Kedimde Mikroçip Uygulaması Sonrası Şişlik

Bgmd

9 aylik iki kedime 25 Aralık tarihinde kuduz aşısı yaptırdım ve mikroçip taktırdım. Kedilerimin birinde çipin hemen yanında bir şişlik oluştu. Şişlik hareketli ve ağrısız 16 gün oldu . Benzer bir durum yaşayan var mı? Kuduz ile ilişkili değil tam çipin yanında. Sarkom olmasından endişe ediyorum:((

20 CEVAP

sarkom gibi duruyor. büyümesini takip edin. ilçe veterinerde yaptıran herkeste başka bir sorun var keşke yaptırmasaydınız. kuduz aşısı ve çip asla birarada yapılmamalıydı bana göre. kedi derisi bu eşek derisi mi? narin hayvanları paçavra ettiler. 😤

aslihan_e

Hiçbir yan etkisi yok deniyor ama yapılan herhangi bir enjeksiyonun da sarkoma neden olma ihtimali var. Eskiden aşı yeri sarkomu deniyordu sonra ismini enjeksiyon yeri sarkomu olarak değiştirdiler çünkü bir antibiyotik iğnesi bile sarkom yapabiliyor. Daha çok kuduz aşısı neden olabiliyor. 3-2-1 diye bir kural var, enjeksiyondan sonra 3 aydan fazla sürede geçmeyen, 2 cm veya daha büyük, 1 ay içinde oluşup büyümeye devam eden kitlelerin biyopsi yapılmasını öneriyorlar.

selinay41

bizde aynı sorunu yaşadık zamanla küçülür kaybolur

Sezgek

Ben size Farklı bir yerde cvp yazmıştım ama orda kuduz aşısından bahsetmemişsiniz büyük ihtimal aşı yeri apsesi olmuş panik yapmayın orada tüy dökülmesi ve ufak bir kabuklu yarada görebilirsiniz şişliği ovun dağılmasını sağlar iyileşmesi 1 ayı bulabilir şişlik çiple alakalı değildir yani geçmiş olsun yalnız bu piyasadaki kuduz aşılarında sıkıntı var sanırım her kuduz aşısı yaptıran bir şikayet yazıyor aşının markasını ve seri numarasını yazarsanız sevinirim herkesin bilgisi olsun hatta bir başlık mı açsak

Suraemir

Bu çip işi bana pazarlama stratejisi gibi geliyor ya niye parayla hayvanlara herşey çok pahalı insandan daha pahalı ben yaptırmadım kimlikleri de yok çıkartmadım sorun olmaz sanırım

Bgmd

3 Hafta oldu bugün devam ediyor şişlik.

Bgmd

1 ay sonunda şişlik yok denecek kadar azaldı.

Belki Veteriner iğneyi hafif derine batırmış olabilir .benzer bir durumu bende yaşadım karma aşı yaptırırken kedime Veteriner iğneyi derine yani kedimin etine batırdı ve kedim 2 hafta ayağa bile kalkamadı sizde de benzer bir durum oluşmuş olabilir

Bgmd

Ben veteriner kliniğinde taktırdım. Çok moralim bozuldu henüz 9 aylik gayet sağlıklı bir kedi . Veteriner de takip edelim dedi ama bu şekilde beklemek çok kötü.

aslihan_e

Çip de sarkom yapabiliyormuş, hatta bu yüzden çok karşı çıkılmıştı, fareler üzerindeki deneylerde çipin sarkom yaptığı kanıtlanmış. Tabi sizinki öyle mi bilemem.

gece18

Ben kuduz aşısını ayrı gün çipi ayrı gün yaptırmıştım. Herhangi bir problem yaşamadık.

Bgmd

Kuduz aşısı biocan R , çipten şüphelenme sebebim şişliğin hemen çipin yanında olması dokununca çipi de hissettik. Şimdilik bekleyip sonra gerekirse biyopsi alınacak. Sarkomun hemen oluşmayacağını okudum çoğu yerde fakat bu şişliğin zamanla sarkoma dönüşme ihtimali de var. Her kedide olmuyor demek ki diğer kedimde bir şişlik yok.

şişlik büyürse maalesef sarkom var demektir. alınması gerekir. 1 ay masajla dağıtmaya çalışın. dağılmazsa alınmalı ve biyopsi yapılmalı. çip taktırmayın diye bas bas bağırdık her yerde ama yapacak bir şey yok artık. herkes koşa koşa taktırdı.

Bgmd

Başka bu durumla karşılaşan yok mu acaba ? Başka veterinerlerin görüşlerini de merak ediyorum. Hiç yan etkisi yok denilen bir uygulama ilk iki haftada böyle bir şeye nasıl yol açabilir?

Bgmd

Güncell