İlk Kez Kedi Sahiplendim Yardım Eder Misiniz?

aysegunerr

Kedim 10 aylık dişi tekir. Aklıma gelen soruları yazcam cevaplarsanız sevinirim. Bir çok yazı okudum her yerde başka bir şey yazıyor. Öğün öğün mü mama verilmeli? Günlük mama miktarı ne kadar olmalı? Kediler yıkanır mı? Yıkanırsa ne kadar süreyle? Dişlerini fırçalamaya gerek var mı? Tırnaklarını kesmeye izin vermiyor. Tırmalama tahtasından başka yerleri tırmalar mı? Tırmalama tahtasına nasıl alışır? Kediler neden pirelenir? Pirelenmemesi için ne yapılmalı? Günde 12-14 saat uyuması normal mı?

18 CEVAP

kedilimadam

Kediler günde 17saate kadar uyurlar.Genellikle de gündüzleri uyur geceleri hareketli geçirirler.Tırmalama tahtasını eğer koltuk vs yerleri tırmalıyorsa bunların yakınlarına yerleştirip bir lazeri tırmalama tahtasınım üstünde gezdirerek alıştırabilirsiniz.Ayrıca tırmalama tahtasına sallanan oyuncak vs asarsanız gelip oynayacak böylece alışacaktır.Tırnaklarını yavaş yavaş kademeli olarak kesmenizi tavsiye ederim yani elinizden kurtulmak istediğinde bırakın gitsin kalanları da zorlamadan peyderpey kesin derim ben.Çünkü 10aylık bir kediyi birden tırnak kestirmeye alıştırmak kolay olmayacaktır.Ben kedilerimi çok küçükten alıştırdığım için manikür yaptırır gibi oturur seyrederler mesela:) ancak size sabırlı olmanızı ve zorlamamanızı öneririm.Yıkama konusunda söyleyeceklerim kanun değil ben kendi tecrübeme göre yorumlamak isterim.Soğuk havalarda yıkamamaya özen gösterin, ancak sıcak havalarda bir kez deneyin çok ılık bir suyla başını ıslatmayacak şekilde ki kulaklarına su kaçmaması için söylüyorum, yıkamayı deneyebilirsiniz eğer hırçınlık gösterir ve kaçmak isterse üstelemeyin suyu sevmiyor demektit.Bazı kediler yıkanmayı gerçekten seviyorlar...Ama istemezse de endişelenmeyin çünkü onlar zaten günlük temizliklerini özenle yapıyorlar.Ben kişisel olarak cinsi ne olursa olsun günlük en az 15dk taramanızı öneririm bu hem ölü tüylerin temizlenmesi hem de kedinizle aranızdaki bağın kuvvetlenmesi için önemli.Mama konusunda çok yorum yapmak istemem ben öğün öğün vermiyorum günlük belli bir miktar koyuyorum.Umarım çok güzel bir dostluğunuz olur:₩

goknur

Beni yanlis anlamayin ama cok sikintiya sokmussunuz kendinizi :) eger butun gun evdeyseniz veya sık sık eve gelebilirsaniz gunde ogun ogun verebilirsiniz. Ogun miktari kedinizin kilosuna yasina veya ay durumuna gore degisiyor. Ve her mamanin farkli olcusu var bunuda mamanin arkasinda bulabilirsiniz. 2. Soru - kediler normal sartlarda yikanmaz cunku onlarin dillerinde bisey var adini tam bilmiyorum onunla kendini temizleyebiliyor. Bazi aksi durumlarda yikanabilir. Ve hemen kurutulmalidir yoksa havalar soguk usutebilir. Iciniz cok rahat etmezse kuru sampuan kullanabilirsiniz diye dusunuyorum. 3. Soru - kedilerin disleri ilk sut disleri ciktiktan sonra yaklasik 1 yasina kadar tamamlaniyorlar ayni bizler gibi daha saglikli olmasi amaciyla fircalanabilirler. Sanirim macunlari et aromaliymis :) tirnaklarini isiga tutup pembe yerine zarar gelmeyecek sekilde kesmenizi ben siddetle tavsiye ederim. Bazi kediler bundan rahatsiz olup kendisi kopartabiliyor. Ama kediniz siyah tirnakliysa veteriner kontrolunde yaptirin. 4. Soru- tirmalama tahtasina her kedi alisamiyor israrla kendi belirledigi baska yeri tirmalamak istiyorlar engel olmak cok zor :) 5. Soru hayvanlar hep pirelenir :) 3 ayda bir ic dis asi olmasi gerekir. Uyumalarida cok normal :)

