Çatıdan Düşen Yavru Serçe İçin Lütfen Bakabilir Misiniz?

4 gün önce çatıdan 3 tane serçe yavrusu düştü. Biri ölmüştü diğerlerini de annesini bulamayınca eve alıp yer yaptık. Yumurta sarısı ve bebe bisküvisini suyla ezip şırıngayla veriyordum. Ama bugün bir tanesi çok halsiz, zaten zayıftı baya. Diğer kuşla sürekli birbirlerine takılıyorlar diye ayırdım onları. Ağzını açtım zorla ama hiç hareket etmiyor bile. Sadece nefes alıyor. Belki ölecek ama yine de başka yapabileceğim bir şey var mı diye sormak istedim

6 CEVAP

buusracikk

Öncelikle Allah razı olsun yaptığınız iyilikten dolayı 🤲🏻 aynı durumu bende yaşamıştım geçen sene ama henüz çok küçük oldukları için yaşamaları maalesef biraz zor anneleri de yok. Direnebildiği kadar beslemeye su içirmeye devam edin bu durumda elden pek bir şey gelmiyor :( umarım yaşar

Warriorsans

Çok bebekler çok üzüldüm keşke yuvaya tekrar koyma şansınız olsa ama tekrar düşerler büyük ihtimalle. Bizde benzer şekillerde beslemiştik sokakta bulduğumuz serçeyi ilk başlarda hiç kendinde değildi bir süre sonra iyileşmişti baya evde kaldı sonra saldık ve saldığımız an kedi kaptı 😭 başka ne yapılabilir bende pek bilemedim YouTube da bu tarz kuşa bakım videoları çok oluyor mutlaka hepsine bakın

Ayrıca hava 32 derece, kuşların üstünü hava alabilecekleri şekilde hafif bi peçeteyle kapatıyorum ama acaba onlar için çok sıcak olabilir mi ?

Cevaplarınız için teşekkür ederim, sağolun :) Şimdilik ağzını açıp mama vermeye çalışıyorum inşallah toparlarlar

Anonymus985465

İyiki varsınız. Ben de bu şekilde yavruları kurtarmaya çalıştım. Sncak bugünkü aklımla hemen veterinere götürdüm. Çünkü çok küçük olduklarından, besleme yaparken verdiğimiz yiyecek nefes yoluna kaçabiliyormuş.
Bana sıcak tutmam söylenmişti. Bu yavrular normal şartlarda annelerinin tüyleri arasında oluyor. Aynı hissi vermek için yumuşak bir battaniyeden sadece bir yeri açık yuva yapabilirsiniz. Ayrıca yavruların birarada olması/ten teması olması bu canlar için daha iyi.
İyi bir veterinerle ön görüşme yapıp bu yavrulara özel mama/vitamin takviyesi faydalı olur

Anonymus985465

Şırınga yerine damlalık daha iyi mi olur, öğrenmekte fayda var.
Sağlık haberlerinizi bekliyoruz