Çip Taktırma Konusu

Willy-Wonka

Anket

Taktırdım/taktıracağım
(29 oy)
Taktırmayı düşünmüyorum
(27 oy)
Toplam (56 oy)

Arkadaşlar hala soru işaretlerim mevcut ve buna karşı olduğumu malesef belirtmek durumundayım. Sizin görüşleriniz neler?

13 CEVAP

Keyfimbilir

Aşı gibi, zorla dayatılan herşey bana ters. Aşılardan sonra ne hikmetse bir pıhtı atma, kalp krizi gibi ani ölümler çoğaldı. kedilerimize test yapıp mı takıyorlar bu çipleri hayır, belki içerde başka rahatsızlığı var uygun olmayacak çipli yaşamaya.

Aysh

Garantısını elbette kimse veremez benm olumlu bakma sebebim bıkac ay önce tanıdıgımın birinin basına gelmıs sahıt olduğum bi konu uzerınden..
Arkadaşım kedi sahıplendı ve kedının yurtdışında çipi takılmış ama turkıye kaydı yapılmamış eve geldikten sonrakı dördüncü gun kedi banyonun buharın cıkabilceği kadar o küçücük camından dışarı çıkıp kaçmış karakola belki bırakan olur diye gttı kedim kayıp dedi güldüler gazeteye kayıp ilanı verdi alakasız renkteki kediler için bulduk deyıp aradılar sosyal medyada paylaştı buhar olmuştur diye dalga gectıler çocuklar başına toplanıp boynuna ip takmaya çalışırken bir insan evladına denk gelmiş çipi varmı diye götürüp baktırmış cıp var dıye veterıner sahipli olduğunu anlayınca teslim almış olduğu bölgede belli başlı sayıda veteriner olduğu için belki bi umut ıyı bırıne denk gelmıstır götürmüştür dıye tüm veterınerlerı gezerken buldu herkes böyle ıyı ınsana denk gelmeyebilir tabi herkesın kendi şahsı fikri ve sorumluluğu ama herkesın başına gelebilir ve böyle çareszlıgın içinde bi umut degılmi sizce

Willy-Wonka

Belirli bazı hastalıkları varsa çipin takılamayacağınj söylüyormuş çoğu veteriner fakat takılırken bunların testleri yapılıyor mu? Ben lösemi aşısı yaptıracağım zaten bizzat test rica ettim aksi takdirde bünyesine ağır gelebileceğinden korktum fakat veteriner “HEKİM” bunun gerekli olmadığını savundu ve tabii ki o aşıyı yaptırmadım. Yani demek istediğim kimsenin mesleğine karışma ya da onlardan daha iyi bilme gibi bir durumum yok fakat arkadaşlar gerçekten geçiştiriyorlar. O kadar çok kedi köpek görüyolar ki artık sahipleri için ne kadar önemli olduğunun farkında olmuyorlar. Yani ilerde eğer bu çipten dolayı (umarım olmaz allah korusun) herhangi bir röntgen mr çekilemezse, farklı irritasyonlara sebep olursa bunun riskini almak istemiyorum çünkü böyle saçma bi kanun benim hayat arkadaşımdan daha önemli değil. Ceza yasılması vs konu değil çipi olmayana vet bakmayacak aşı yapmayacak da ne demek. Bir sürü insanın evine kedileri giriyor çıkıyor sokakta dolaşıyor geliyor. O insanlar hangi bir kediye çip taktırsın. Tamamen taktırmamak istemem bu saçmalık ve onlarca hayvan dışarıda şiddete uğruyorken gelip benim evimdeki kediye köpeğe uygulama yapmaları

Catmom777

Abi veterinerlere taktirmayinca muayene edilmeyecegi soyleniyo saçmalik kediyi yeni disardan alsak muayenesi yapilmasi lazim Tam anlamiyla hayvan haklarina aykiri. Her bka korkmayin taktirmayinca bi sey olmaz

Cook

Benim de bu konuyla ilgili çok çekincem var.
Kedimin derisi aşırı hassas,antibiyotik vurulurken bile her yeri enjeksiyon yarası olurdu ki ele avuca sığan bir kedi de değil,takılırken yanlış bir müdahalede bulunulmasından korkuyorum.
Kedim çok takıntılı,rahatsız eden bir durumda çok ciddi kendini hırpalıyor.Deri altındaki cisimden rahatsız olursa kendini ısırarak kendine zarar verebileceğinden korkuyorum.
Son olarak kedim korona pozitif,iç dış parazit damlası haricinde aşı olmuyor,kuduz zorunlu bir aşı fakat aşı olamayacağına dair bir yerden belge temin edemiyorum.Tarım ve orman bakanlığının veterineriyle görüştüm ve aşısı olmasa da bi şry olmaz taktır çip diyerek geçiştirdi.Fakat yasal zorunluluk sonuçta bu.Ha çip taktırmamışım diye ceza yemişim ha kuduz yaptırmamışım diye.En azından içim rahat olur,oğlumun canı yanmaz diyerek taktırmadım hala.

elifvelokum

Ben de henüz taktırmadım ve karar vermekte güçlük çekiyorum. Taktıranların görüşlerini almak isterim.

