Kedinin Boğazına Bişey Kaçmış

Cennet29

Odamın camında beslediğim bi sokak kedisi var 6-7 aylık. Ben mama ile besliyorum ama çöp kenarlarında da cok görüyorum. Bugün geldi kafasını sallar gibi hareketler yapıyo ve öğürmeye çalıştı sanırım boğazına bişey kaçmış yiyo içiyo sevdiriyo kendini ama ben boğazında ki her neyse ne yapabilirim malt verdim biraz. Patates haşladım yedirdim boğaza takılan şeylere iyi geliyormuş diye. Başka evde ne deneyebilirim? Barınağı belediyeyi ara gibi şeyler yazmayın yada veterinere götür gibi. Götürecek durum olsa buraya başlık açmam

17 CEVAP

öncelikle kulaklar. kulak ağrısında kafa sallarlar kulaklarına bakın hemen. sonra ağzına bir bakılması lazım. adım adım gidelim önce dişlerine ve diş etlerine bakın kırmızı mı? sonra damağına bakın yara var mı? sonra biraz daha açıp lediyi bacak arası sıkıştırıp gırtlağa doğru bakın kılçık veya kemik var mı? bunları yapamazsanız maalesef veteriner yolu görünüyor size. belediye veterineri varsa ona götürün olmadı ama ağzında bir kemik kaldıysa siz çıkartamazsınız. sallama hareketi ağrıdan olur buna dikkat edin.

Cennet29

Şiş bayağı büyük. Kendi kedimi elledim boğazında hiç bişey yok o kediye dokundum ozaman anladım onda sorun olduğunu. Camımın önüne ona minik kulübe yaptım orda uyuyo üstünü örttüm elimle tavuk çorbası yaptım içirdim. Artık cok zor yutkunuyor ben basit şekilde belki düzelir diye düşündüm ama malesef tedavi olması şart. Yarın şehir dışına veterinere götürücez umarım ilaçla iyileşeceği bir rahatsızlıktır. Bebeğime şans dileyin🥺

aslihan_e

Dişi ağrıyor da olabilir. Ağzını izin verirse kontrol edin.

lenfler de şişmiş olabilir ama o kadar ele gelecek kadar şişmez sanki. yani doktor anlayacak kadar şişer enfeksiyonda lenfler. orada bir şey kalmış olabilir mi bilemedim ben de. ama ağrısı var başını sallıyorsa.

soğuk algınlığı ateş de yapar mama yemez vs. bence bir şey takılmış oraya.

Cennet29

Veterineri arayıp telefonla fikir aldım gitmek istediğimde ha diyip gideceğim biyerde değil ne yazıkki o yüzden şuan elimden geleni yapıyorum onu sıcak tutuyorum. klinik 1 saat uzaklıkta olduğu için araç kirala yakıt parası öde tedavi ettir derken bunlar kolay değil ne yazıkki. Tesadüfen oraya giden biri çıktı da onunla yarın götürücem inşallah iyileşir

Lilibeth

Tavuk kemiği takılmış olabilir umarım basit bi şeydir çabucak iyileşir 🙏

Cennet29

Boğaza kemik takılsa öyle şişlik yapıyor mu hiç tecrübem yok bu konuda Allahta göstermesin ztn. Böyle bi sorunla ilk defa karşılaştım baktırınca sonucu durumu burdan paylaşırım

inşallah iyileşir çünkü müdahale şart gibi görünüyor. olsun siz parayı düşünmeyin çok allah yardım eder bir can kurtarıyorsunuz çünkü 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

aslihan_e

Onun antibiyotik tedavisi görmesi gerek büyük ihtimallle ama tabi ki en iyisi veterinerin kontrol etmesi ve onun karar vermesi . Şartlar uygun değilse evde Augmentin, Amoklavin gibi bir antibiyotik varsa mercimek boyutu civarında ondan da verebilirsiniz sabah akşam tok karna küçük parça yiyeceğe saklayıp. Genelde lenf bezi şişince öyle ele gelir hatta ceviz kadar bile şişip patlayabiliyor da ancak bunda yutkunma problemi olması bademcik iltihabını düşündürdü. Bademciğin alınması da gerekebilir, ona da yine veteriner karar verir. Kedinin veterinerde yatılı antibiyotik tedavisi görmesi gerekebilir. Bazı paragöz olmayan veterinerler benim dediğim gibi mesela augmentin şurup yazıp yolluyor. Burda yazdıklarını görüyorum, ben hiç öylesine denk gelmedim. Yatılı kalıp iğneli antibiyotik tedavisi görmesi gerek derse masraf bayağı artacaktır. Eğer maddi sıkıntı varsa öyle durumda benim dediğim gibi evde hap yutturabilirsiniz. İnşallah antibiyotik tedavisi ile çözülecek basit bir durumdur. İnşallah ameliyat falan gerekmez.

Cennet29

Veterinerimiz çok iyi sağolsun sokak hayvanlarına da cok duyarlı ve bizi soyup soğana çevirmiyor cok yardımcı oluyor. Bu akşam bakıldığında problemi neymiş paylaşıcam burda 🤗 bana da antibiyotik tedavisi görmesi gerekiyor gibi geldi

Lilibeth

Son durumu nasıl oldu?

Cennet29

Kedinin yemek borusunda aşırı genişleme ve devamında aşırı daralma olmuş bunun ameliyatı yok dedi veteriner ama bi sıvı verdi haftada bir kere 2 cc seklinde ver boğazını rahatlatır dedi (ömür boyu böyle yaşicakmış) . . Ayriyeten de aşırı üşütmüş. İğne oldu. Şimdi iyi yiyo içiyo umarım kışı bir daha hasta olmadan atlatabiliriz ❤️❤️❤️

Cennet29

Boğazında dışardan elleyince elime gelen şey soğuk alğınlığından olmuş. İğne olunca Şişi bayağı indi

Cennet29

Şu durumu yaşayan kimse yok mu