Sokağa Çıkan Kedimi Nasıl Eve Alıştırabilirim

Hila_aladas

Kedim dışarı çıkıyor, tamama evde kalsın istiyorum. Sokağım da ve binamda ki insanlara güvenmiyorum. Onu sıkmadan bunaltmadan nasıl tamamen eve bağlayabilirim

17 CEVAP

NorthNight

Sıkmadan bunaltmadanı yok bu işin. Ya böyle devam edecek yada çıkarmayacaksınız. Çıkarmadığınızda zamanla alışır.
Bu süreçte cam yatağı vs alabilirsiniz dışarıyı izlemek hoşuna gider belki.

Kuzucansu44

Benimki de dışarı çıkıyor bir süredir izin vermiyorum kapının önünde ortalığı yıkıyor aç diye bir çözümü yok sanırım

sundowndread

Kendi gözetiminizle dışarıya çıkarın. Dışarı alışmış bir kediyi eve kapatmak eziyettir. Benim kedim dışarı çıkmaz ama apartmanda gezer biraz bunu kısıtlayayım evde delircek gibi oluyor. Nedense çoğunluk asla kedinizi dışarıya çıkarmayın kafasında anlıyorum başlarına bir şey gelir korkusundalar ama onlar da bir canlı. En azından bizim gözetimimizle dışarıya çıkabilmeliler kimseyi kapatmaya hakkımız yok

sundowndread

Kendi gözetiminizle dışarıya çıkarın. Dışarı alışmış bir kediyi eve kapatmak eziyettir. Benim kedim dışarı çıkmaz ama apartmanda gezer biraz bunu kısıtlayayım evde delircek gibi oluyor. Nedense çoğunluk asla kedinizi dışarıya çıkarmayın kafasında anlıyorum başlarına bir şey gelir korkusundalar ama onlar da bir canlı. En azından bizim gözetimimizle dışarıya çıkabilmeliler kimseyi kapatmaya hakkımız yok

BiciriginAnnesi

Sokak da birşey olmaz diye bir laf yoktur

Bu lafınıza açıklama getirmek isterim
Araba çarpa bilir ,köpek saldırısını uğraya bilir ,hasta bir kediden hastalık kapabilir ölümcül sonuçlar ile karşı karşıya kalıp hayatını kaybede bilir

Dışarı çıkmak hakkı ama sizin gözetiminiz altında parka götürüp tasma bağlayıp biraz hava almasını sağlaya bilirsiniz

Bunu yapabilmeniz için de kedinizin aşılarının tam olması gerekir .

Ev de dursun hiç dışarı çıkmasın diyorsanız hiç bir şekilde kapıya çıkartmayın 1-2 ay miyavlar

O tekme atana da gelecek olursam dünya başına yıkılsın altın da kalsın

Kedinizi dışarı çıkartmayin yorucu aktiviteler yapın oyunlar oynayın evin için de koşturun
Kapıya gidip miyavlarsa hiç oralı olmayın göz teması bile kurmayın bir süre böyle devam edin çıkma isteyi biraz azalacaktır yanına arkadaş sahiplene de bildirsiniz.

sundowndread

Apartmanınızda olanları anlıyorum ama tasmasını takıp o insanlar olmadan kucağınızda çıkarın biraz hava aldırın elbet bir imkanı vardır hiçbir şey imkansız değil. Asıl kapıda aylarca miyavlatmak bir işkencedir kimse neden kendini o miyavlayarak yalvaran kedilerin yerine koymuyor? Dışarıda bir dünya var ve bu hayvanlar bunun farkında. Sizlerde dışarıda dünya olduğunun farkındasınız eve kapatsak sizi nasıl olur? Az empati lütfen iyilik yapıyoruz diye hayvanları miyavlatıp miyavlatıp çaresizliğe alıştırmak isteniyor. E hayvanı aylarca miyavlattıktan sonra tabiki sesini keser çaresizlikten yoksa mutlu olduğundan mı sustu sanılıyor

sundowndread

Ya ne diyorsunuz Allah aşkına ben sanki dayak yese daha iyi dedim. Hayvan sokak kedisiymiş durum daha da beter çünkü bu hayvan sokağa alışmış. Kedi sizin apartmanınıza gelmese o apartmandakiler açısından ve onu eve kapatmak isteyen siz açısından daha iyi kesinlikle. Hani başından beri evde bakılan bir kedi olsa istediğiniz şeyi daha iyi anlarım ama sokağa alışmış bir kediyi zorla eve kapatmak isteyerek eziyet ediyorsunuz. Ben diyorum ki sizin eliniz kolunuz yok mu? tasma diye bir şey var tasmasını takarsın kucağına alırsın o beyinsiz komşuların yanından öyle geçip gidersin ya da onların olmadığı bir zaman çıkarsın bu komşular sabah akşam kapıda mı? Senelerce dışarıda yaşamış bir hayvanı eve kapatmaya hakkınız yok gerekirse sizin eve gelmemeye alıştırın sokakta başka bölgelerde yaşasın daha iyi

Hila_aladas

Nasıl gelmemeye alıştırayım? Gününün %70 i evde geçiyor, ben bir saat dışarı çıksam o ara gelip beni bulamazsa resmen neredeydin neden kapıyı açmadın diye diye miyavlayarak benimle eve çıkıyor. Özlüyor ve bu özlemi hareketlerinden belli oluyor. O sokak da herhangi bir kedi değil bizi seçti ve bize bağlandı, ben o üzülür depresyona girer diye tatile bile gitmiyorum gidemiyorum. Eve almamak gibi bir seçenek yok. Evet o sokağa çıkmayı alışkanlık edinmiş ama yaşamak için, sevgi için, huzur için de evi seçti, benim evini seçti.

