Kedım Mama Dışında Hic Birsey Yemıyor?

Reyaura

50 60 gün kadar önce sokaktan getirdigim dişi yetiskin bir kedim var sokakta kuru mamayla besliyordum evdede ayni sekilde ek olarak yas mama verdim yemedi . Et tavuk balik salam sosis yogurt ne bulursam onune koyuyorum ozel olarak hazirliyorum hasliyorum hic birsekilde yemiyor . mamadada marka secmuyor hepsini yiyor. Neden böyle bilgisi olan car mi ?

25 CEVAP

ursaminor

Var öyle kediler :D
Damak tadı işte ne yaparsın.
Benim arkadaşımın kedisi schesire bile burun kıvırıyor.
Kuzenimin kedisi brokoli bile yiyor.
Bizim kız yoğurt hiç sevmiyor ama kaymağa bayılıyor.
Hepsi ayrı bir cins oluyor işte :D Sizinki de böyle bir cinslik içine girmiş. :P

Feronia

Kuru mamanın besin değerleri evde yapılandan yüksektir, doğru. Peki neden? Kuru mamanın içeriğindeki besinler kurutulmuş ve nemleri alınmıştır, bu yüzden geriye kalan kuru madde ve %9-10 kadarlık nem düşük gramajda daha yüksek besin değerleri verir, kısaca konsantredir. Evde yapılan mama ise besinin doğal nem oranını korur, %60-70 kadar bir nem oranına sahiptir, bu yüzden konsantre değildir ve daha düşük besin değerlerine sahiptir. Bir diyetin sağlık derecesi besinin yüzde bakımından ne kadar yüksek besin değerlerine sahip olduğuyla ölçülmez; ne kadar dengeli olduğu, kaliteli besin kaynakları kullanıldığı, günlük besin ihtiyaçlarını karşıladığı vb.ne göre ölçülür. Ben BARF ve homemade beslenme modellerini uygulayan bir sahip olarak kaliteli bir mamada köpeğimin günlük yemesi gereken miktarın yaklaşık 3 katı kadar yemek veriyorum. Bizzat içeriğinde ne olduğunu bilerek ve köpeğimin ihtiyaçlarına göre ayarlayabilerek hazırladığım bu mamalarda köpeğimin günlük besin ihtiyaçlarını ve besinlerin bunun ne kadarını ne miktarla karşılayacağını hesaplayarak dengeli menüler oluşturuyorum. Unutmayın ki bu hayvanların yakın akrabaları doğada kuru mama avlamıyorlar. Yüksek nem oranına -ve dolayısıyla "düşük besin değerlerine"- sahip bir diyetle beslenen hayvanlar kuru mamayla beslenenlerden yaklaşık iki kat daha fazla sıvı tüketirler, dolayısıyla idrar yolu ve böbrek problemlerine yakalanma riskleri çok daha azdır. Ayrıca kontrol edilebilir bir diyet kilo, alerji gibi problemlere karşı çok iyi bir önlemdir. Kuru mamaların üretiminde malzemelerin geçtiği işlemleri, maruz kaldıkları ısıları ve mamaya katılan katkıları görseniz ve bunların hayvanınıza verdiği zararı anlasanız eminim ki siz de benim gibi "İsterse saman yesin ama mama yasak." dersiniz. Veterinerler ticari amaçlı çalışır ve konuşurlar.
Örnek olarak bir veteriner modeli vereyim:
Piyasanın önde gelen firmalarından olan x firması ile yüksek prim alabilmek amaçlı anlaşmıştır, firma hayvanlar üzerine kurulmamıştır ve kalitesiz ürünler üretmektedir. Araştırma yapmamış ve veterinerine güvenen müşteri ona nasıl bir beslenme modeli izlemesi gerektiğini sorar, o da anlaştığı firma kuru mama ürettiği için kuru mama kullanılmasını önerir ve diğer beslenme modellerini uydurma komplo teorileriyle kötüler. Müşteri hangi kuru mamayı kullanması gerektiğini sorduğunda ise anlaştığı markayı önerir ve buna inanan müşteri sayesinde veteriner bolca para kazanır. x firmasının ürettiği kalitesiz mamanın protein oranı %25'tir (atıyorum), y firması da kaliteli mama üretmektedir ve protein oranı %35'tir. Kendisine y firmasının maması önerilen müşteri veterinerine bu mama hakkında görüşlerini sorar ve veteriner ona yüksek proteinin idrar yolu problemlerine sebep olduğunu söyler, müşteri de buna inanarak hayvanını yetersiz ve sağlıksız beslemeye devam eder. Yaş mama kullanmasının faydalı mı zararlı mı olacağını sorar ve veteriner yaş mamanın diş problemleri yaratacağını söyler. Ve bu yanlış bilgileri her tarafa yayar. Halbuki yüksek protein idrar yolu problemlerine sebep olmaz hatta idrar yolu problemi olan hayvanlarda protein ağırlıklı mamaların olumlu etkileri bile gözlemlenmiştir. Asıl sebep kuru mama gibi düşük nemli bir diyetken -veterinerin önerdiği- önemli etkenler de mamanın mineral ve pH oranlarıdır. Yaş mama ise -şeker içermeyen kaliteli bir yaş mamaysa- dişlerde herhangi bir probleme sebep olmaz, kuru mama da ağızda yumuşayarak dişlerde kalıntı bırakır hatta zamanla salya yardımıyla temizlenmesi yaş mamadan daha zordur. Asıl çözüm diş fırçalamaktır. Ve sonra bir bakmış ki hayvanında idrar yolu problemleri oluşmuş. Eyvah! Şimdi de x firmasının reçete mamasını kullanacaksın. Müşteri üzgün, hayvan hasta, veteriner mutlu.
Bu sistem hep böyle işler. İnsanoğlu bencil bir varlıktır ve yalan söyler, bunu unutmayın. Birinin bir konuda okul okumuş olması size o konuda doğru bilgi vereceğini göstermez. Bilimin yolundan şaşmayın, bilim asla yalan söylemez.
Bu yazı veterinerinin önerilerine ve verdiği bilgilere göre hareket eden, burada öneride bulunan sahiplere itafen yazılmıştır.