aysegunerr

Çok teşekkür ederim cevabınız için ฅ(• ɪ •)ฅ İlk kez kedi bakcam pek fikrim yok heyecan yaptım :D

Feronia

Gün içinde en az 2 öğüne bölünerek beslenmeli. Miktar mamanın besin değerlerine göre değişir ve mama pakedinde kiloya göre tablo vardır. Doğal olarak kendi kendilerini temizlerler, yıkanmaları gereksiz ve psikoloji/sağlık açısından zararlıdır. Elbette var, diş bakımı çok önemli, evlerde doğadaki gibi sert ve lifli et-kemik parçalarıyla beslenip dişlerini temizleyemiyorlar. Maalesef tırmalayabilir. Tırmalama tahtasını kullanınca ödüllendirebilirsiniz. Kedi dışarıya çıkarsa veya pireli kediyle buluşursa, ayrıca pire sizinle beraber belli olmadan eve girip bir köşede saklanabilen ve hızlı üreyen lanet bir hayvan. Kedinizde düzenli olarak doğal yağlardan oluşan bir sprey veya parazit damlası kullanarak ve ev temizliğine dikkat ederek.

Feronia

Son soruyu unutmuşum. Gayet normal.

aysegunerr

Teşekkürler (ミΦ ﻌ Φミ)ノ Araştırdım ve sizlerin de cevapları çok yardımcı oldu. Kedim henüz kızgınlığa girmedi ^^

kedilimadam

Pire konusunda parazit aşılarını düzenli yaptırmanızı öneririm.Bir de kediniz sokağa alışkın değilse alıştırmayın.Sadece ev ortamında yaşayan kediler diğer tüm kedilere göre daha uzun ömür sürüyor.Panik yapmayın...bence çok güzel bir karar vermişsiniz sahiplenerek.Size, sevginize alıştıkça günden güne ne kadar doğru bir adım attığınızı siz de göreceksiniz eminim.

SimbaMia

Ben de mama ve su kabını hep dolu tutuyorum. Gidip gelip yiyorlar(2kedi). İç dış parazit 2-3ayda bir yapılıyor. Hiç yıkamadım. Sokakta gezmiyorlar. Tertemizler misler gibi.. 2kedi öneririm arkadaş olurlar

SimbaMia

1i çok uyur diğeri az uyur

Reyaura

Ilk başta veterinere götürün iç dış parazitini yaptirin kesinlikle. Eger daha önce aşılama olmadıysa karma 1 karma 2 daha sonrada kuduz aşılarını yaptırın . Bence karma aşısı çok gerekli bir asi. Ayrıca kediniz henüz 10 aylik 12 aylik olana kadar büyüme döneminde oluyolar 12 olduğunda buyumeleri duruyor diyebiliyorum. O yuzden kedinizin mama kabi surekli dolu olmali. Tirmalama tahtasina alistiktan sonra baska biyeri tirmalamiyolar. Alistirmak içinde tirmala tahtasinin uzerinde sallanan bir tüy yada oyuncak olmasi alışma suresini kisaltiyor. Ben internetten izledim tirnak kesimini evde kendim kesiyorum sadece ucundan kesmelisini cok derine inmemelisini torpuler gibi kesmenizi tavsiye ederim veterinerede kestirebilirsiniz ama kesinlikle kedi tirnak kesimi hakkindaki videolari izleyin. Yaş mama yerine haftada iki kere tavuk vermeyi tercih ediyorum yasmama dislerinde bakteri biriktiriyor ve ilerde dis curumesi dis eti hastaliklarina neden oluyor o yuzden sevdigi bi besini kesfedin onu haslayip verin daha saglikli.

