaştırma çok kolay youtubeda da var eğer eksik aşısı vs varsa onları yaptırıp iyice emin olabilirsiniz. Bir tane hekim 1 yaşından sonra kısırlaştırılmalı diyordu o konuda da araştırma yapıp bakarsanız ne kadar doğru sabredip 1 buçuk yaşlarındayken de kısırlaştırabilirsiniz

mervedoganay

Aynı endişeleri taşıdığım için çok iyi anlıyorum sizi. Biz de küçüklüğünden beri o kadar kötü günler geçirdik ki onu kötü görmeye gönlüm el vermiyor artık. Hep hastalıklardan dolayı ertelemek zorunda kalmıştık.

Herkese çok teşekkür ederim 🌻🙏🏻💛

bademthecatt

Operasyon öncesi kan değerlerine baktırırsanız bir problem yaşamazsınız kan değerlerinde sorun varsa ertelenir zaten birde erkek kedilerin operasyonu ve iyileşmesi dişi kedilere göre daha kısa sürüyor

bademthecatt

Hemen toparlayacaktır😊

Gizem8822

Kan testi yaptırmadan kısırlaştırmayın. Bende endişe ediyorum çünkü kısırlaştırma için götürdükten sonra bağışıklığı düşük çıktı ve sonrasında rahatsızlandı. Şimdi iyi ama tekrar götürüp o süreci yaşamaktan korkuyorum açıkçası o yüzden yaşına girene kadar kısırlaştırmayı erteledim olabildiğince toparlasın diye

Bende çok endişeliydim uykularım kaçıyordu kızıma bir şey olacak diye. Ama 10:30 da bıraktım 18:30 da aldım klinikten eve geldiğinde hiçbir şey olmamış gibi devam etti günlük rutinine. Bir ay oldu dikişi de düştü tıraşlanan yeri dışında hiç iz kalmadı operasyondan. Ancak işini bilen ve güvenilir veteriner bulun en önemlisi o. Ben operasyon öncesi hemogram ve biokimya baktırdım değerleri uygun çıktığı için operasyona girdi.

Merhaba. Ben de dişi tekir kedimi 10 gün önce kısırlaştırdım. 5 aylıkken kızgınlığa girdi ameliyat için çok küçüktü,kan sonuçlarında bağışıklığı düşük çıktı,kilosu yetersizdi ama 4 ay canımıza okudu 20 günde bir kızgınlığa girdi sanki yeni doğmuş bebek bakar gibi evdekilerde nöbetleşe başını bekleyip oyun oynuyorduk. Bu arada sürekli vitaminler yaş mamalar arada sıvı ağızdan serumlar derken tüm korkumu kenara bırakıp çok sevdiğiniz hekimimize emanet ettik. Tabi o arada bağışıklığı ve kilosu toparlandı. Sakın korkma kedinin hayat kalitesi için çok önemli. Ufak bi operasyon 🙏

buusracikk

Operasyondan önce 12 saat mama su verilmemesinin nedeni ayılırken kusma olmaması için çünkü kendinde olmadığından dolayı genzine kaçma ihtimali var o yüzden verilmiyor. Benim de 1 yaşında erkek tekir kedim var 6 aylıkken kısırlaştırdım hiç bir sorun olmadı korkmayın erkek kedilerin operasyonu daha kolay oluyor iyileşme süreci de aynı şekilde. Kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak daha sağlıklı olur 6.ayı geçtiği için her an kızgınlığa girebilir