Muhabbet Kuşları

serkan5524

2 aylık muhabbet kuşu geldi eve, 3 gündür hareketsiz duruyor yem yeme dışında, yanına arkadaş alsam canlanır mı acaba? dişi mi almalıyım yoksa erkek mi, birbirlerine zarar versinler istemiyorum

3 CEVAP

mrssekola

Eve yeni geldiyse davranışı normal. Stres olunca yapıyorlar bunu. Yemek yiyor olması hasta olmadığını gösterir. Fakat daha çok stres olursa bu onu ölüme kadar götürebilir. Muhabbet kuşları aşırı hassas canlılar. Süreci güzel atlatmak için öncelikle kafese yaklaşmayın. Sakın kafesten çıkarmayın ve el sokmayın. Bulunduğu ortam sessiz olsun. 1-2 hafta içinde yavaş yavaş alışacaktır. Ufak ufak ötmeye başladıktan sonra kendinize alıştırmaya başlayabilirsiniz. Arkadaş alma konusu sizin tercihiniz. Yeterince ilgilenildiğinde ve doğru şekilde yaklaşıldığında sizinle de arkadaş olabilir kuşunuz. Yani kuşunuzun mutluluğu için 2. kuş şartı yok.

aslihan_e

Bebek daha, bebekler zaten nadir öterler ancak yetişkin kuş sesi duyarlarsa annelerini çağırmak için. Elinizi uzatınca kaçıyor mu? Kaçmıyorsa kendinize alıştırabilirsiniz. Kaçıyorsa yaklaşmayın dendiği gibi. Muz havuç gibi meyveleri asabilirsiniz alışırsa yer. Kuş bana yakın olsun, konuşsun düşünceniz yoksa yanına kuş alabilirsiniz. Bazen erkekler iyi geçinir yan yana sorun olmaz. Dişiler biraz daha geçimsizdir. Karşı cinsiyet kuş alırsanız kontrolsüz çoğalabilirler ilerde. Yanına kuş alırsanız yaşıt alın, büyük kuş dövebilir yavruyu. Geçinip geçinmemek karakterlerine kalmış biraz.

serkan5524

elimi yavaş yavaş yaklaştırınca kaçmıyor ama dediğim gibi hareketsiz