Reyaura

Kedinizi yikamanizi tavsiye etmiyorum ben eve alirken sokaktan birkere yikadim sadece . Hasta olma ihtimali var kış ayindayiz o yuzden yikarsaniz eger sac kurutma makinasiyla kurutun tuylerini . sac kurutma makinasini düşük dereceyle açın uzaktan tutun biraz zorlucaktir kediniz sizi ama kesinlikle kurutun. Dislerini fircalamaniz kediniz icin faydali olacaktır benimkiler pek izin vermiyolar. Buarada kedinizi yikarken sampuan kullanmayin kesinlikle kendilerini yaliyarak temizledikleri icin sampuan zarar veriyor kedi sampuani veya dalin sampuan kullanin.

aysegunerr

Cevaplarınız İçin çok teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alıyorum(₌ㅇᆽㅇ₌)♡. Aşıları tam ve 3 ayda bir kontrole götüreceğim. Tavuk ve tavuklu mamalar çok tüy döküyor diyorlar benim pek bir fikrim yok mamalar hakkında şimdilik deniyorum neyi çok severse onu alacağım sürekli. Bir kez yıkadım doğal kokusuz kedi şampuanı kullandım. Çok zor oldu yıkaması. Havlu ile kurutmaya çalıştım izin vermedi kaçtı. Bir saat boyunca kendini yalaya yalaya kuruttu. Tırnaklarının da beyaz kısımlarını kestim pembe kısıma kadar derine inmeden. Keserken kedim çıldırdı onun dışında bir sorun olamadı ^^. Dişlerini bir kez fırçalamaya çalıştım ona da izin vermedi. Çok huysuz kedim ^^. Şimdilik tek sorunumuz çok tüy dökmesi buna nasıl çözüm bulacağım bilmiyorum.¯_(ツ)_/¯

Reyaura

Uzun tüylü bir kedi mi ? Tavuklu mama ve tavuk her kedide ayni etkiyi göstermez benimkiler tavuga bayiliyor o yüzden tavuklu aliyorum balikli mamada diskisinda cok koku yapiyor acikcasi ondan kullanmak istemiyorum. Tuyleri için vitamin kullaniyolar diye biliyorum tüy dokumunu engelliyormus kismen. Hergun 2 kere tarayin en azindan eve yayilmasin tüyler:) Tuy dokmesinin bi çok nedeni olabiliyor yedi mama alerji yapmis olabilir ev degisikligi yuzunden strese girmis olabilir soguk ortamdan sicak ortama gectiyse tuy dokulebilir cok nedeni var :(

SimbaMia

Tırnaklarını ferin uykudayken kesiyorum. Bazen 3seferde.. Aynı gün de olmayabiliyor. Tek seferde 5-6 tırnak... veya 2 pati belki

Elfffff

Merhabalar öncelikle ben bizim kedinin davranışlarından bahseseyim benim kedim de tekir erkek.Tırmalama tahtası aldığımda hemen alıştı.Ama tırmalama tahtası hariç yerleri de tırmalıyor.Tırmalama tahtasına kedi otu spreyi sıkmıştım alışması için.Ya onun etkisi oldı ya da kendi kendine alıştı.Açıkcası kedimi 1 yaşında bu arada 1 kere yıkadım.O da hiç yıkamadığım için.Ben tırnaklarını evde kucağıma oturtturuyorum yorgana sarıyorum.Patisini onun da göreceği şekilde kesiyorum tırnaklarını.Biliyorum biraz acımasızca ama veterinerde daha çok geriliyor.Daha çok hırpalanıyor.Dişi kedim olduğu için değil ama dişi kedi sahibi bir komşum var onun kedisi kızgınlığa girdi.Belirtileri de kendini sevdiriyor sürekli.Çiftleşme pozisyonuna geçiyor.Aklıma geldikçe isterseniz yazarım :)