Kediyle Gece

pamukanne

Kedimizle ilk gecemizi geçirdik. Tecrübesiz olmanın verdiği durumları yaşadık. Yanımızda yatmak istedi ve ve çok enerjikti tam biz yatacakken. Benim iki de çocuğum var gece yatağa çıkması ya da ortalıkta dolaşması gece kalkabilen yanımıza gelen çocukşarıö için korkutucu olur diye düşündük aniden görürlerse daha alışmadıkları için korkarlar yani. Gece odada kapalı tuttum kedimi suyu maması kumu odadaydı ama hiç de içime sinmedi. Zaten sabah baktım ne çiş kaka yapmış nede bişeyler yemiş. Eşim geceleri kapalı balkonumuza koymayı önerdi ama buda benim pek içime sinmiyor. Ne yapmamı önerirsiniz uzaklaştırıcı spreyler işe yarıyormı yataklarımızdan uzak tutmak için sıksam. Ama yine evde gezebilir gece. Kısacası kafamız çoo karıştı gece kediyle yaşam konusunda

18 CEVAP

Mischka

Ilk günden beri uyuyacağım zaman odamın kapısını kapatmak zorunda kalıyorum, hem balkon kapım açık uyuyorum, Mischka'nın benim gözetimim olmadan oraya çıkmasıni göze alamam, hem de rahat vermiyor zıpır, ısırmadık ne kulak kalıyor ne göz ağız, el ayakları saymıyorum bile :) bu süreçte salon, koridor ve banyo tamamen ona ait, oyuncakları, maması suyu ihtiyacı olan her șey orada. Odama asla onun malzemelerini koymadım, kendi alanını bilsin. Sıkıntı yașamadık, gece odaya girdiğimizde ağlayıp mıyıklanmıyor, sabah alarmı duyduğunda mıyırdanmaya bașlıyor o zaman da kapıyı açıyorum. Sıkıntı yașamıyoruz biz, kendi yatağına alıștı, evde de kendine belirlediği uyku köșeleri var oralarda takılıyor.

ilkmssmz

Biz de aynı mischka gibi yapıyoruz yatarken kapıyı kapatıyoruz diğer yerler ona ait. Ama sizin bir de çocuk probleminiz var kendi kapınızı kapatsanız bile çocuklar gece odanıza gelecek olsa yine sorun olacak :/ Her gece geliyor mu çocuklar yatağınıza? Onların kapısını da kapatsanız?

Odaya ya da balkona kapatmak gibi birşey yapmayın bu sadece onu sizden uzaklaştırır. Sevebileceği ve içinde rahatça yatabileceği kedi yatağı alabilirsiniz. Alışana kadar da sevdiği oyuncakları o yatağın içine koyarak ilgisini yatağa yöneltin.

ilknrdaisy

Keşke kedim yavru olsa ve beraber uyudugumuz gecelere geri dönebilsek :( Şimdi gece oturma odasında tek başına yatiyor. Zorla yatağa alsamda gece beni uyutup kaçıyor :D bu arada evet salonda Eğer ki kırılabilecek eşyalar varsa kaldırmanızı tavsiye ederim bizim evde süs eşyası namına hiç bir şey kalmadı hepsi özenle kırıldı:D

Palyaco

Kediler yalnızlıktan hoşlanmazlar bu sorunu yanına arkadaş kedi ile cozebilirsiniz

pamukanne

Genelde sabaha karşı gelebiliyorlar yaaa o yüzden. Neyse artık bi şekilde hem kedimiz zamanla alanını anlar hemde çocuklarım alışır diye ümid ediyorum deneme yanılma ile. Henüz çok yeniyiz birbirimize çünkü. Çok teşekkürler

emreovec

Gündüz evde olmaduğımız için gündüz ayakta tutup gece uyumasını sağlayacak bir programlama yapamıyoruz. Bu sebeple geceleri çok aktif oluyor. Çünkü evde yokuz diye sabahları uyuyor.

Salonun kapısı açık olursa, kapımda mav mav mav susmuyor. Salon ve balkon onun geceleri. Biz salonda tutuyorum sadece. Tabi kırıp dökeceği herşeyi kaldırdık. Öğretiyor size zaten kalkacak şeyleri :)

Breda

Bizim kedimiz de 1 aydir bizimle.. Salona alisti ilk olarak ve bende sizin gibi cocuklu biri oldugum icin ve 4 yasindaki kizim uykusu cok problemli oldugu icin ayrica birde kedi yavru gelir çocukların yanina uykuda kacamaz ezilir incinir diye korktugumdan sadece tuvaletini holden salona tasiyarak geceleri uyku zamani salonda kalmasina alistirdim.. Ve bizden uzaklasmadi aksine kendine cizilen siniri bildi.. Simdi her sabah uyandigimizda kapiya gelip acmamizi ister kibarca.. Acar oynaruz biraz yorulur ve gene uyur.. Gereken ilgiyi gun ici ve gece uyku oncesi verirseniz sorun olmaz bence.. Sicak ve genis bir ortam mama su tuvalet ve sevgisini yeterli verdikten sonra neden sorun olsun ki..

