Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Nd mama tüy dökülmesine sebep olur mu?

Lactantius
Lactantius

2283 Puan

Arkadaşlar, iki buçuk aylık kedime nd tavuklu narlı tahılsız yavru kedi maması veriyorum iki haftadır ve son bir haftadır tüy dökmeye başladı ve son üç gündür arttı bu durum. Daha evvel almış olduğun advance kitten ile karıştırarak veriyordum son günlerde sadece nd veriyorum, çok da seviyor. İki gözlemim: 1) dışkısı katılaştı, kabıza yakın 2) Tüy dökülmesi.
Bu mama tüy dökülmesine sebep olu mu yoksa yavrucuğum sadece büyümeye mi başladı? (bebek kedilerin tüy dökmediğini öğrenmiştim) Şimdiden teşekkürler!


30 CEVAP

eltarcin
eltarcin

116201

Bir ara N&D mama kullandım.Tüy dökülmesi arttı ve dediğiniz gibi dışkı katılaştı.Hatta bazılarında böbrek taşı bile oluşturuyormuş.Nedenini bilmiyorum.Bazı kedilerde oluyormuş.(yani her kedide rastlanmıyor ) Kediniz hareketliyse İnsinct,Orijeni,Acana önerebileceğim mamalardır.


nyancat
nyancat

9130

Her kedinin verdiği tepki farklı ben advance te kullandım n&d yi uzun süredir kullanıyorum onun dışında 2 mama markasını da kullandım kısa bir süre kedimin kakası asla normal katılığa gelmedi hafif sıvı ama 7-8 aylıktan sonra biraz daha katı olmaya başladı yine de arada bi yerlere bulaştığı oluyo o yüzden bu mama şöyle yapar şu mama böyle yapar diye kesin bir şey diyemeyiz her kedinin boşaltım sistemi aynı olamaz zaten deneyeceksiniz kedinize uygun olanı kullanacaksınız veterinerinize danışın tüy dökümü konusundaysa tavuklu mamalar zaten tüy döker büyüdükçe tüy dökümü artar çünkü büyüyor tüyleri sıklaşıyor düzenli taramayla tüy dökümünü minimuma indirebilirsiniz


Lactantius
Lactantius

2283

Evet hareketli bir kedi. Bilgisine güvendiğim birinin yardımıyla saatlerce konuşma yaparak ve tabii kitten seçeneği olduğu için karar vermiştim. Orijen ve acana için kabız olma riskini okumuştum. Yine de deneyeceğim, önerileriniz için teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha var nd kocaman bir paket duruyor ve bu denemeler hep böyle kısa süreler içinde mi olacak yoksa biraz beklemeli miyim sizce?


Lactantius
Lactantius

2283

@nyancat evet haklısınız bir süre sonra belki tamamen doğal bir şekikde kakası çok daha yumuşak olacak sonra yine katı gibi, bunu gözlemleyerek anlayacağım. Dışkı sorununu veterinere sorduğumda su gibi cıvık ya da canı yanacak kadar katı olmadığı sürece sorun yok demişti tıpkı sizin söylediğiniz gibi bu değişiklikler olacak diye eklemişti. Tüy dökme konusunda ise, olası yumaklar için malt istediğimde daha dökmeyeceğiniçok küçük olduğunu söylemişti anca bugüne baktığımızda 1 hafta geçmiş oluyor son veteriner günümüzden ve çok tüy döküyor. Her gün tarıyorum, veterinere tekrar soracağım tüm bunları, belki de sadece büyüyor işte. Petlebiyi bulduğum için çok mutluyum çünkü maalesef veterinerlere tam bir güvenle inanamıyorum :(


eltarcin
eltarcin

116201

Bence en başta İnsinct'i deneyin.Tester isteyebilirsiniz.Yemezse diye.Beklemesi konusunda maalesef bir fikrim yok :)


Patipaticikpatisi
Patipaticikpatisi

13574

Her kediye her mama iyi gelmez hangi mama iyi geliyorsa o mamayi kullanin.


Lactantius
Lactantius

2283

Öyleyse denemeye devam ediyoruz :) İlk olarak yarın instinct edineceğim


ursaminor
ursaminor

116497

Tavuklu mamaların genel sorunu bu. Sadece tek markaya has değil. Tavuklu yerine diğer seçenekleri (balıklı vs.) denemenizi öneririm. Özellikle balıklı mamalar tüylere çok iyi geliyor ve parlamasını sağlıyor.


Acana ve Orijen'in Türkiye distribütörü olan Şadanlar'ı, bu numaradan +90 216 491 40 40 arayarak deneme ürünleri talep edebilirsiniz.


Lactantius
Lactantius

2283

Tavuklu mamalara dair bu bilgiyi daha önce de vermişsiniz okumuştum ancak acana, orijen ve instict'in yavru kediler için balıklı maması yok sanırım bakmıştım yine baktım ama bulamadım. Çok yeniyim, cahilliğime verin. Bilgiler için de teşekkürler


nyancat
nyancat

9130

Acana ve orijenin tüm evrelerde verilebileceğini duymuştum bende kedim 8 aylıkken normal mamaya geçtim tavuklu vermek istemiyorum vr yavru kedi maması bi yerden sonra fazladan enerji yaptığını duymuştum normal mamaya geçince durum düzeldi tüy dökümünde gözle görülür bi değişim görmedim düzenli taramayla alakalı uzun süre taramayınca topak halinde havada uçuşuyor bazen


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 4643 Görüntüleme
  • 30 Cevap
  • 3 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 19167 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR