Kedi Kızgınlıkk / Acil

efruzg

15gün aralık bile olmadan kedim kızgınlığa giriyor ilk defa girdiğinde çok kolay atlattık çok sevindim ama bi iki seferdir sürekli miyavlamalar babamı rahatsız etmeler başım bu konuda felaket dertte babam artık rahatsız olmaya başladı uyanıkken sürekli yanında bağırıyor sürtünüyor uyuyorkende kafasından inmiyor:(( uyutmuyor.. odaya kapatıyorum biraz oynatıyorum kapıyı kapattığım için kapıya geçip tekrar başlıyor ne yapacağımı şaşırdım internette senede bir kaç kez olabileceğini okumuştum ama benim kedim 15gün olmadan sürekli tekrarlıyor:( daha henüz 6aylık veteriner kısırlastıralım dedi ama henüz çok küçük .. psikolojik olarak babama gidiyor olabileceğini düşünüyorum normalde hayatta yanına yaklaşmaz tıslardı :(

30 CEVAP

Bozkir siz erken kisirlastirin cok biliyorsunuz cunku siz haklisiniz evet diyorum daha da birsey demiyorum her kisirlastirma sorusunda kisirlastirin kisirlastirin diyorsunuz hayir ben anlamiyorum nicin bu kadar israrcisiniz daha yavruluk doneminde bir kedi gercekten saglikli bir sekilde operasyondan cikabilecegini mi zannediyorsunuz.neden bu kadar israrcisiniz?hersey makale degildir yasantilarda onemli siz yasantilari bosverip sadece makaleye bakiyorsunuz okuyun bilgilenin ama size tavsiyem insanlarinda yazdiklarini umursayin.
Iyi aksamlar.

bozkir

Aslinda bakarsaniz surekli gec kisirlastirilmasini tavsiye ederek siz de en az benim kadar israr etmis oluyorsunuz bircok insanla birlikte.. Israrla alakasi yok yani anlayacaginiz. Ben soru gordukce kuruluşlarca tavsiye edilen şeyi söylüyorum hepsi bu, bozkir beyle baslayip saldiran cumleleri gormekten usandim, baska fikre saygi duymak bu kadar zor olmamali, baska da yazmam buraya iyi aksamlar

Elifinkedileri

Eger kilosu normalse 3 kilo uzeri ise 6 aylik olmasi sorun olmaz veya biraz daha geciktireyim derseniz kisir bir erkek kedi ile ciftlessin o zaman da zaten yavru olmaz erkek kedi kisirlasmis olsada ciftlesme ozelligini kaybetmiyor erkek kedilerin kucuk yasta kisirlastirilmalari ilerde sorun yaratiyor sizinkinde de sadece gelisimi yavaslar ama bu sorunlari yasamazsiniz

Sutunannesi

Erken kısırlaştırma kaynağı isterseniz burada kedisini erken kısırlaştırıp kaybeden ve bizim de o zorlu sürece şahit olduğumuz dualarla desteklediğimiz arkadaşlarımız var. Bence Bundan daha somut ve resmî bir belge göremiyorum ben. Öncelikle bağışıklık ve direnç 0-6 ay yavru dönemi yani sizin bir bebeği ameliyat etmenizle yetişkin bir kişiyi ameliyat etmeniz sonucu gösterilen direnç eşit midir sizce de. Büyümesi beklenmeli en az 8 ay. Erken kısırlaştırmanın faydaları olabilir lakin bence işi şansa bırakmamalı hiçbir kedi sahibi. Kediniz dişi ise babanızın karşı cins olduğunu hissettiği için bu tür davranışlar sergiliyor olabilir. Genelde kızgınlıklar 1 hafta sürer daha sonra yılda bir ya da ayda 1 şeklinde tekrarlayabilir. Belki de kedinizin kızgınlık dönemi daha hiç bitmemiştir. Yani siz bitti sanmışsınızdır ama devam ediyordur. Daha uzun da sürebilir bu süreç kediden Kediye değişiyor maalesef. Maalesef onların yaradılışları böyle biz sadece biraz yardımcı olabiliriz oyun oynatarak vs ama elimizden başka bir şey gelmez maalesef :(( bence devamlı oyun oymayın koştursun çok yorulsun babanız geldiğinde de uyusun. Ben kedimi yavruyken sahiplendiğimden beri ona bir uyku düzeni şansı verdim. Hep aynı saatlerde uyuyor ve aynı saatlerde kalkıyor. Bazı istisnalar dışında misafir vs. Babam geldiğinde uyumuş oluyor babam uyumadan 5 dk önce görebiliyor onu daha sonrs herkes odasına çekilip uyuyor zaten. Yani bu süreçte onu yormak ve uyumasını sağlamak etkili olabilir bilemiyorum keşke daha fazla yardımcı olabilsek onlara. Bu dönemi kolay atlatmanız için şans diliyorum sizlere :))

