Belediyeye Ait Bahçede Köpek Gezdirmek

Robik

Anket

Haklı köpeğiniz belediye de olsa tuvaletini yapamaz
(1 oy)
Haklı değil köpekler tuvaletleri toplandığı müddetçe istediği yere tuvaletini tapabilir
(8 oy)
Toplam (9 oy)

Köpeğimi belediyenin dorumlu olduğu sadece çimenlik bir alanda gezdiriyorum tuvaletini de ardından alıyorum. Ancak belediyenin koyduğu bir ibare yok "lğtfen tuvaletleri toplayın " gibisinden ve bir kadın lğtfen köpeğinizşn tuvaletini yaptırmayın dedi böyle bir hakkı var mı özel mğlkiyet değil . Bununla ilgili bir kanun varsa numarası falan varsa en azından bir daha karşılaşırsam direkt gösteririm

2 CEVAP

NorthNight

Çevre ve orman bakanlığının yönetmeliğinden bir kısmı ekleyeceğim “” h) Mesken dışında dolaştırılan hayvanların dışkılarını temizlemekle,
ı) Ev ve süs hayvanı veya kontrollü hayvanı, halka açık yerlerde tasma ile kontrol altında dolaştırmakla,
i) Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce sahiplendirilmiş tehlikeli hayvanların; halka açık yerlerde dolaştırılması sırasında çevreye vereceği zararı önleyecek şekilde mutlaka ağızlığını takmakla ve kontrolünde tasma ile dolaştırmakla
görevli ve sorumludur.”””

Bu kısım hayvan sahibiyle ilgili sorumlulukların maddelerinden. Yani siz köpeğinizin dışkısını temizlemekle sorumlusunuz bunun nedenide o bölgeyi kullanan çocuk yetişkin vs için hastalık bulaş riskini ortadan kaldırmak. Kakasını yapabilir yani.
Ama şöylede bir durum var belediyeye ait bu alanda çocuk parkı, piknik ve mesire ortamıysa biraz problemli, daha çok yürüyüş alanları ve insanların direk olarak oturma dinlenme vs yapmadıkları alanların kullanılmasını söylüyor bir yönetmeliktede.

Robik

Zaten tam olarak dediğiniz yer benim gezdirdiğim alan yani şöyle yarı müstakil evlerin arasından minik bir sokak geçiyor onun hemen önünde bomboş sadece çimenlik ve birkaç ağaçtan oluşan belediyenin gelip o bitkilerin budamasını vs yapan bir alan bana şikayet rden kişi ise arabasını kaldırıma park eden kendisi aşırı kuralcıymış gibi takılan bir insan anlayacağınıx. Bu cahillerle uğraşmamak iiçin direkt kanunu istemiştim çok teşekkür ederim