Kedi Kısırlaştırma Acil

buketguven

Arkadaşlar merhabalar, benim oğlum 6 aylık kızgınlığa girmeden kısırlaştırma düşüncem vardı. İki hafta önce kuduz aşımızı olduk. Sonra tahlil yapıldı kısırlaştırma için bağışıklığı düşük denildi sanırım aşıdan kaynaklı bağışıklık güçlendirici yaptılar. Birde röntgen çektiler akciğerleri biraz doluymuş.

Bir hafta sonra bugün yine gün verdiler kısırlaştırma için akciğerleri yine doluymuş ses geliyormuş hırıltılı var dediler. Bağışıklığı yükselmiş ama. Küçükken lösemi aşısı yaptıracağım zaman pozitif çıkmıştı ama bir sıkıntı yok demişlerdi kedilerin geneli pozitifmiş

Çocuğumun iyileşmesi için ne yapmam gerekiyor 🥺

23 CEVAP

Duyguui

merhaba erkek kediler için 1 yaş üstü kısırlaştırma yapılması daha uygun diye biliyorum

Siyamask

Gerekli tedavileri ve bakımları yapıyorsunuz. Bu durumun ekstrası kediyi yorabilir. Kızgınlığa bağlı püskürtme,stres yoksa acele etmeyin derim.

byzkpln

Üstüne atlama olayı o aylarda çok normal benim kedimde onu yavruya yapıyordu. Bizde kızgınlıktan sandık erken giriyor dedik fakat büyüdüğü için evi yerini sahiplenmek amaçlı içgüdüsel yapıyor. O hareket her zaman çiftleşme hareketi olmuyor üstünlük kuruyor dişi kediye göre. Bırakın yavru henüz büyüsün. Zaten çok hassas ve narin oluyorlar. Her veterinere gitmek onun içinde ekstra stres. Evdeki durumada karışmayın dişi kedi yavru olduğu için karışmıyor. Sıkılmaya başladığında kızıyor ve bundan yavru korkup uzaklaşıyor zaten. Bırakın biraz toparlansın stres kediler için en tehlikeli faktörlerden biri

buketguven

üzerine atlıyor, ensesinden ısırıyor poposunu kokluyor :) veterinerimiz kızgınlık hareketi dedi ki önceden yapmayacağı seyleri yapmaya başladı. kızımda önceden mantar hastalığı vardı ve cok zor geçirdim oğlum öyle yaptıkça ona stres olup görünmeyecek yerlere giriyor orda duruyor. ikisininde psikolojisini düşünmek zorundayım bu durumda zaten kısırlaştırma işlemini oğlumun sağlığı için istiyorum haliyle 6 aylık ve sonrası için yapıyorlar bu işlemi ben kısırlaştırmayla alakalı başlığı açmadım ama gelen cevaplar hep kısırlaştırmayla alakalı. Ciğerlerini nasıl düzeltebilirim bu durumu yaşayanların tecrübesini istemiştim aslında

KimJeongguk

Kediniz ilk kızanına girmeden kısırlaştırmanız uygun değil. Kedi ölebilir böyle bir risk var aklınızda bulunsun.

buketguven

oğlum korona pozitif çıktı ve o kızgınlık stresini yaşasın istemiyorum. Ayrıca kısırlaştırma işlemi kızgınlığa girmeden yapılınca uygun kilo ve sağlık kontrolleri olduktan sonra daha sağlıklıdır. Acaba içeriği yanlış mı yazdım diye kendimde çelişiyorum şuanda. Çocuğumun iyileşmesi için ne yapabilirim diye yazmıştım oysaki

KimJeongguk

Kedinin testisleri inmeden kısırlaştırma yapılamaz, yapmamaları gerek. Testisleri de ilk kızandan sonra iniyor. İyileşmesi için de vitamin takviyeleriyle bağışıklığını sürekli yüksek tutmaya çalışabilirsiniz bağışıklığı hiç düşmezse sıkıntı olmaz.

