Kedi Mama Saklama Fikirleri

salihaondag8

Arkadaşlar 1.50 kilo kedime mama alıyorum aynı kendi orjinal paketteki sakliyorsunuz siz bayatlamamasi için ne önerirsiniz birde günlük yiyeceği mamayi yemediginde geri paketemi bosaltiyorsunuz nasıl yapıyorsunuz onu

17 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Kendisine ait cam bir kavanoz var , onda sakliyorum kuru mamayı.
Mamayi ne kadar yemesi gerektiği günlük olarak , paketin arkasinda yazılı.Bu miktar mamadan mamaya değişiyor.Ben öğünlü besliyorum.
Diyelim günlük yemesi gereken miktar 100 Gr bu yaklaşık bir su bardağı yapıyor.Ben de onu göz kararı 2 ya da 3 e bölerek yediriyorum.Mama genelde kalmıyor.Ancak oradan alıp kavanoza koymam çünkü nagzi değdi ise mamayı nemlendirmis olabilir, kabanozdakilerin de beklenmesine sebep olabilir.

Superisi814

Kendi paketinde hava almiyacak şekilde saklamanız gerekir, aksi takdirde bayatlar.Paketin içindeki havayı iyice boşaltıp, hava almiyacak bir sekilde sıkıca kapatmak daha faydalı olur.

esmaaa1

Kendi paketinde saklıyorum ağzını klips ile kapatıyorum hava almayacak şekilde

salihaondag8

Arkadaki şeye göremi yiyecefi günlük miktarı ayarliyorsunuz birde günlük yetişkin kısır kedi kaç öğün yemeli sizce yeni kedi sahiplenince pek fikrim yok böyle şeylerde sizin fikriniz varmı

stellabennett

kuru mamanın arkasında kilosuna ya da yaşına göre günlük ne kadar yemesi gerektiği yazıyordur ona göre veriyorsunuz artarsa da geri paketine koyarsınız eğer paket kilitli bir paketse kilitlersiniz ama değilse cam olan saklama kaplarından kullanabilirsiniz

KediLana

Merhaba Aslında daha önce daha ayrıntılı bir cevap yazmıştım ama internet sebepli cevabım silindi tekrar yazayım Ben marketten 5 litrelik bidon su alıyorum suları kullandıktan sonra bu şişelerin içinde güneşte güzelce kurutuyorum ardından bir buçuk litrelik veya daha fazla litrelik kola gibi içeceklerin şişesinin baş kısmını kesip bunu huni olarak kullanıyorum, bu huni yardımıyla mamaları 5 litrelik şişelere aktarıyorum huninin ağız kısmı şişenin içine girecek ben böyle yapıyorum şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Ama plastik zararlı bir malzeme olduğu için zaman içerisinde mamalara zararlı kimyasal ulaştırır endişesiyle şişeleri zamanla yeniliyorum her kullanımda şişeyi değiştirebiliyorsanız faydalı olacaktır yine de bu endişem yersiz olabilir yine de Şişeleri değiştirmekte fayda görüyorum. Tekrar kısaca özetlemek istiyorum 5 litrelik su bidonunu güzelce kurutuyoruz ardından kola gibi içeceklerin şişesinin ağız kısmını keserek bir huni oluşturuyoruz oluşturduğumuz huni yardımıyla mamaları 5 litrelik şişelere aktarıyoruz

KediLana

Ayrıca aşağı yukarı 750 gram mama alan büyük Bi cam kavanoz var bu bidonlara aktardığım mamayı sırayla bu kavanoza aktarıyorum ve hiçbir şekilde bayatlama olmuyor. Bu kavanoz da mama kabının başında duruyor ve kasenin dibinde kalan mamayı kavanoza koyup çalkalıyorum ki taze mamanın kokusu bulaşsın mama çöp olmasın. Sonra tekrar kaseye koyuyorum aynı şekilde

Ben kiler saklama kapları aldım. Köpüşe 15kg mama alıyorum o kaplarda taze duruyor. Bir milyonlukçularda var kiler saklama pirinç saklama diye geçer

Balimlilac

Zipli kendi poşetinde saklamak en iyisi.havasını alıp kapatıyorum. serin ve güneş almayan bir yerde saklıyorum. Koku da oluşmuyor sakladığım yerde mama da bayatlamıyor.

salihaondag8

Peki kendi paketinde hava almayacak şekilde diyelimki kapattık dolap gibi biyerde durması sorun olurmu yoksa illaki buzdolabında mi saklnamasi gerek bende sizin dediğiniz gibi yapıyorum ama günlük mama almak için paketi bir sefer aciyorum o kadar sıkıntı olup bayatlarmi

salihaondag8

Peki kendi paketinde hava almayacak şekilde diyelimki kapattık dolap gibi biyerde durması sorun olurmu yoksa illaki buzdolabında mi saklnamasi gerek bende sizin dediğiniz gibi yapıyorum ama günlük mama almak için paketi bir sefer aciyorum o kadar sıkıntı olup bayatlarmi

salihaondag8

Ama daha sonradan ağzını iyice kapatıyorum

salihaondag8

Peki kalan tabakta mama olursa onu napıyorsunuz geri icinemi bosaltiyorsunuz

Balimlilac

ben buzdolabında saklamıyorum. Karanlık ve serin bir kilerim var oraya koyuyorum. Tabakta mama kalırsa bitirmesini bekliyorum yada çok az kaldıysa üzerine ekleyip karıştırıyorum. Poşetine geri dökmüyorum. Zaten genellikle bitiriyor benimki. Mama poşetiniz zipli ise en iyi saklama koşulu bence kendi mama poşeti. Çünkü onun için üretiliyor. Yeter ki hava almasın.