Superisi814

Merhaba,
Benim bir kedim var.Yasadigim yer balkon girişli, bir site..Bu yüzden gir çık yapan bir kedi.
Bir ara tasinicaktim alışsın diye eve kapattım, aman Ya Rabbim, canımi okudu.Aglamasini geçelim asabilesti, en son ilk kez uykumda yüzüme pati attı..
Öyle bir strese girdi ki yalanmaktan vücudunda yaralar çıktı.
O süreçte tasinmadim.
Şimdi taşınmak yaklaşıyor ve sizin kadar ben de merak ediyorum, nasıl tamamen ev kedisi olucak, çünkü biraz baskın karakterli.Sehirin göbeğinde yeni taşıyacağınız yer, inanın çözüm bulursanız, tavsiyenize açığım.Ozgurlugune düşkün diye anayol kenarındaki apartmanda da gir çık yapmasına izin vermem ki.Ustelik bu mahallenin kedileri iyi hirpalar onu.
Belki feliway kullanmak işe yarar, bilemiyorum O gün gelince deneyebilirsin.

Mia_____

Bir çözümü yok bence maalesef , ben kedimi sokaktan buldum evinden kaçmıştı ilk sahibinden yani ev kedisi olduğu belliydi eve getirdim sonra benim evimden de kaçtı aşırı dikkat ettiğimiz halde. 1 kez sokağa çıkan kedi bidaha durmuyor şuanda da kizginlikta ve kapalı cama atliyo inliyo resmen çıkarın beni diye kısırlaştıramiyorum çünkü bin TL den fazla ve o parayı bulmanın imkanı uok benim için ben de napicam bilmiyorum ama dışarı alışık bir kediyse öyle kalır bence asla eve baglayamazsiniz çünkü 1 kez çıkmış kedi bile deliriyor sokak için yani boşverin çıkıp girsin bence çünkü eve tamamen alışması nerdeyse imkansız hep çıktığı için

Hila_aladas

Onun da bir can olduğunu ve bunun hakkı olduğunu biliyorum. Fakat binam kedilere kötü davranıyor ona sokak da bir şey olmaz ama bina da benim olduğunu bildiği halde tekme atarak bina içinden atıyor. Ve onun sağlığı için tamamen evde kalmasını istiyorum. Yoksa ya ona zarar gelecek yada ailecek ciddi derecede bir kavga çıkacak bina da

Hila_aladas

Saydığınız dışarı risklerinin farkındayım. Bu kedi 7-8 yıllık sokak kedisi 6 yıldır yakinen tanırım, 3 yıldır kendi isteği ile evime bağlandı hiçbir zorlamam yok, zaten gece dışarda bırakmam gelmezse arar eve alırım.

Gündüz vakti çıkıyor sokağın altı üstü park büyük işlek yol yok. Yıllardır bildiği yer.

Binadaki insanların Nalet yüzünü görmemek için çıkmak istediği zaman bizzat inip kapıyı açarım. Bir tur atıyor tuvalet ihtiyacını yapıp bir saat geçmeden geliyor bir alışkanlık ve düzen bu onun için. Evde kum var mesela ama alıştıramıyorum.

Hila_aladas

İnsanların dövüp zarar vermesi kapıda miyavlamasından daha mı iyi? Bu onu üzebilir evet, ama can sağlığı bundan daha önemli beni için. Sırf benimle yaşıyor ve arada dışarı çıkıyor diye apartman da biri bir şey yapsa bunun vicdan azabını hayatıma nasıl sığdıracağım?

sundowndread

Kucağınızda tasmayla kedi çıkarmaktan bahsediyorum daha bana hala biri bir şey yaparsa diyorsunuz daha ne deyim :) tasmayı takacaksınız kediyi kucağınıza alacaksınız ve apartmandan çıkıp kedi dışarıda 1-2 saat gezdireceksiniz bu ya bu. Daha diyor apartmandakiler. Tamam kedi size bağlanmış olabilir ama onları hapsetmeye hakkımız yok. Hele de dışarıya alışmış bir kediyi. Tek başına salmazsınız olur biter. Dışarının tadını almış bir kedi için emin ol psikolojik şiddet fizikselden daha fena. Taşınacak olan arkadaşa da aynı şeyi tavsiye ediyorum. Tasmayı takın alın kucağınıza salın yanınızda istediği kadar dolansın. Bu ne eve kedi hapsetme merakı. Sürekli evde yaşayan bir kedi için ihtiyaç olamayabilir ama dışarıya senelerdir alışmış kedileri zorla hapsetmeyin be yeter kaç kere diycem. Bunun kuşu kafese hapsedip asla dışarı çıkarmamaktan farkı yok

Lokumcukk

Kısır değilse kısırlaştırın kısırlaştıktan sonra kediler pek dışarı çıkmak istemiyor zaten birde kapıları kapatım bir kaç gün miyavlasada çıkmasına izin vermeyin alışır