buketguven

Muayene oldu testisleri inmiş zaten inmeyince tabiki kısırlaştırma olmuyor. Gerekli muayenelerden geçti fakat işte akciğerleri az doluymuş kedi nezlesi gibi öksürüyordu zaten hemen götürdük röntgende çıktı. Antibiyotik ve c vitamin başlandı. Ama bu neden olur bu akciğer doluluğu evde onlar için çamaşır suyu kullanımına oda parfümü sıkmamaya cok dikkat ediyorum. Hiç başıma gelmediği için telaş yaptım oğlum iyileşsinde önemli değil benim için hiç bir şey

Zehrasnmz

Kedi kızgınlığa girmeden kısırlaştırılısa ölebilir riski diye bir şey yok arkadaş üstte yazmış ama bu kesinlikle doğru değil. Her operasyonlarda ölüm riski vardır komplikasyonlar sonucunda. Ama sizin öykünüzdeki akciğer konusu dikkatimi çekti. Anestezi açısından akciğerlerin operasyona elverişli olması gerekiyor. Onun için başka hekimlerden de ultrason ya da testler yaptırabilirsiniz. Ama genel sağlığı ameliyat edilmeye yeterli olmadığı sürece riske girmenizi önermem. Ve kızgınlığa girmeden önce kastre edilmesini öneririm belirli davranış alışkanlıklarını edinmemesi açısından. 8 aylık olana kadar idare etmeye çalışın zaten genelde 8 aylıkken kastre edilir kediler, dişilerde daha olgunluk bekleniyor çünkü açık ameliyat yapılıyor iyileşme süreci ve operasyon süresi daha uzun oluyor. Erkek kedi kastrasyonu çok daha kolay oluyor ben bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum çünkü erkek kedilerde kastre işlemi yaklaşık 4-5 aylıkken başlanıyor. Benim de iki tane yavrum var fazla endişe etmeyin kedileriniz açısından sizin gerginliğinizi hissetmesinler. Kediler en dayanıklı hayvanlardan birisidir. İyi günler dilerim

Zehrasnmz

Kedi kızgınlığa girmeden kısırlaştırılısa ölebilir riski diye bir şey yok arkadaş üstte yazmış ama bu kesinlikle doğru değil. Her operasyonlarda ölüm riski vardır komplikasyonlar sonucunda. Ama sizin öykünüzdeki akciğer konusu dikkatimi çekti. Anestezi açısından akciğerlerin operasyona elverişli olması gerekiyor. Onun için başka hekimlerden de ultrason ya da testler yaptırabilirsiniz. Ama genel sağlığı ameliyat edilmeye yeterli olmadığı sürece riske girmenizi önermem. Ve kızgınlığa girmeden önce kastre edilmesini öneririm belirli davranış alışkanlıklarını edinmemesi açısından. 8 aylık olana kadar idare etmeye çalışın zaten genelde 8 aylıkken kastre edilir kediler, dişilerde daha olgunluk bekleniyor çünkü açık ameliyat yapılıyor iyileşme süreci ve operasyon süresi daha uzun oluyor. Erkek kedi kastrasyonu çok daha kolay oluyor ben bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum çünkü erkek kedilerde kastre işlemi yaklaşık 4-5 aylıkken başlanıyor. Benim de iki tane yavrum var fazla endişe etmeyin kedileriniz açısından sizin gerginliğinizi hissetmesinler. Kediler en dayanıklı hayvanlardan birisidir. İyi günler dilerim

gamzenoel

antibiyotik akciğerleri için iyi gelir bence. eğer geçmezse kronik bir durum olabilir. astim, alerji vs. gibi. kumunu cok kaziyorsa onun tozu da etkileyebilir.

buketguven

Korona pozitif çıkmıştı, şuan sağlıklı kedilerin genelinde varmış pozitiflik. Antibiyotik tedavisi başlandı yemesi gayet güzel hills ve nd mama kullanıyorum birde vetomune bağışıklık güçlendirici

buketguven

daha onlar başlamadı fakat evde 1 bucuk yaşında kısır kızım var. onun üstüne atlamaya başladı onunda korktuğunu farkettim ikisi içinde ne iyi olursa onu istiyorum sağlıklı olsunlarda benim için en önemli şey o

buketguven

güncel

Lorelei94

Kizginliga girmeden kisirlastirmak pek saglikli olmayabilir =/