Breda

Balkona koyarsaniz dislanmis olur.. Bana kalirsa oyle bir sey yapmayin..

Ayseselcuk

Merhaba sorununuza çözüm bulabildiniz mi? Benim de 2 küçük çocuğum var. Ben de salona kapatıyorum üzülerek çnkü mutlaka uyandırıyo ve bizi çocukları uyandırmak için sürekli miyavlıyo koridorda odalarda. Salondada sabah 5 6 da başlıyo miyavlamaya. Gece ses duysa falan yine aynı şekilde ne yapacağımı şaşırdım ben de. Benimkinde 4 aylık

Palyaco

Bizim kedi hiç ısırmaz tırnak bile atmaz gece bir bizim odada bir kızımın odasında salonda holde dolaşır sonra kızımın odasında uyur yatağın da uyur nerde isterse uyuyor

Betulb97

@ayseselcuk, merhaba, aynı sorunları ben de yaşamıştım ama kediniz henüz çok küçük haliyle çok enerjik oyun istiyor mutlaka. Siz onu kapattikca yalnız kaldığı için daha çok miyavliyor olabilir. Zaten alışıyor ve öğreniyorlar, benim kedim artık uyku saatim geçmeye başlayınca huysuzlaniyor. Ben gidip uyumadan gecip yatağında uyumuyor peşimde dolasiyor. O yüzden bir kaç gün sabrederek aynı oda da uyumaya calisirsaniz belki sonrası için daha kolay olur. Bu hareketli hali büyüdükçe ve kısırlaştırma sonrası zamanla azalıyor. Bizimki geceleri ayaklarımıza saldırıp oyun istiyordu ben çareyi günlük mamasını 2ye bölerek ve büyük kısmı akşam yatmadan önce vererek buldum. Akşam mamasindan önce de bir güzel oyun oynuyorduk 15 20 dk işte biraz keyfine bağlı bu süre :D yatmadan önce sabah masadan atabileceği ya da oda da zarar verebileceği ses çıkartıp uyandirabilecegi şeyleri kaldırıp onun yerine poşetten top gibi top çorap gibi oyuncaklar bırakıyordum. Sabah canı sıkılınca kalkıp onlarla oynuyor beni daha az uyandırıyordu. Ek olarak yatmadan önce manasının yanında da biraz ev yoğurdu veriyordum. Laktoz etkisi mi artık yoksa midesine bir iki lokma gittiği için mi bilmem daha rahat oluyorduk :D 4 aylık ise kediniz bir kaç ay sonra kısırlaştırma için uygun kiloya ve duruma gelecektir. Tavsiyem mümkün olan en erken tarihte kısırlaştırmaniz.

Warriorsans

Kesinlikle ayrı odaya kapatmak yada balkona koymak bir çözüm değil hem daha yeni gelmiş hayvanın psikolojisi iyice bozulur. Bırakın istediği gibi gezsin çocuklarınız neden korksun ki zaten akşam iyice kedinin enerjisini atıp oynatırsanız gece uyuyacaktır

hannnngggg

ikisine de hayır odaya veya balkona kapatmak ne kadar yanlış kediler meraklı ve keyfine özgürlüğüne düşkün canlılar bırakın her yerde dolaşsın gezsin çocuğunuz ne yapabilir ki bence alanını kısıtlamayın derim benim kedim mutfak tezgahına da çıkıyor yatakların üzerine de kafamın tepesine de canı ne isterse onu yapıyor

NorthNight

Merhaba, biz 3-3,5 ay önce kedi sahiplendik. Ve 2,5 yaşında oğlum var ilk günler sizin yaşadığınız tedirginliği yaşadım bu gayet normal. Bi anda yanına zıplar korkarmı vs vs. Asla kedinizi bi yere kapatmayın çünkü buna gerek olmuyor. Oğlum uyutken kedimiz yanına gidiyor bazen ayak ucunda beraber uyuyorlar. Ne oğlum korktu nede kızımız onu korkutacak ani hareketler yaptı. Hatta ve hatta oğlum odasında yalnız uyuyorsa ben çıkınca resmen nöbeti devralıp kapısında bekliyor, ağlarsa koşarak baş ucuna gidiyor. Yani korkmayın çocuklarınız için sorun olmaz. Zamanla eve alışıp ailenizin bir parçası oluyor zaten. Ben hiç kısıtlamadım ve doğruda bulmuyorum. Oğlumdan farksız gibi oda bi evladım sadece insan değil 🙃 bazen ikisinede sarılıp uyuyorum. İkiside gayet mutlu huzurlu.