Veterinerimiz N&D Çok Tuzlu Bir Mama Dedi

KravatliKedi

ND ye geçiş yapacaktık ancak veteriner çok tuzlu bir mama ilerde böbrek sorunlarına yol açar dedi HİLLS proplan tavsiye etti sizce nasıl nd

17 CEVAP

Gunesyildirimm

Her mama hakkında kötü yorum var bakın şimdi aklıma gelenleri tek tek yazacağım. Orijen: protein oranı çok yüksek böbrek hastalığı yapıyor. Acana: çin tuzu varmış bağımlılık yapıyormuş. Nd: içerik değiştirmiş artık eskisi gibi değilmiş, böbrek hastalığı yapıyormuş, çok tuz varmış. Brit care: ishal yapıyormuş. Yani daha başka başka şeyler de var mamalar hakkında ama ben piyasadaki en iyi mamalar hakkında aklıma gelenleri yazdım. Şimdi biz ne alıcaz? Ve söyleyenlerin de kanıtları yok birinde duyuyorlar gelip söylüyorlar. Acanaya bağımlılık yapıcı madde varmış diyen kişi royal canin kullanıyordu ve 10 aylık kedisi 5 kilo olmuş şuan, azıcık daha kilo alsa obez olacak. Acanaya laf etti benim acana yiyen 9.5 aylık kedim 3 kilo civarı. Ayrıca bağımlı falan da değil 1.8 kg mamayı 45 günde ancak bitirdi. Yani her söyleneni önemsemeyin. Şöyle bi kafanızın bi köşesine atın ama en önemli şey insanların deneyimleri. Böyle asılsız söylemlerden ziyade insanların kedilerine iyi gelmiş mi ona bakın. Nd benim kedime gayet iyi geldi bir şikayetimiz yoktu. Sonra yok böbrek hastalığı yok şu yok bu içime kurt düşürdüler gittim acanaya geçtim. Ama sonra öğrendim ki sağlıklı bir böbrek mamadaki protein oranından etkilenmez. Eğer böbreklerde sıkıntı varsa evet fazla protein zorlar. Tuz konusu da şöyle ki kediler deniz suyunu bile içebilir. Böbrekleri o kadar güçlü. O tuzu süzebilir yani. Düşünün biz içsek böbrek yetmezliği yaşarız. Bu mamalar fda onaylı, bir sürü testten geçen mamalar. Evet belki a mamasına göre tuz oranı yüksektir ama yine de kediyw zarar verecek kadar yüksek olduğunu sanmıyorum. Sırf tuz oranı daha düşük diye de gidip daha alt segment bi mama almak da bence mantıklı değil. Ha ama nd kedinize iyi gelmiyordur, proplan çok iyi geliyordur tabiki onu kullanın. Üst segment diye diretmenin de mantığı yok

Palyaco

Nd mamanin tuz ve protein dusuk olan ve fosfor magnezyum dusuk olan nd kinoa serisidir ve daha iyidir değerleri kinoa çekirdekli olan mamasi

gokhansultan

4.5 kg n&d ocean kitten kullandım gayet memnundum ben. İçeriğinde tuz var ama sodyum klorür, kolin klorür vs. her mamada bir şekilde tuz bulunuyor ama farminanın tariflerini hazırlayan uzmanlar eminim ki oranları düzgünce hesaplıyorlardır.

