Kedim Yarın Kısırlaşıyor

Mia_____

Merhabalar , kedim yarın kısırlaşıyor arkadaşlar veterinerden randevu aldım sabah 10 da girecek operasyona. Ancak kan testi hemogram vs yapılmayacak çünkü sadece hemogramdan 500 TL istedi veterinerimiz.. ben de şuan sadece kısırlaştırma parasını ancak karşılayabiliyorum ekonomi ve ülkedeki herkesin durumu ortada , gaz anestezi meselesini konuştum 1300 TL nin üzerine çıkar fiyat dedi sonra katı anestezi yaptırmaya karar verdim maalesef bir sorun çıkar diye çok korkuyorum veteriner güvendiğim biri . Bu olayı zor atlatacak biliyorum dişiler zaten daha zor atlatıyor ama onun iyiliği için yaptırıyorum gönül isterdi testlerle yaptırayım ama imkansız ... Bir şey olmaz kedime değil mi ? Çok korkuyorum herhangi bir rahatsızlığı yok her dakika evden kaçmaya çalışıyor umarım bu sorun ortadan kalkar kısırlaşınca.. veterinere sordum hani test olmadan bı şey olur mu diye iştahı yerindeyse kusma ishal yoksa korkmayın dedi kedim ne bir kez ishal oldu ne bir kez kustu şuana kadar hastalığı da yok çok şükür , umarım bi şey olmaz içimi rahatlatmaniza ihtiyacım var :(

18 CEVAP

cdoganay

İnşallah operasyonda bir sorun çıkmaz. Ama size şöyle söyleyeyim kedim gayet sağlıklı görünüyordu, ne kusma ne ishal, iştahı iyiydi, kısırlaştırmak için götürdüğümde hemogram ve biyokimya (özellikle karaciğer ve böbrek enzimleri) testleri yapıldı, trombosit miktarı ve karaciğer enzimleri bir hayli yüksek çıktı. Bu nedenle operasyon yapılmadı. Katı ya da gaz anestezi hangisi olursa olsun karaciğer tarafından absorbe edilip böbreklerden atılıyor. Bu organlarda herhangi bir problem varsa ameliyat çok riskli olur, keza hemogram değerleri de çok önemli. Kısırlaştırma sonrası bağışıklık düşüyor ve öncesinde eğer yeterli bağışıklığı yoksa yine risk. Eğer testler için imkanınız yoksa bütçesnizi ayarlayan kadar ertelemenizi tavsiye ederim.

Superisi814

Merhaba,
Arkadaşların hepsi doğru söylüyorlar.Ben bugün kisirlastiricak olsam, tüm testler yapılsın herşey harika görünsün, yine de ürkerdim.Sevgi böyle bir şey.
İnsanlara da söylenir, biraz risk vardır diye değil mi ?
Öncelikle sizi tebrik ederim, kendi emek ve gayretimiz ile kedinizi kısırlaştırma ya calisiyormussunuz.Gonul elbette en iyi koşullarda yapılsın ister ama şöyle anlatiyim.
Kendi kedim klinikte kısırlaştırıldı, erkek, hassas bünyeli sipam uzun süre atesliydi..
Barınak açıldı yıllar sonra bir kaç sokak kedisini dişi orada kisirlastirabildim.Test mest hak getire.
Çok şükür hepsi turp gibi, sokakta keyifli yaşam sürüyorlar.
O nedenle endişeniz anlıyorum ancak hekim işinde ehil ise , inşallah hızlı toparlayacak tır.
Operasyondan on iki saat öncesi mama şu yasak bence son anda bağışıklık diye ek ürün vermeyin.
Herşey güzel olsun 😊🙏

Lucky0

kedinin yaşı gençse katı anestezi de bir şey olmaz merak etmeyin ilk 4 gün yaş mama verin ya da püre kıvamında tavuk ,ciğer felan ne kadar yürütürseniz o kadar hızlı atlatır birde tuvaleti yakınında bekletin ilk gün hep uyur merak etmeyin

Lucky0

birde erkekse zaten 1 gün sonra hiç birşey olmamış gibi olur

selinay41

pozitif düşünün umarım hiç bir sıkıntı çıkmaz :)

_SeNa

Erkek kedimi 7 aylikken katı anesteziyle kısırlaştırdık, bir problem olmadı. Ameliyattan biraz sonra uyandi. Anestezinin etkisi akşama kalmamıstı.

