Kuşumun Geçmeyen İshali Var

Kuşum uzun süredir tuhaf ve lekeli dışkılıyor tüylerini yoluyor, tüylerini yolması stres diyorlar tek yaşadığı için (başka kuşlarla Yanyana koyunca salıdıryor) ama başka bir hastalıkla alakası var mı öğrenmek istiyorum internetten baktığıma göre iç parazit yada mantar olabilir diyorlar bir tanıdığımız bize bu ilacı önerdi “Siprofloksasin etken madde ağızdan verilecek” deneyimi ya da bilgisi olan var mı kuş çok neşeli ve ötüyor çok iyi ama hastalığı varsa ilerlemeden durduralım istiyoruz

4 CEVAP

Doneceran

Öncelikle ishal olma durumu çok fazla yeşillik vermeye veya bayat suydan kaynaklı olabilir. Tüylerini yolması olayı ise, eğer hayvanı evde veya başka birinde bırakıp bir kaç gün bir seyahata vb gittiyseniz hayvan sizi terk ettiğini düşünmüş olup depresyona girmiş olabilir. Dış parazitle alakalı bir durumsa bununla ilgili spreylerden bir tane alıp aralıklı olarak ( bir hafta da 3-4 kez yeterli) tüylerine sıkıp ovalayabilirsiniz

gamzenoel

geçmiş olsun. dışkısı çok kötü kuşunuzun. ishali herhangi bir bakteri kaynaklı da olabilir, parazit kaynaklı da. belki de iç organlarında bir problem vardır. bunu detaylı muayene ve dışkı tahlili yaptırmadan bilemezsiniz. tüy yolması da zaten bir problemi olduğunun göstergesi. kuşlar son ana kadar saklar hastalıklarını. yiyip içip konuşurlar, bi gün birden kötüleşirler. istanbul ya da izmir'de çok iyi kuş hekimleri var. yakınsanız bence götürün. antibiyotik verirseniz belki toparlayabilir ama bir süre sonra tekrar patlak verir hastalığı. sorunun temeli neyse onu bulup ona uygun ilaç vermek gerek. bu da uzman bir kişinin muayenesini gerektirir.

Ayrıca birkaç gün önce tuhaf bir kusma hareketi yaptı ama birdaha görmedim

aslihan_e

İnternette bir veteriner var, her ishale iç parazit diyor. Onun nedeni parazit mi mantar mı bakteriyel mi biz bilemeyiz. Eğer mantar nedenliyse antibiyotik daha kötü yapar. Veterinere götürecek durumunuz varsa mutlaka kanatlılardan iyi anlayan bir vete götürün. Yoksa da mecbur şans oyunu gibi antibiyotik deneyeceksiniz. Tüy yolmayı ben de stres kaynaklı biliyorum ama kaşıntı durumundan yapıyor da olabilir. Kanarya yemi diye satılan aspur tohumundan alın ve bir süre sadece onunla besleyin. İshale çok iyi gelir. Ev yapımı elma sirkesi yoksa hazır elma sirkesinden suyuna 4-5 damla damlatıp her gün tazeleyerek 2-3 gün verin. O da ishale iyi gelir. Mantara da faydalıdır.