NorthNight

Ben böyle çok tuzlu diyip kestirip atılarak yorumlanmasını doğru bulmuyorum. Eğer bu fikirdeyse tuz oranının yüzde kaç olduğunu yüzde kaç olması gerektiğini ve kendi önerdiği mamalarda yüzde kaç olduğunuda açıklaması gerekir.
Proplan ve nd tecrübem olduğu için ondan bahsedeceğim, gerisi sizin tercihinize kalmış.
Bir kedimizi sahiplendiğimizde sağlığı pek iyi değildi sindirim sistemi bozulmuştu tamda o dönem nd ye geçmeye çalıştık ve geçişi uzun tutmamıza rağmen kusmaları oldu geçişi durdurduk sokaktakilere verdim. Bu olay eylül 2021 de oldu, sonrasında bizim kız kısırlaştırıldı sağlık problemleri çözüldü. 5 aydır proplan kullanıyoruz, bir şikayetim yok ama ben rotasyonlu kullanmayı doğru buluyorum bu yüzden nd yi tekrar deneyeceğim. Yine bir şans vermek istiyorum çünkü içeriğini beğeniyorum. Minimum 20 gün karıştırarak vereceğim hatta bi kaç gündür dayanamadım verdim hiç bir sorun olmadı. Demem o ki daha önce sorun yaşadığı markada şuan (henüz) sorun yaşamıyor. Yani her kedinin vereceği reaksiyon mamanın iyi gelmesi değişir.

Nd ye geçmeyi düşünüyorsanız alın deneyin kedinizi gözlemleyin keza rotasyonlu kullanan biriyseniz hangi marka olursa olsun negatif bir yönü varsa bunu engellersiniz.

Deniz1741

Bende çok kısa süre önce proplandan ND ye geçiş yaptım. Kısa süre olduğu için memnuniyet konusunda bişey diyemeyeceğim. Ama ND hakkında artık eskisi gibi olmadığı işleten fabrikanın değiştiği tarzı bir çok yorum okuyorum ve benim de veterinerim tavsiye etmedi. Bu konuda bende muallaktayım. Sanırım hillse devam edeceğim. Proplanı çoğunlukla kısırlaştırma sonrası kilo aldırdığı için bıraktım. Onun haricinde yavruluğundan itibaren çoğunlukla proplan kullanmıştım ve çok bir sorun yaşamadık açıkçası, genel olarak memnundum.

Becatbe

Maalesef içerikteki ağır metaller için mama firmalarının test yapması gerektiğini söyleyen bir zorlama yok.
FDA bunları denetlemiyor. Sadece şikayet olursa inceliyorlar.
Üst limit budur denilmemiş, uzun süreli araştırmalar yapılmamış.

Bu sebepten hayvan sahiplerinin gözlemleri daha çok önem arz ediyor.

Palyaco

Normal nd premium mamadir nd kinoa super premium mamadir kinoa serisi ben 1 ay oldu suan memnunum

Superisi814

ND kullandım , bir kere..
Kuzulu idi sanırım.
Kedim deli gibi su içti ve çok aşırı uyumaya başladı.Gunde 12 saat uyudu, gözünü acamazdi.Ben de çoklu adet sokak kedileri var , onlara da verdim bir süre gözlemlemek için.Kediler hantallasti anlayamadım.Bir daha da alamadım zaten Ancak almazdım da .

Palyaco

Nd kinoa nin yavru mamasi yok ama yetişkin mamasi ufak ve kediler gerçekten deli oluyor bu mamaya bu kinoa çekirdeğinde sanırım bizim waffl exclusion başka yemezdi tüm markaları denemiştim exclusion yavru ile başlayıp kisir mamasina geçmiştik exclusion ve nd kino adan başka yemedi birçok farklı mama denedim 1 hafta yiyiyor sonra yemiyordu 2 farklı mamadan başka mama yemiyor exclusion ve nd kinoa bunlar dışında artık almam okadar cok para harcadimki

gokhansultan

Aynen Gunesyildirimm noktayı koymuş 👍🏻

KravatliKedi

Kullanıcı yorumları ve im için çok önemli memnun kalmayan var mı arkadaşlar

KravatliKedi

Nd kinoa deneyecektim ancak yavru kedi için yok sanırım uretimi

KravatliKedi

Proplan d cem etmek istemem çünkü içeriğini beğenmiyorum bol etli mama istiyorum

Warriorsans

Açıkçası deneyimlerim olarak sorun yaşamadığım bir marka ama uzun süre kullanmadım. İçeriğinde bildiğim kadarıyla ilave tuz yok ama çok da bu işin detaylarını bilmiyorum

pompompurin

uydurmuş veteriner. nd et hills ekmek diye düşünün içeriklerini okuyup karar verin