Siyamask

Güzel bir klinikte staj yapma fırsatım oldu. Şahsen çiple alakalı sorun yaşayan görmedim, duymadım. Tabii her konuda olduğu gibi bu konuda da aslı olmayan bilgiler dolaşıyor. Okurken araştırırken tereddüt etmemek imkansız:D

kimyonesra

Geçen gün klinikte hekimimiz çip ile ilgili çipsiz olduğu takdirde el koyacaklar, alıp götürebilecekler dedi. Geçen yıl yasaklı ırk adı altında canlara yaptıkları gibi maalesef. Açıkçası bu beni çok korkuttu fakat kedim birkaç gündür rahatsız bu haliyle nasıl götürüp çip taktıracağım bilmiyorum. Bu arada tarımda taktırmayı düşünüyorum, birçok tanıdığımız orada yaptırmış bir problem olmadığını söyledi

Cennet29

Bende bu zamana kadar erteledim asla da taktırmak istemiyorum ama yarın mecbur gidip veterinerde taktıracağım. Tarımda malesef çalışma masalarının üstünde kedilere işlem yapılıyor uygun ortama sahip değiller o yüzden oraya gitmicem. Kedileri de köpekler gibi toplarlar diye korkuyorum o yüzden taktırma kararı aldım..... Kedim dışarda da gezen bir kedi malesef ne yolu denedimse evde tutamadım. Gezip geliyor. Cipi olursa en azından alırsalar hakkımı savunurum yada bulabilirim. Nefret ediyorum hayvanlara yapılan tüm dayatmalardan

Sakizcan

Bu konu hakkında aklıma hep dışarıdakiler geliyor onlara da uygulanacak mı bu çip? Onlara ne olacak? Evdeki dostuma taktırmazsam ceza dışında ne gibi bir eksisi olacak? Bunların hepsi merak konusu bilen biri aydınlatabilirse çok memnun kalırım

simbakedi

açıkçası kimse beğenmese de benim çok yararlı gördüğüm bir uygulama bu. artık insan müsveddelerinin elinde kediler kolay kolay harap olmayacaklar. aynı şey köpekler için de geçerli. ek olarak para cezası alacağıma o parayla sokaktakilere mama alırım yani.

çip takılırken benim kedimde hiç ses soluk çıkmadı, aksine kuduz aşısı yapıldığında çipten sonra çıldırmıştı :D baya oldu taktıralı ve bu konuda sorun yaşamadık. kediyi rahatsız etme gibi bir durum olamaz çünkü bu çip hissedilen ya da acıtan bir şey değil. aynı şekilde insana da doğru şekilde takılırsa insan da hissetmez ancak onun orada olduğunu bilmek insanı rahatsız eder, kedi orada olduğunu bilmediğinden anlamıyor bile :D

deri altında herhangi bir hastalığa yola çıkaracağını düşünmüyorum ancak şu da var ki aşılardan sonra bile çoğu kedide apse gibi şişlikler oluyor, aşı yaptıran birinin bunu yaptırmaması garip olur bence. yaptırmayan biri için bir şey demiyorum, bence aşı bile yaptırılmalı ama herkesin kendi fikri.

İki oğluma da taktırdım,hiç de tereddüt etmedim. Bu yurtdışında yıllardır olan bir uygulama. Ülkemizde de ordaki gibi sistemli olsa yararını görürüz. Barınak,belediye veterinerleri vs arasındaki denetim ve disiplinden bahsediyorum.
Acımasına ve rahatsız etmesine gelirsek,direkt deri ucunda durmuyor yani kemirme gibi bir durum olamaz. İki kürek kemiği arasında rahatsız etmeyecek şekilde koyuluyor. Zaten çip tırnak ucundan küçük. Kedilerim anlamadılar bile,aşılarını yaparken daha fazla zorlanıyoruz.
Acı da hissetmiyorlar çünkü lokal olarak uyuşturuyor veteriner hekim.

Bu uygulamaya yanlış kişilerin eline geçen yavrucakların,eziyet gören yavrucakların kurtuluşuna ve hayvana şiddet konusunda atılan bir adım olarak görüyorum. Evet biz yavrularımıza çok iyi bakıyoruz ama her yavru bu kadar şanslı olmayabiliyor. Ve bu uygulama birini bile tespit etmeye,ona eziyet edenleri cezalandırmaya fayda sağlayacaksa sonuna kadar destekliyorum.
Uygulamaya asıl amacını düşünerek bakmak gerek.

Aysh

Hangi konuda kararsızsınız peki kafanzdaki soru işareti ne sebepten