Islak Fip

Sutunannesi

Daha bir test yapılmadı ama çekilen röntgenlere bakılarak (organlarının sınırlarının belirsiz çıkması) fip olabileceği Bunun bir ihtimal olabileceği söylendi. Ciğerlerinde su varmış. Yani röntgene bakarak söylenilen bu bana da gösterdiler elleriyle olması gereken ve olan. Ama süt herhangi bir belirti göstermiyordu. Sadece dünden beri bir iştahsızlık var dün acabah koyduğum yaklaşık 70 gram mama hala bitmemiş 25 gram kadar kalmış. Avucumda yediriyorum diğer türlü yemiyor. Normalde 70 gramı sabah koyarım sabaha karşı biter hep. 8,5 aylık dişi kısır değil kedim. Vet şu anlık teste gerek duyulmadığını (corono testi pozitif çıkarsa doku alacaklarmış) iştahsızlık devam ederse nefes alma da zorluk çekerse halsizlik vs gözlenirse getirmememizi söyledi. Aklım durdu resmen duyduğumdan beri bilgisi olan arkadaşlar Allah için aydınlatabilir mi bu konuda. Dediğim gibi şu an sadece bir ihtimal olması

20 CEVAP

Rabiaustun

Benim kedime de ıslak fip denildi. Bizim karnımızda röntgende sizinki gibi sıvı vardı. Benim kızım karnından yürüyemiyordu. Nefes dahi alamiyordu. Bilinci kapalıydı. Şırıngayla besliyordum. Hic ama Hiçbir sey yiyemiyordu. Şırıngayla verdigimi dahi yutamıyordu. Ve bsn şehir şehir gezdim . Kac tane veterinere götürdüm. Hepsinin dediği ıslak fip sabaha çıkmaz oldu... sürekli ilgilendim. Baktım. Ve ben ne olur ne olmaz bir tane zehirlenme icin ilac yapılmasını istedim. Peşine o gunun aksaminda biraz biraz toparladı kızım. Dusse bile ayaklandı. Ertesi gun de yapılan zehirlenme icin olan iğneyle iyice toparladi. 75 gramlik konserveyi bitiremiyorken 400 grligi 1 günde yedi. Öyle öyle toparladı... yani yanlış teşhismis ve bu her zaman oluyormus. Fip teshisi konulan kedilerin %80 i yanlış teşhismis. Sakın umudunu kaybetme. O fip icin yapılan test de 10 kedinin 9 unda pozitif çıkar ama sadece 10 kedinin 2 sinde olan bir hastalık. O test sonucu da çoğunlukla yanlış. Ona da hic bakma. Son günlerde yapılan aşısı var mi, yediği farkli bir sey. Ya da su... her sey olabilir. Herkes fip teşhisi koyar ama çoğu yanlıştır. O yüzden hic bakma. Ve ıslak fip gunden gune kötüleşen, hayvani da sahibini de 1 jafta icinde yiyip bitiren bir hastalık. Kuru fip de yasam suresi daha uzun olsa da islak fip cok cok daha kisa 1 hafta da yavruyu elinden alıp giden bir hastalık. Yanlış teşhis de olabilir kuzum. Bana da dediler ki bizim durumumuz cok cok daha ağırdı. Hayvanin bir nefesi vardı. Nasıl ystirirsan kalır, goz kapağını dahi kapatamaz ,o gozun ici intihap toplardı . Hic umudunu kaybetme. Insallah sizinki de bizimki gibi yanlış teşhistir. Allah yardımcıniz olsun canım

zeynepgurgen

Teste gerek duymayan veteriner, acilen değiştirilmesi gereken veterinerdir. Hele ki böyle önemli, ciddi bir hastalık söz konusu ise.

Feronia

FIP çok hızlı gelişir. Bence beklemeyin.

zuhall

simdi kediler hakkinda cok bilgi sahibi degilim ama insan icin dusunursem, akcigerde sivi toplanmasinin bircok sebebi olabilir.
aktif bir akciger enfeksiyonu ya da gecirilmis,kalp yetmezligi,bobrek yetmezligi gibi..bunlar da baya siddetli bulgu verir.
yani direk bir akciger grafisine bakarak boyle bir tani konulmaz zaten. o grafi duzgun bile cekilmemis olabilir. o acidan bence icinizi rahat tutun. ama eger ki bukadar kafaniza takicaksaniz gidip testi yaptirin..

