Kuşlar Neden Genelde Eve Oyuncak Alır Gibi Alınıyor?

sundowndread

Ben her zaman hayvanlara karşı duyarlı bir insandım ancak bir kedim olduktan sonra daha çok hassaslaştım. Yakın zamanda da bir kuşumuz oldu. Ben gece uyuyacağı zaman hariç kuşumu hiç kafese sokmuyorum örneğin. İstiyorum ki istediği gibi dolaşsın. Acıktıkça kafese girip yemini yiyor suyunu içiyor. Zaten hayvanın hakkı olan cinsinin bulunduğu ormanlardır ev bile darken onlara sürekli kafeste tutmak nedir? Ki şunu belirteyim ben kuşu satın almadım akrabalarım hiç kafesten çıkarmıyordu ilgilenmiyordu eve o yüzden getirdim. Herkes diyor ki çocuk kuş istiyordu aldık. Kuş çocuk için bir oyuncak mı? Tamam hayvan sevgisiyle büyüsün diye düşünülse hadi neyse ama oyalanması için alınıyor. Sonra ya çocuğa oyuncak oluyor ya da ne bileyim kuş işiyor tüyü dökülüyor diye kafeste hapsediliyor. Daha bugün birine daha şahit oldum. Camları açıyoruz kaç gündür çıkmıyor ondan delirdi kafesin içinde dediler. Ben de hapsetmeyin hayvanı çıkarın dedim. Daha bu ne ki etrafımdaki bir sürü insan aldı kuşları çıkarmıyorlar kafesten. Hayvanlar kafes içinde beni çıkarın diye oradan oraya çırpınıyor. Cidden bende sorun herhalde diyorum artık ben söyledikçe anormal karşılanılıyor. Cidden o kuşların yerine kendimi koyunca içim darlanıyor nefret ettim bu insanlardan keşke elimden bir şey gelse o hayvanlara içim gidiyor ya

4 CEVAP

Warriorsans

Bütün canlıların hayatını cehenneme çeviriyoruz. Egzotik kuşlar papağanlar çoğu zaman ülkemize ve diğer ülkelere kaçak yollarla sokuluyor ve o kadar kötü şartlardalar ki.. bizde evde muhabbet kuşu bakıyoruz ama şimdiki kafam olsa asla almalarına izin vermezdim bu hayvanların yeri gerçekten ev/kafesler değil. Kedi köpek evde yaşama güzel ayak uyduruyor ama kuşlara çok üzülüyorum özellikle dediğiniz gibi kafeslerinden çıkarmayanlar..

Anonymus985465

Özgürce uçmak için yaratılmış o masum canları şüu kısacık ömürlerinde kafeslere hapsedenler için aynı akıbeti diliyorum. İnsan olamamış çoğunluğun, masum savunmasız canlara yaptıkları işkenceleri bilmek ve çaresizce böyle bir dünyada yaşamak zorunda olmak da benim hapishanem.
Geçen sene yaşadığım yerde ornandan tüfek sesleri gelince komutanı aradım. Av mevsimi dedi. Bir beşerin nasum savunmasız bir canı öldürmekten zevk alması sapıklıktır. Ancak bu ne sapıklıkki, bir de sosyal medya hesapları açıp yaşamına son verdikleri masumiyetlerle sırıtarak piz veriyorlar.
Sadece yaşamak isteyen, gören gözleri, duyan kulakları, atan kalbi olan, sevmeyi sevilmeyi bilen kuzular, buzağılar, keçiler de en derin yaralarımızdan. Sorgulamadan, alışkanlık olmuş bir vahşet. Mezbahalar camdan/şeffaf olsa, o masum canların hangi korkuları yaşadıklarına şahit olunsa vucdan sahipleri insanlığından utanır.
İnsan dünyaya geldi ve hayvanların cennet dünyada özgür, bağımsız, onurlu hayatlarına son verdi ve dünyayı hayvanın cehennemine çevirdi

Bu masum canların sessiz çığlıkları/acıları sona ermediği sürece insanlık da huzur bulamayacak.

sundowndread

Eminim kuşlar ortamlarından zorla alınıp evimizi cıvıltılarıyla süslemese de olurdu. Hele hele o kuşların satıldığı yerde bir kafese tıkıştırılmış onlarca çırpınan kuş. Düşündükçe yüreğim sıkışıyor sanki. İkiniz de o kadar doğru söylediniz ki. Bu dünyada insanlar hayvanları kendi kulu kölesi sandı. Ve ben böyle bir dünyada yaşamakta zorluk çekiyorum. Bir de sürekli herkesin ağzında insan hayatı mı önemli hayvan hayatı mı sorusu.. bana göre kedimin ve kuşumun hayatı birçok insandan daha önemli açıkçası :) bu dünya son bulmadan hiçbirine çare yok belli

sundowndread

Eminim kuşlar ortamlarından zorla alınıp evimizi cıvıltılarıyla süslemese de olurdu. Hele hele o kuşların satıldığı yerde bir kafese tıkıştırılmış onlarca çırpınan kuş. Düşündükçe yüreğim sıkışıyor sanki. İkiniz de o kadar doğru söylediniz ki. Bu dünyada insanlar hayvanları kendi kulu kölesi sandı. Ve ben böyle bir dünyada yaşamakta zorluk çekiyorum. Bir de sürekli herkesin ağzında insan hayatı mı önemli hayvan hayatı mı sorusu.. bana göre kedimin ve kuşumun hayatı birçok insandan daha önemli açıkçası :) bu dünya son bulmadan hiçbirine çare yok belli