bozkir

Soru soruluyor cevap veren begenilmiyor, o zaman bozkir bey haric cevap verin diye yazin bosuna cevap yazmakla ugrasmam ben de

Daha oncede boyle soru soruldu israrla erken kisirlastirilmasi gerektigini soyluyorsunuz ben bu israrinizi anlamiyorum kedinin psikolojik durumunu yasinida dusunun.ben israrinizi anlamak istiyorum.sorun yok yani.

Kisirlastirmadan dolayi kedisi zarar goren insanlar var o yuzden ben erken kisirlastirmayi dogru bulmuyorum fikirlerinize saygi duyuyorum tabi ki ben sadece nicin boyle soylediginizi ogrenmek istedim ve ogrendim tesekkur ederim elbette ki yazacaksiniz dusuncelerinizi bilgilerinizi son olarak sunu soylemek istiyorum elbette bende bilimsel verilere bakarim ama insanlarin goruslerini gormezden gelemem lutfen beni yanlis anlamayin

Biz daha once kizginlikta olan kediye bakmistik surekli kizginliga giriyordu yani kediden kediye gore degisir bence

Cokca oyun oynatin bu donemlerde

Friolero

Benim kedim de 7 aylık. Hemen hemen yaşıtlar. 6. Ayında kızgınlığa girdi. Aynı sizin yaşadığınız şeyleri yaşadım. Babanızla yaşadığınız şeylerin aynısını da yaşadım. Aynı böyle çok küçük napıcam falan diye düşünüyordum. En sonunda dayanamadım 1 hafta önce kısırlaştırdım. 5 gün veterinerde kaldı. 2 gündür bizle. O kadar normal ki. Yani korkmayın başarılı bir veterinere emanet ederseniz bir şey olmaz.

bozkir

Erkek olsun disi olsun cok erken kisirlastirilan kedilerde bile 2 sene boyunca diger kedilere gore bir farklilik bir hastalik bir sorun gorulmemis, bircok insan burada erken kisirlastirmanin sorun yarattigini soyluyor kaynak gosterebilirlerse biz de bilgileniriz

Sutunannesi

Ve kediler yani dişiler 6 Aydan itibaren kızgınlığa girebilirler. Bazıları daha da erken olabilir ama genelde 6 aydır. Kızgınlığa girmesi hemen kısırlaştırılacağı anlamına gelmez. Zaten yabruluk dönemi 0-6 ay olduğu için bir nevi yavruluktan çıkma dönemi gibi düşünebiliriz. Çoğu veteriner 8 Aydan önce kısırlsştırma yapmayı önermez vete göre de değişir tabiki bu

efruzg

Gereken cevabı vermişsiniz ... çok teşekkür ederimmm ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

zeynepgurgen

Bozkır Bey sizin kediniz kısır mı acaba?

bozkir

Şuan kan testlerini yaptirma aşamasindayim, yogun calistigim icin surec yavas ilerliyor. Herkese inandigim ve kanit gosterdigim seyi soyleyip bunu kendi kedim icin uygulamaktan cekinecek birisi degilim, en kisa zamanda kisirlastiracagim