Minigimmm

bence hekim iyiyse kedinin sağlık durumuda yerindeyse anestezinin gaz veya katı olması fark etmez. benim kedimede damar yolu ile anestezi yapıldı hiçbir sıkıntı yaşamadık çok şükür. yalnız kedim dışarıdan çok sağlıklı görünsede randevu günü gittiğimizde operasyon için kesin gözüyle bakarken yapılan hemogram testinde bağışıklık çok çok düşük çıktı ve hekimimiz bu şekilde alamam masada kalabilir dedi. sizi korkutmak istemem ama ishali yok kusması yok diyerek emin konuşmak iyi değil. hekimimiz kendi ağzıyla dedi ben bu çocuğa hemogram yapmasam gayet sağlıklı hiçbir şeyi yok derdim dedi. daha sonra biyokimya da yapıldı ve organ değerlerinde de sıkıntı çıktı operasyon ertelendi 1 ay takviyeler ilaçlar kullandik daha sonra yapılabildi kısırlaştırma. durumunuz yoksa hemogram testini kesin yaptıramayacağım diyorsanız mutlaka ve mutlaka 10 15 gün önceden ve operasyon sonra 1 ay bağışıklık takviyesine başlamak çok yerinde bir hareket olacaktır ama buraya yazmak için geç kalmışsınız yarınmış operasyon yinede yarın klinikten çıkmadan varsa vetomune takviyesini alin derim. bulamazsanız çevrenizdeki klinikleri arayip sorabilir şimdiden temin edebilirsiniz. vetomune dışında vedavet veya zoovital markalarınında bağışıklık takviyeleri iyidir. bu şekil inanın daha hızlı toparlayacaktir yarası daha çabuk iyileşecektir. bünyesi ne kadar güçlü olursa o kadar hızlı anesteziyi atıyor ayaklanıyorlar. şimdiden geçmiş olsun.

Lokumcukk

Bende hemogram test yaptırmadım daha doğrusu veterinerimiz söylemedi bile gayet sağlıklı yapabiliriz dedi direk ama biz gaz anestezi ve estetik dikişle yaptırdık bıraktığımız gibi aldık bir kaç saat sonra hiç bir şey olmamış gibiydi yakalık falanda takılmadı yaladıkça iyileşik demişti veteriner cidden de öyle oldu

gokhansultan

Karı anesteziden korkmayın ama hemogram biyokimya yapılmadan operasyona girdiği için korkun. Maalesef ekonomi o kadar kötü ki kısırlaşma ücretine hemogram biyokimya yapılıyor. Ama siz yine de operasyondan sonra yoğun bakımdayken serum taktırın sıvı tedavisinde kullanılan böbrekleri çalışsın idrarla bir an önce atsın anesteziyi. Böbrekteki etkisini azaltırsınız en azından. Ben anesteziyi çabuk atsın diye öyle yaptırmıştım. Katı anestezi olmasına rağmen 13.30 da operasyondan çıkmıştı akşam 17.00 de almıştım tamamen ayılmıştı

Mia_____

@superisi814 Güzel ve rahatlatıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet yavrularımıza her şeyin en iyisini istiyoruz onlar bizim canımız o yüzden de cidden çok korkuyorum ama güvenmekten başka şansım da yok çünkü onun iyiliği için her şey . Umarım dediğiniz gibi her şey güzel olur bazen şartlar el vermiyor verse keşke dört dörtlük yapılsın isterdim.. ama yorumunuz rahatlattı beni çünkü sokak canları barınakta kısırlaşıyor ve test falan yapılmıyor çoğuna genelde de bir sorun çıkmıyor dediğiniz gibi. Teşekkürler tekrardan 😊

gece18

Merhabalar bende kedimi eylül ayında kısırlaştırmayı planlıyorum. Şu an hiçbir sorun gözükmüyor fakat ben yinede herşeye rağmen biyokimya ve hemogram değerlerine baktıracağım. Tuzlu gelecek belki bilmiyorum ama kedim için değer. Sizede şimdiden çok geçmiş olsun umarım güzel haberlerinizi alırız.

amillaaa

Ben de kedime test yaptırmayı planlamıyordum ama öylesine yaptırmaya karar verdik son anda, bağışıklığı çok düşük çıktığı için ameliyata alınamadı :( 2-3 hafta bağışıklık güçlendirici kullanmak zorunda kaldım ameliyat olmadan önce. Tahlil yaptırmasam ne olacaktı hiç bilmiyorum, belki hiçbir şey olmayacaktı belki de kötü bir şey olacaktı. Bizim klinikte estetik dikişli gaz anestezili yapılıyor kısırlaştırma, dişi kedi için 900 liraydı sanırım, hemogram da 200 lira. İstanbul'da olsanız size orayı önerebilirdim :') Ama arkadaş da haklı, sokak kedileri hemogram olmadan kısırlaştırılıyor ve çoğu hemen ertesi gün sapasağlam sokakta oluyor, umarım sizinki de hemen toparlanır. Bol şans!

Mia_____

Kedim 2 yaşında falan ortalama evet dün birsuru yaş mama aldım yaş mama vereyim genelde diye ellerimle beslerim zaten hep yanında dururum ama operasyon süreci beni çok korkutuyor test falan yapılmayacak hiç o yüzden... Teşekkür ederim yorumunuz için

Mia_____

Umarım :)

Mia_____

Gncl