SelinTuksal

Izzy
Mamadan başka bir şey yemezse çok da sağlıklı bir köpeğiniz olmaz.

zuhall

benim kedim de ayni.
evde yapilan hicbirseyi yemiyor. ama mama secimi de yapar kalitesiz mamaya yaklasmiyor hic :)

izzy

Kediler et yemek zorunda demişti veterinerimiz varsa bir problemi bilmiyorum keske benim oğlum da mamadan baska bisey yemese !!!

Sevgi_ylzy

Evet bazı kediler öyle oluyor benim arkadaşımın kediside hiç bişey yemiyor o yüzden veterinere götürdü sorun olmaz ama mamasını düzenli verin dedi

aek

ciğer verdim yemedi kuzu eti yemedi dana eti yemedi bakık yemedi peynir salam falan zaten yedirmemde azda olsa verdim yemedi boş ekmek yiyor yoğurt yemiyor yumutra ucundan acık kuru maması kaliteli çıldırtıyor beni 1günnaç kalsın istiyorum onada kıyamıyorum

Feronia

Çok sıkıyım bu konuda. İsterse gitsin saman yesin ama mama yasak.

aleyn

bunun için vet.in önerdiği çözüm mama saati çözümü. sbah mamayı koymak yarım saat kaldıktan sonra yemiyorsa kaldırmak öğle ve akşam da aynısını yapmak yemiyorsa ertesi gun de 3 gune kadar uzatılabilir demişti. 3. gun de yemiyorsa gerçekten inatçı demektir...
bir diğeri kuru mama yiyorsa kuru mamaya diğer şeyleri yaş mama et vs 1/3oranında karıştırarak vermek böylece tadını almasını sağlamak. giderek oranı artırmak.. çok seçici bi kedim var bu aşamalı karıştırma yoluyla yeni bi kuru mamaya alıştırmayı başarabilmiştim.

Reyaura

Bugün tavuk et balik haslicam ayrı ayrı saatlerde vericem mama vermeyi düşünmüyorum mecbur yicek yami umarım yer sadece mama saglikli olmaz diye düşünüyorum

Sevgi_ylzy

Bilemiyorum ben kedi beslemedim kişisel olarak ilgilenmedimde ama besleyen bakan arkadaşlarım var dediğim gibi veterineri damak zevkine uygun mamayı tüketmesinde sakınca görmemiş

ecetuqce

Sanırım bu konu da şanslıyım ne verirsem yiyen bi kedim var brüksel lahanası brokoli vs hepsini yer ayırt etmez kuru mama yemesinde sakınca yok aslında illa ki sorun olur diyorsanız yaş mama verin kuru mama vermeyin ac kalınca yer tabi kıyabilirseniz:)

@ursaminor dikkat edin kaymak da zarar veriyormus verin de çok vermeyin :)

Feronia

O kuru mama değil. Ayrıca evet geçerli yD

Reyaura

Gece et haslayip koydum sabah kadar yememiş. Sabah kalktim tavukgun icine havuc dograyip hasladim havuclari cikartip verdim yine yemedi öğlen dayanamadi ve yedi haftada bir bunu uygulucagim