Erkek Kedime Kısır Eş Almak??

Verda59

Merhaba kısır olmayan 3yaşında erkek kedim var kısırlaştırmaya kıyamadım hala kapı önlerine idrar yapmamasındanda biktim açıkcası önleyemiyorum...Bu durumdan kurtulmak için aklıma ona bir eş almak kısır bir dişi kedi sahiplenmek geldi ama emin değilim gerçekten idrar yapmayı bırakıcak mı eşi olursa bunu merak ediyorum sizlerede sormak fikir almak istedim??
Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

18 CEVAP

Melodi-Sora

Kedilerde çiftleşme kararı dişiye aittir dişi kedi kısır olursa erkeği istemeyeceği için sorununuz çözülmeyecektir. Ayrıca Kediniz üç yaşında olduğu için alışkanlık haline gelmiş bile olabilir bu davranış.

Emirrckr

Aksine daha da şiddetlenebilir.
Dişi kedi çiftleşmeye izin vermeyecek,
Erkek kediniz de sürekli dişiyi elde etmek isteyecek.
Kısırlaştırma aslında erkeklerde çok basit bir operasyon,
Hem kediniz rahatlayacak hem psikolojisi yerine gelecek,
Ve hatta siz bile rahatlayacaksınız.
Niçin 3 yıldır bu duruma katlanıyorsunuz ki?

dilanbulent

Kıyamamanızı anlıyorum hepimiz kıyamıyoruz çünkü onları çocuğumuz, kardeşimiz, ailemizden birer parça olarak görüyoruz. Ama inanın bana onu kısırlaştırmayarak istemeden de olsa kötülük yapıyorsunuz... Bir kere onu kısırlaştırmak kaçma isteğini büyük ölçüde azaltır, biliyorsunuz kısır olmayan kediler ilk fırsatta kaçma eğiliminde oluyorlar. Çoğu ne yazık ki geri gelmiyor... Veya dışarıda bir kediyle çiftleşirken birçok bulaşıcı hastalığın taşıyıcısı konumuna gelebiliyorlar mesela. Erkek kedilerde testis kanseri ve prostat riskini ortadan kaldırıyor, dişi kedilerde ise çok daha büyük riskleri ortadan kaldırıyor örneğin yumurtalıktaki kistler, rahim enfeksiyonları... Hatta erkek kediler çiftleşmedikleri için bir süre sonra psikolojileri bozulup çok saldırganlaşabiliyorlar veya kendilerine zarar verici hareketleri ortaya çıkabiliyor. Kendi tüyünü yolmak, derisine zarar verecek kadar kendini yalamak da bu ihtimaller arasında.

Ayrıca erkek kedilerde kızgınlığın bitmesi gibi bir dönem söz konusu değil, erkek kedilerde zaten kızgınlık dönemi olmaz. Bugün çiftleştirseniz yarın yine ister. Bunun önüne geçmeniz mümkün değil. Hem sizin, hem de özellikle onun sağlığı için kısırlaştırmanız en iyi karardır.

Verda59

Evet veterinerimizde söylemişti kana bakıldıktan sonra karar verecekmiş operasyon için hatırlatınız için teşekkür ederim, belediye sokak kedilerini ücretsiz mi kısırlaştırıyor onu bilmiyordum? Bana göre kedi beslemenin en zor yanıda şu operasyon konusuymuş gerçekten allah yardımcımız olsun sizinde bizimde ben kaybetmekten korktum için hiç cesaretim yok çişinden kurtulayom derken oğlumu kaybedersem kendimi hiç affedemem o benim bebeğim gerçekten evladım...😔

Verda59

Ben genede denesem iyi olucak bir dişi sahiplenmekle bide ani ölüm falan denince risk almak hiç istemiyorum ben bebeğim gibi büyütüm annesi hiç olmadı gözleri kapalıydı sahiplendim insan mış gibi büyütüm oğlumu ben evlendirmeyi deniyeyim kısır eşiyle inşallah anlaşırlarda bu sorunda kalkar ortadan az öncede okudum kısır dişiler çifleşmeyi kabul edebilirmiş diye hem bir cana aile olurum hem oğlumun eşi olur son kararımda kalayım en iyisi hepinize ok teşekkür ederim yardımınız için allahım sizede yardım etsin herzaman inşallah😊

Verda59

Bebeğimin gözleri kapalıydı sahiplendimde annesi kardeşleri yoktu biri tarafından terkedilmişti oğlum olarak gördüm büyütüm hala benim için öyle 1.5yaşında vaşladı idrar bırakmaya daha önce hiç yapmadı kısırlaştırma operasyonundan korktum onu kaybetmekten korktum veterinere gitimizde ayılmaya çalışan serumlu kısırlaştırılmış operasyondan çıkan kedi görünce daha da çok korktum dayanamam oğlumu öyle görmeye diye cesaret edemedim bu yüzden eş almayı düşünmüştüm. Çok teşekkür ederim detaylı bi şekilde bana tekrar anlatınız için fikirlerinizi tecrübelerimizi paylaştınız için bana gene veterinerimi söyledi gibi cesaretimi toplayıp operasyonu onaylamak kalıyor başka çözüm yokmuş bugün daha iyi anladım bir kez daha...

