Nd Mama Tüy Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Lactantius

Arkadaşlar, iki buçuk aylık kedime nd tavuklu narlı tahılsız yavru kedi maması veriyorum iki haftadır ve son bir haftadır tüy dökmeye başladı ve son üç gündür arttı bu durum. Daha evvel almış olduğun advance kitten ile karıştırarak veriyordum son günlerde sadece nd veriyorum, çok da seviyor. İki gözlemim: 1) dışkısı katılaştı, kabıza yakın 2) Tüy dökülmesi.
Bu mama tüy dökülmesine sebep olu mu yoksa yavrucuğum sadece büyümeye mi başladı? (bebek kedilerin tüy dökmediğini öğrenmiştim) Şimdiden teşekkürler!

30 CEVAP

eltarcin

Bir defa denemek için İnstinct aldık.Beğendi.Ama biraz pahalı geldi :D O yüzden hala Orijen ile devam ediyoruz.Dünyada ki en iyi mama=İnnova EVO , İkinci (veya üçüncü de olabilir) = Wellness , Bunlar maalesef Türkiye'de yok.Üçüncü(veya dördüncü)=İnsict. Allah'tan var bu.Acana ile orijen daha sonra geliyor.
Not : Ayrıca Pure Vita' da var.Ama maalesef gene Türkiye'de yok :(

Lactantius

Çok teşekkürler arkadaşlar önerileriniz doğrultusunda belli aralıklaela devam edeceğim denemeye

Her kediye her mama iyi gelmez hangi mama iyi geliyorsa o mamayi kullanin.

Lactantius

Öyleyse denemeye devam ediyoruz :) İlk olarak yarın instinct edineceğim

Lactantius

Tavuklu mamalara dair bu bilgiyi daha önce de vermişsiniz okumuştum ancak acana, orijen ve instict'in yavru kediler için balıklı maması yok sanırım bakmıştım yine baktım ama bulamadım. Çok yeniyim, cahilliğime verin. Bilgiler için de teşekkürler

Lactantius

Çok keyifli ancak dikkat isteyen süreçler ♡
Verdiğiniz numarayı yarın arayacağım :)

Hoppala

Öncelikle amacım tartışmak değil. Anlıyorum iyi sanıyorsunuz fakat yabancı incelemeleri ve de içindekileri analiz edip karşılaştırırsanız doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Buyrun ufak bir kaynak. Ayrıca her ikiside 6 yıldızlı bir mama ve Orijen neredeyse her sene ödül alabilen bir marka. Sollama diye bir şey mümkün değil. Komik bir kelime olmuş. Kaldı ki Six Fish'deki içerik kalitesi bu ve diğer markalarda dahi yok. Wellness, bu yıl içinde iki kez recall yaşadı. Daha önceki senelerde de yaşamıştı. Dediğiniz gibi gayet kaliteli mama, aynı blue buffalo gibi. =) İki markada mimli desem doğru bir tabir olur. Normalde mama hususunda burada pek yorumda bulunmam, bir istisna yapmış bulundum.

https://www.pawdiet.com/brand/instinct/#cat-foods
https://www.pawdiet.com/brand/orijen/#cat-foods

@selintuksal instinctin nem oranı daha yüksek değil sitelerine girip bakarsanız. Instinct® Original Grain-Free Recipe with Real Chicken'ın maximum nem oranı %9. orijen fit&trim'in maximum nem oranı %10.

cul

N&D çok kaliteli bir mama. Benim köpeğim var, ND sayesinde az tüy döküyor, % 100 proteinli kullanıyorum ve tüyleri parlak, mamayı severek yiyor, mamalar az yağlı ve kötü kokmuyor.

Keremdogar

Bende n&d kullanıyorum ama bu sorunları yaşamadım

KediliBaba

Doğal ve lezzetli =N&D gayet iyi \orijen acana mercimek içermiyormu ?
mercimek alerji yapabiliryor benim bildiğim.

septikbaykus

yahu tavuklu mama alerji yapar zaten hangi marka olursa olsun tavuk kedilere alerji yapabilir. Ayrıca eskiden kullandığım mama ile dışkı cıvık ve leş gibiydi nd ye geçince daha sert oldu.

Dışkının tek parça sert olması kötü değilki sağlıklı olan budur.

Ilkyaz

Nd mama kullanıpta tüt dökümün de artış gözlemleyeniniz varmı acaba uzun süredir royal canin sterilsd kullanıyordum nd nin daha iyi olduğunu düşündüğümden nd mamaya geçtik mevsim geçişinden mi mamadan kaynaklı bir tüy dökümümü pek anlayamadım ancak aşırı bir dökülme mevcut

Cansumuezza

evet olur her mama her kediye iyi gelmiyor maleaef ben Nd kullanırken hemde balıklıydı tüt dökülmesine engel olması lazımken aşırı dökülüyordu. hadi dönemseldi günahını almayayım diyorum ama tüyleri resmen mat oldu kedimin. matisseye geçtik alt ürünü Nd nin dökülme nerdeyse yok tüylerinışıl ışıl

Cansumuezza

ayrıca daha çok küçük tüy dökmemesi lazım.