Sokaktaki Yavru Kedinin Gözü

Miniss

Parkimizda 3 yavru kedi buldum birinin gozu fotograftaki sekilde .şiş olan gözünü actigimda kirmizi eti gozukuyor dun tobramisin adlı goz kremini surdum ,umarim yanlis bir sey yapmamisimdir.Bu kedinin gozu kremle iyilesebilir mi bir fikri olan var midir

17 CEVAP

aslihan_e

Gözü yerinde yok mu? Yani kırmızı eti görünüyor göz yok mu?

aslihan_e

Eğer gözü yerindeyse sabah akşam önce zeytinyağlı pamukla hafifçe silin ardından göz kremini sürün. Terramycin çok etkili bir göz merhemi ama tobramisini bilemiyorum. Gözüne zarar gelmemişse düzelir %90

aslihan_e

Eğer yemek yemeyi keserlerse antibiyotik kullanmaları gerekir. Anneleri yok mu? Artık kendi başına mama ya da haşlanmış tavuk vs. yiyecek yaşa gelmiş. Eğer yiyorlarsa korkmayın, zaten kedi koronası ya da nezlesi yüzünden gözleri o hale geliyor. Düzenli sürün iyileşiyor onların gözleri. Ciğerinden ses geliyorsa antibiyotik kullanması gerekebilir. Evinizde augmentin, amoklavin gibi bir antibiyotik varsa ya azitromisin etken maddeli azromax gibi bir antibiyotik bulursanız mercimek tanesi kadar bir yiyeceğe saklayıp sabah akşam yutturmanız gerek. Ama yiyebiliyorlarsa biraz daha durumlarını takip edip öyle gerekiyorsa antibiyotik verilir.

aslihan_e

Ama daha kötü bir virüsse ölme riskleri de oluyor, ona da hazırlıklı olmalısınız. İnşallah öyle değildir. Anneleri hastalıktan öldüyse o zaman riskli.

aslihan_e

Şişmesi normal, tamamen kapanır içi iltihap toplar siz zeytinyağı pamuk ile yavaşça silin ve bolca merhemden sürün, açılıp iltihap akar. Ama dediğim gibi o merhem terramycin kadar etkili mi bilmiyorum. Veterinere götürme şansınız varsa götürün tabi imkanınız varsa ama götüremeyecekseniz cisimden olması küçük bir olasılık zaten. Elinizle gözü açmaya çalışmayın sadece pamuğu sıkarak zeytinyağının iyice göz çevresine akmasını sağlayın.

aslihan_e

Bir de damla olsa iyi olurdu. Genta gibi. Onu da iç kısma damlatırdınız. Merhemden bolca sürün.

aslihan_e

Bir de annesi yalayabilir ilacı. Biraz başında durup merhemin emilmesini beklemeniz gerekli. Kendisi falan temizlemeye çalışmasın diye.

Warriorsans

Çok geçmiş olsun hafif ılık çaylı pamukla silerseniz daha iyi olur umarım hemen iyileşir

Miniss

....

Miniss

Evet ,gozu yerinde ama etrafi baya sismis . baska bir sey olabilir diye cok korktum. simdilik temizleyip krem surmeye devam edeyim o zaman . Çok teşekkürler,umarim duzelir

Miniss

Bir de usutmusler sanirim cigerlerinden ses geliyor gibiydi :(

Miniss

Sabah akşam yas mama goturmeye calisiyorum şükürler olsun ki hepsi de yiyor.anneleri de yanlarinda .bu arada sumukleri de akiyordu o zaman simdilik bir sey yapmiyorum

Miniss

Umarim yasarlar bugun yanlarina onlardan daha buyuk bir yavru kediyi de birakmislar o sapasaglamdi tüm yavrulari canlandirdi resmen baya oyun oynatti onlari

Miniss

Tekrar bakmaya gittigimde gozu goremedim cok fazla sismis ,yabanci cisim kacmis olabilir mi?

Miniss

İmkanim olsa keske direk veterinere gotururum.pazartesi dediginiz damla ve kremi alip kullanmaya devam edicem simdilik,cok teşekkürler 🙌