Lilibeth

İşlemden önce mutlaka hemogram testi yaptırın bağışıklığı önemli anestezi için. Bahçede baktığım sokak kedisi var ama cesaret edemiyorum, karma aşı yaptırmak için 3 gün uğraştım kediyi tutamadı veterinerler aşı elimde kaldı şimdi de çiftleştiği kedi hastalığını bulaştırır korkusuyla yaşıyorum. Belediye veterinerine de güvenemiyorum hiçbiri hemogram yapmıyomuş biz çok yaptık hiç kötü bi şey başımıza gelmedi diye ama bana denk gelir öyle bi bahtım vardır her baktığım üstüne titrediğim hayvanı kaybettim evimde baktığım dahil veterinerler teşhisi koyamadığı için. Önce muayene ve kan tahlillerini ihmal etmeyin hatta öncesinde besleyici şeyler yedirin tavuk ciğer vs bağışıklığı yüksek olsun

Lilibeth

Birkaç gün önce hemogram yaptırmadan kısırlaştırma operasyonundan sonra vefat eden var ani bi şekilde o yorumdan sonra iyice düşünün

Fistikpasa

Lütfen o dediğinizi yapmayın. Eve başka bir kedi getirmek özellikle kısır ise evde daha da büyük bir stres yaşanmasına sebep verecektir. İki kediyi birbirine alıştırma süreci çok uzun bir süreç bu iki kediyi de strese sokacaktır kaldı ki kısır ise erkek kediyi istemeyecektir. Ve emin olun siz o kediye kısırlaştırmayarak veya çiftleştirmeyerek daha büyük bir kötülük yapıyorsunuz. Madem kıyamıyorsunuz kısırlaştırmaya o zaman çiftleştirin o hayvan acı çekiyor bu şekilde. Ama kısırlaştırıcam derseniz de işin ehli bir veteriner bulun, testlerini yaptırdıktan sonra kısırlaştırın içiniz rahat olsun erkek kedi kısırlaştırma operasyonu gerçekten basit bir operasyon.

Verda59

Benim aklım iyice karıştı kısırlaşırsa onu kaybetme riski idrar yapma riski yaşıyabilir kalıcı bir sorun olur onun için eğer kısırlaştırmazsam stres yapar acı çeker, eş alırsam gene stres kavga eder çifleşirse baba olursa yavrular olur onlara nasıl bakarım heryer kedi olur ben ne yapmam gerektiğini gerçekten anlayamadım evin içinde kediyle yaşamak zormuş bahçede yaşaması daha kolaymış demek ki😭

Fistikpasa

İdrar yollarında sorun riski kısır kedilerde evet daha yaygın ama eğer doğru bir kısır maması ile beslerseniz, yeterli su alımına ve kilosuna dikkat ederseniz böyle bir riski önemli derecede azaltmış olursunuz.

Fistikpasa

İdrar yollarında sorun riski kısır kedilerde evet daha yaygın ama eğer doğru bir kısır maması ile beslerseniz, yeterli su alımına ve kilosuna dikkat ederseniz böyle bir riski önemli derecede azaltmış olursunuz.

Verda59

Teşekkür ederim bilgi için ben biraz düşünsem iyi olucak 🤔😔

simsim1713

Dişi kediler için kısırlaştırılmadığında tümör riski var ama erkek kediler için de öyle mi bilmiyorum.
Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu çok daha kolay oluyor. Ben iki dişi kısırlaştırdım onlarda bile sıkıntı çıkmadı.
Kan testleri vs yapılınca bir sorun çıkmazsa dediğiniz durumun olma ihtimali çok çok düşük zaten. Ayrıca kediler her kızgınlık döneminde çok strese giriyorlar bence bu da onlara zarar veriyor. Kısırlaştırmanızı öneririm

simsim1713

Dişi kediler için kısırlaştırılmadığında tümör riski var ama erkek kediler için de öyle mi bilmiyorum.
Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu çok daha kolay oluyor. Ben iki dişi kısırlaştırdım onlarda bile sıkıntı çıkmadı.
Kan testleri vs yapılınca bir sorun çıkmazsa dediğiniz durumun olma ihtimali çok çok düşük zaten. Ayrıca kediler her kızgınlık döneminde çok strese giriyorlar bence bu da onlara zarar veriyor. Kısırlaştırmanızı öneririm