Bioelif

Benim kedim ıslak fipten öldü. Kediler için malesef tedavisi olan bir hastalık değil destekleyici tedavisi var sadece yaşam sürecini azaltmak ve o sürede yasam kalitesini biraz artırmak için. Islak fipte en belirgin sey kocaman karin şişliği rontgende o sıvı yüzünden organları ufacık görünüyor. Malesef bu hastalığın teşhis edecek testte yok corona testi corona virüsü varlığını tespit ediyor. Corona ise kedilerde ishale neden bir virüs fip ise onun mutasyona uğramış hali yani o testte tam sonuç anlamına gelmiyor. Karnındaki sıvıdan alıp labosratuvara gönderiyorlar bir de onu isteyin. Kedinizin davranışlarını gözlemleyin iştahsızlık halsizlik sürekli uyuma hali tüyleri de çok dökülüyor o zaman :(Umarım ıslak fip değildir vebeginiz

Sutunannesi

İştahsızlık yok. Evde sadece akşam olduğum için halsiz mi değil mi anlamam mümkün olmuypr ben geldiğimde uyuyor çünkü ama evde olduğum günler hareketli. Veterinerimiz röntgende sıvının midede değil ciğerlerde gözüktüğünü söylemişti. Yani midede sıvı Yok karnı şiş ama ondan kaynaklı değilmiş sütte bebekliğinden beri karnında yağ var. İştahsız olduğu için gitmiştik tuvalete çıkmıyordu çinlü ama sanırım kabızmış zeytinyağı verdik tuvaleti yapmaya başladı yemek de yemeye başladı o zaman. Şimdilik stabil bir şey Yok ama hala çok korkuyorum çok endişeliyim. Allah’ım umarım hiçbir kedi bu Hastalığı yakalanmaz. Herkese şifa

Mariana

Bence de beklemeden test yaptırın

Sutunannesi

Maalesef dün çekilenin resmini telefonumdan çekmedim ama 2 ay önceki röntgen hatta 2 Aydan da kısa bir süre sanırım onun görüntüsünü telefonumla çekmiştim

Sutunannesi

Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Veteriner net olarak fip demedi yani kediniz %100 fip değil ama fip olabilir bu bir ihtimal dedi. Teşhisin ancak kan testi artı doku örneğiyle konulacağını ama buna da şu an için gerek olmadığını gözlemlemem sonucunda eğer ters giden bir şeyler olursa test yapmamız gerektiğini söyledi. Ama fip olabilir denmesi bile nasıl kötü bir şey sizin de başınıza gelmiş Emin’im ki nasıl zor bir süreçtir insanın ömründen ömür gidiyor onların sağlığı söz konusu olunca. Şu an için kedimde bir aksilik yok :( ters giden bir şeyler yok ama olursa ki şüphelenmemiz gereken bu ihtimalmiş öyle söylendi. Allah tüm canları korusun onlara yeterki bir şey olmasın. Bilgilendirdiğiniz için tekrardan çok teşekkür ederim

Reyyanhan

Rabia okurken ağladım ya.. :(

Sutunannesi

Röntgene bakarak yorum yaptı ve bende internette ıslak fip röntgenlerine baktım gösterdiği noktalar internette de gösterilen gibi. Test yapmaya şimdilik gerek duymadığını ama dediğim gibi bunun her zaman aklımızda bulunması gerektiğini söyledi. Süt bugün yemek yedi kaka da yaptı sıkıntısı yoktu hareketli zaten çok. Başına böyle bir şey gelmiş arkadaşlardan tavsiye bilgi vs istiyorum. Test fiyatları ne kadar sizinkiler nasıl teşhis edildi. Sütü vet e götürmek çok zor. Bir daha ki götürdüğümüzde mutlaka test yaptıracağım ama çıkacak olan sonuçtan çok korkuyorum.

Sutunannesi

İnternette ıslak fip olan kedilerin bir kaç gün ya da bir kaç hafta yaşayacakları bazılarının 8 ay kadar da yaşayabildiği yazıyor. Bu doğru bir şey mi

Sutunannesi

2 ay önce çekilmiş röntgenlere de Baktık hatta karşılaştırdık beraber yani çok büyük bir fark yoktu ama 2 ay önce ilk çekilen daha iyiydi görüntü olarak toplam 4 tane röntgeni vardı. Eğer zaten 2 ay önce ıslak fipse diyelim röntgendeki o görüntüden dolayı şimdiye kadar çoktan belirti verirdi değil mi. Yani az önce kendisine mesaj attım en kısa zamanda sütü götürdüğüm bir gün (sütü götürmek çok zor onu strese sokmak istemiyorum) corono testi yapmamızı dünden beri çok üzüldüğümü ve sütün şu an her şeyinin normal olduğunu söyledim. Kendisi de üzülmememi sütün şu an çok sağlıklı gözüktüğünü bir problem varmış gibi gözükmediğini dün sadece gördüğü ufak bir ayrıntıyı aklımızda bulunması için söylediğini ama istersek bir daha ki geldiğimiz de tabiki corono testi yapabileceğimizi söyledi. Biraz da olsa içim rahatladı çibkü internette okuduklarıma göre sizinde söylediğinize çok hızlı ilerliyormuş. Ama 2 ay önce de röntgende bu tarz yorum yapabileceğimiz bir detay varsa şimdiye kadar kendini çoktan göstermişti değil mi

Feronia

Röntgen görüntülerini paylaşsanız?

Rabiaustun

Anca görebildim kusura bakma. Kuzum asla ümidini kesme. Sen elinden geleni yap. Hiç belli olmaz emin ol. Insallah değildir kuzum. Insallah değildir