Kanadı Kopmak Üzere Olan Martı Yavrusu

Veraxi

Bugün evimin önünde uçamayan ve bir köşeye sığınmış martı yavrusu buldum savunmasız olduğundan kediler saldırabilir diye bir kutuya koyup eve götürdüm. Kanatlarından biri çok kötü durumdaydı kopmak üzere yerde sürünüyordu hemen veterinere götürdüm bir şey yapamayız kuş uzmanı bir hekim bakmalı dediler daha sonra başka bir veterineri aradım onlarda yardım edemeyeceklerini, martıyı belediyeye bırakmamı söylediler. Sanırım belediye bu şekilde martıyı kuş uzmanı bir hekimi olan hayvan hastanesine götürüp tedavi ettiriyormuş. Şu an martı evimde su ve ıslatılmış kedi maması verdim yemedi daha sonra evde kalamar vardı onu küçük küçük dilimleyip verdim çok sevdi yarın belediyeye götürmeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

6 CEVAP

Warriorsans

Belediyeye bu konuda ne kadar güvenilir bilmiyorum ama arayıp konuşun nasıl bir prosedür işleyeceklerini detaylıca sorun içinize yatarsa verdikleri cevap götürürsünüz. Bulunduğunuz şehirde kuş uzmanı veteriner vardır belki internetten araştırın

Bonares

Güncel

Snzlc

çok üzüldüm yavrucağa bu konuda belediyelere de güven olmuyor imkanınız varsa siz götürün veterinere. sanırım istanbulda oturuyorsunuz arama motoruna istanbul kuş veterineri yazınca bir sürü veteriner çıkıyor

Yumosi

Belediyeler kanadı veterinerlerinde ampute ediyorlar ve bu şekilde uçamayan kuşları ayrı bir yerde tutuyorlar diye biliyorum. Biz de bir martıya çarpmıştık. Gittiğimiz veteriner direkt belediye dedi. Belediyeye gidip teslim ettik. Malesef doğada uçmadan yaşayamıyorlar, özel bakım gerekiyor. Çok üzücü.

Anonymus985465

Yüreğinize sağlık.
Belediye götüreceğiniz en son yer. İmkanları çok kısıtlı.
Lütfen Veterinerlik Fakültesi'ne götürün. Güvercin/Kumru besleyen yetiştirenler de sizi doğru yönlendirirler.
İyiki varsınız.
Sağlık haberlerinizi bekliyoruz.

Veraxi

Arkadaşlar soruyu soralı 10 gün oldu ve daha yeni cevaplar yazmışsınız. Martı sonuçta yabani bir kuş türü ve evde uzun süre bakamazdım, birden fazla veterineri aradım ve hepsi belediyeye bırakmamı onların ilgileneceklerini söylediler. Kuş uzmanı veterinerlerin olduğu bir hayvan hastanesi buldum ama evime çok uzaktı ve zaten belediyede oraya gönderiyormuş. Kısacası fazla seçeneğim yoktu yavru martıyı evimin yakınındaki belediyeye bıraktım içerdekiler gayet ilgiliydi veteriner bir hekim martıyı aldı ve tedavi edilip yeniden uçarsa doğaya saldıklarını, bir daha uçması mümkün değilse ömür boyu bir yerde bakıldığını söylediler ki umarım doğrudur. Maalesef martının durumunu sorma veya takip etme gibi bir şey yokmuş bu yüzden şu an ne durumdadır bilmiyorum ama umarım hayattadır :)