Kızım Kızgınlığa Girdi Sanırım

Aylinylmz

Arkadaşlar iyi akşamlar 10 aylık kızım mia bu gün yerlerde yuvarlanmaya mırıldanmalara başladı aklımıza gelen ilk şey kızgınlık dönemi oldu çiftleştirmeyi düşünmüyorum ama veterinerimiz de şuanda kısırlaştıramayacağını söylüyor ne yapmalıyım fikirlerinizi alabilir miyim

18 CEVAP

dollfacepersian

10 aylık bence kısırlaştırma için ideal bir yaş ama bildiğim kadarıyla kızgınlıkta iken kısırlaştırma yapılması sakıncalı bir durum. Kızgınlık bitiminde kısırlaştırma olması gerekiyor. Başka bir veterinerin de fikrini almanızı tavsiye ederim

kedilimadam

Yerlerde yuvarlanıyor ve mırıldanıyorsa kızgınlığa girmiştir.Veterineriniz şu an kızgınlıkta olduğu için kısırlaştıramayacağını söylemiş olabilir.Max bir hafta sonra kızgınlığı geçecektir o süreçte kısırlaştırılabilir.

kedilimadam

Bu arada maşallah çok güzel bir kız:))

Aylinylmz

Veterinerimiz fazla kan kaybedebilir dedi riskli olur dedi ne yapıcağımızı bilemedik
Teşekkür ederim bu arada güzel yorumlarınız için

kedilimadam

Bu tamamen benim kişisel önerim, çiftleştirme imkanınız varsa bir kez çiftleştirin.Zaten bebekler sahiplendirilecek zamana gelene kadar Mia da bir yaşını geçmiş olacak.Bebekler sütten kesilince kısırlaştırırsınız.

dollfacepersian

Bunun sebebi kızgınlıkta olması anladığım kadarıyla,kızgınlıkta kısırlaştırma yapmak istememiş. Bu çok iyi bir şey. Bazı veterinerler buna dikkat etmiyor maalesef. Veterineriniz kızgınlık bitiminde kısırlaştırmada sakınca görmeyecektir diye düşünüyorum

Aylinylmz

İnşallah kısa sürede dediğiniz gibi etrafta şuanda öyle adaylar olmadığı için pek çiftleştirme taraftarı değilim

Aylinylmz

Yaklaşık bi 20 gün beklemek gerekiyor dedi kısırlaştırmak için, bi ara çiftleştirmeyi düşündük fakat bebekleri sahiplendiremezsek diye de bi tereddütte kaldık ve ilk defa olucak böyle bişey deneyimli de değilim fikirlerinizi almak istedim :(

dollfacepersian

Kedilimadam 'a katılmıyorum. Çiftleşme için en az 1 yaşında olması gerekiyor. Sahiplendirmede öyle kolay önemsiz bir şey değil. Yavruların hepsine iyi güvenilir yuvalar bulmak gerçekten zor. Ben şahsen tanımadığım insana evladımın evladını vermek istemem. Bence kızgınlık bitiminde kısırlaştırmanız en iyisi olur

kedilimadam

Dişi kedilerde kızgınlık süreci stresli geçiyor.Günlerce miyavlıyorlar, iştahları azalıyor, dirençleri düşüyor...Çiftleştirmek gibi bir alternatifiniz yoksa tekrar tekrar kızgınlık geçirmesini beklemeden max 3.kızgınlık döneminden sonra kısırlaştırmanızı öneririm.

Aylinylmz

Evet bizde bundan korkuyoruz çok fazla pipirikliyim ve gerçekten güvenemediğim kişilere vermek istemem birde dişi olduğu için evden de gitmesi gerekiyor erkek kedinin yanına oda psikolojisini bozacaktır diye düşünüyorum açıkçası

Aylinylmz

Benimde aklımdan geçen o sanırım biraz zor bi süreç olucak bizim için

kedilimadam

Evde beslenen kedilerde çiftleşme süreci 6aya kadar inmiş durumda.Sizler de biliyorsunuzdur...bunda kaliteli mamayla beslenmeleri, daha sıcak ve stressiz ortamda gelişmelerinin etkisi var.Benim kedim 7aylıkken çiftleşti ve şu an çok sağlıklı bir hamilelik süreci geçiriyor.Ben kendi tecrübelerime göre konuşuyorum.Şahsi önerilerim...

dollfacepersian

Böyle düşünmekte haklısiniz size katılıyorum. Umarım ne karar verirseniz verin en iyi şekilde sonuçlanır

Aylinylmz

İnşallah arkadaşlar teşekkür ederim gene de fikirleriniz yorumlarınız için bilgi sahibi oldum en azından azda olsa :)