Kedimi Yurtdışına Götürmek

zehraaozlu

Yakın zamanda eğitimim için kanadaya gideceğim, ama kedimi de götürmek istiyorum. İstanbula gidiş, aktarmalar vs derken 24 saatlik bir yolculuk beni bekliyor. Tabii ki veterinerden de yardım alacağım fakat bu konu hakkında tecrübesi olanlardan da yardım bekliyorum. Kediyle yolculuk nasıl olur, psikolojik fizyolojik bir rahatsızlıkla sonuçlanır mı?

17 CEVAP

dollfacepersian

Zehraaozlu
Konu hakkında yeterli bilgim olmadığı için yardımcı olamadım ama bir şey söylemek istiyorum. Hayvan sahiplendirme sayfaları, siteleri yurt dışına gidildiği için terk edilen ,sahiplendirilmek istenen hayvanlar ile dolu iken sizin evladınızı yanınızda götürmek için bu çabanızı çok takdir ettim. Umarım evladınız ile birlikte güzel günler geçirirsiniz yurt dışında. Bu arada ben yerinizde olsam orada Türkiye'de bulunmayan buradaki mamalardan daha kaliteli (freeze dried gibi daha sağlıklı olsunlar olsa harika olur) bir mamaya geçerdim. Türkiye'ye döndüğüm de ise tanıdığım birinden ücret karşılığında bana düzenli göndermesini rica ederdim. Bir de evladımı yurt dışında doğal ilaçlar kullanan uzman bir veterinere götürür her konuda fikrini alırdım. Size de imkânınız olursa tavsiye ederim bunları:)

Merhabalar , ben yakın zamanda köpeğimle yolculuk yaptım , tüm evcil hayvanlar için aynı kural geçerlidir . Eğer evcil hayvanınız 8 kilodan aşşağı ise kafes içinde yanınızda uçağa alabilirsiniz, kafes ile beraber 8 kiloyu geçmemelidir . hafif plastik kafes seçmelisiniz . Tabiki tüm aşıları ve evrakları tam olmalıdır bunu yerli veteriner den yardım alabılırsınız . Havaalanına geldıgınızde ayrıyetten birde orda bulunan çalışan veterinerden evrak almalısınız . En son olarak bilet alıyorsunuz kedinize . Yolculuktan 1 hafta önce mutlaka uçacağınız hava yollarına danışın ve kedinizin uçup uçamayacağı hakkında size onay vermeleri gerekir . Yanınıza alırsanız daha komforlu olur . Ama bagajda giderse çok uzun bir süreç tek başına kalmış olacak buda bir travma sebebidir

zehraaozlu

dollfacepersian bu konuda ben de çok heyecanlıyım, orada bir maddi sıkıntıya düşmeyeceğim için sanırım sürekli kedimin beslenmesine sağlığına yoğunlaşacağım :D malesef türkiyeye uzuuun yıllar dönmeyeceğiz. Umarım orada her şey bizim için çok güzel olur. Tüm iyi dileklerine, bu zamana kadarki yardımlarına çok teşekkür ederim♥

Mariana

Havayolu şirketleri ile görüşüp sonra veterinere danışmalısınız çok uzun süreli yolculuklarda kedi bir süre kendine gelemiyor psikolojik olarak. Pegasus bu konuda daha esnek ve tolerans gösteriyor diğer havayolları şirketlerini bilmiyorum. Rusya Türkiye arası kedimle yolculuk yaptım zor bir süreçti kedim için çok sıkıntılı oldu

zehraaozlu

Asla kedimi bagaja koydurtmam. Çok teşekkür ederim :)

SelinTuksal

Mikroçip taktırmanız gerekecek. Ve lösemi aşısını zorunlu olarak yaptırmanız gerekebilir.

zehraaozlu

Hepinize kucak dolusu teşekkür ediyorum♥ Çok iyisiniz

SimbaMia

Merhaba ben de benzer bir durumdayım. Kedilerimle seyahat etmek istiyorum Amerika'ya. Acaba ülkeye girerken sorun olur mu çok merak ediyorum

zehraaozlu

SimbaMia bende bunu çok merak ediyorum. Bugün öğrenebilirsem sizinle de paylaşırım.
Mariana tahmin edebiliyorum çok sıkıntılı olur ama kedim olmadan gitme gücünü bulamıyorum kendimde. Rahatlatıcı her şeye yükleneceğiz gitmeden artık :/

SimbaMia

Uçakta aynı anda kedi ve köpek alınmıyordu ses olur diye. Kim önce rezervasyon yaparsa diğerine farklı gün veriliyor. Bir kutuda kedi, 1kutuda kedi kumu taşımayı düşünüyorum. Amerkaya giderken 2kişi oluruz tahminen ve herbirimiz ayağımızın altına kutuyu koyarız. Belki de orta koltuğu da satın almamız gerekir. Çünkü 2kedim var ve 1kedi kumu kutusu. Kalkışta onların da secure edilmesi kemerle kedilerin olduğu kutunun koltuğa sabitlenmesi gerekiyor.

zehraaozlu

SimbaMia bu iş çok zahmetli olacak ama umarım üstesinden gelebiliriz sana da şimdiden kolay gelsin..

zehraaozlu

SelinTuksal evet gerekli her şeyi öğrendim, başlıyoruz yavaş yavaş işlemlere

SimbaMia

Zehraaozlu iyi yolculuklar, güle güle gidersiniz inşaAllah ve SelinTurksal güzel paylaşımlar için çok teşekkürler sizlere

Pasaportu olmak zorunda

Uçakla gideceksinizdir büyük ihtimal yanınızda olsun kedicik :) sakinleştirici oyuncak ve ödül mamaları verilebilir 12. Saate biraz mama verin