İç Parazit Hapı Ve Kontil

semih85

Merhaba
Biraz agrasif bir kızım var ve veteriner de iken bu huyu iki katına çıkıyor. Şimdi iç parazit dönemi geldi ama veterinere götürmek istemiyorum açıkçası çünkü kendisi de çok hırpalanıyor. Acaba hap yerine kontil kullansam olur mu dersiniz?

25 CEVAP

Feronia

1 çay kaşığı çiğ kabak çekirdeği
1 çay kaşığı işlenmemiş hindistan cevizi yağı
Yarım çay kaşığı kekik
3-4 yaprak taze maydanoz
2 damla sarımsak yağı
.
Hepsini karıştırıp iki ayda bir kedinize verebilirsiniz.

Feronia

Hepsi eşit miktarda olmak üzere bir spreyli şişeye:
Lavanta yağı
Limon yağı
Karanfil yağı
koyun.
Ve içine çok az miktarda tarçın ilave edip iyice çalkalayın.
Bunu 2 haftada bir tüylere sıkabilirsiniz. Gözlerden uzak tutmanızı öneririm çünkü gelirse göz yakıyor (limon yağı sebebiyle).

Bunlar haricinde iç parazit için haftada bir küçük bir parça taze dal maydanoz vermenizi ve suyuna doğal elma sirkesi eklemenizi, dış parazit için de yıkıyorsanız banyodan önce tüylerine bir miktar hindistan cevizi yağı uygulamanızı tavsiye ederim. Bunlar aynı zamanda hayvanınızın tüy, ağız ve genel sağlığına oldukça faydalı uygulamalardır. Tabii yapmak zorunda değilsiniz.

Feronia

Ben doğal bitkisel karışım veriyorum. İsterseniz formülü verebilirim.

Feronia

Dış parazit kapalı bir kapta serin muhafaza ederseniz uzun süre dayanır ancak iç paraziti her seferinde taze yapmalısınız.

Feronia

Dip not: Çiğ diyet uyguluyorum. (Anlaması gereken çoğu kişi ne demek istediğimi anlamıştır.)

semih85

Ben artık bütün bu yöntemleri deneyip işe yaramadığını görünce kedi değil vaşak beslediğime karar verdim :))) mesela enseden tutma gayet olması gerektiği gibi tutuyorum ama nasıl yapıyorsa arka ayaklarını koluma doğru kıvırıp tırnaklarını geçirip kurtuluyor

pongul

maalesef yetersiz olacaktır. kontilin etkili olduğu parazit türü sınırlı. vetten hap alıp yutturabilirsiniz kendiniz evde.

aleyn

feronia dış parazit için de var mı böyle bir formül..

aleyn

teşekkürler.. bir de bu karışım ne kadar süre kullanılabilir yani bir kere yaptık onu birkaç ay kullanabilir miyiz yoksa her ay taze mi yapmak gerekir..

semih85

Öyle yapacağım artık :/

BRCGK

@feronia acaba nedir formül bende öğrenmek isterim

aliberken

semih85
Aynı sorunu kedimde yaşıyorum.Kedilerin iç parazit içinde damlası oluyor dış parazit damlası gibi.Veterinerden yada veteriner ilaçları satan eczanelerden alıp evde kendin yapabilirsin.Hap almıştım ama hapı yutturamadım.Mamasına koyduğum zaman mamasını yemez oldu.Damlayı deneyebilirsin.

Feronia

Hiç parazit sorunu yaşamadım.

Feronia

Hapı ezip yaş mamaya karıştırsanız?

Ben kedilerime vitamin verirken zorlanıyorum bazen. O zamanlarda uyguladığım bir yöntem var. Veterinerimiz önermişti. Ensesinden çok sert olmayacak şekilde tutun ve ağzını aralayın. İlacı dilinin arka tarafına doğru koyun ve bırakın. Bu sayede boğazına kaçma riski olmadan ilacı yutmasını sağlamış olursunuz. Ben bazen böyle yapıyorum kendileri vitamini yemek istemedikleri zaman. Bir problem çıkmadı şimdiye kadar.