Kedim Hep Ev Yemeği Yemek İstiyor !

Kbraege

Yeni bi soru arkadaşlar :) bizim yavru kuru mama yiyor ama ev yemeğini daha çok seviyor görünüyor sofrada ne bulursa yemek istiyor yoğurt zaten delisi çorba makarna vs vs her türlü yemek istiyor zararı varmıdır. ( gerçi eskiden mama diye bişe mi varmış diye de düşünmüyor değilim

17 CEVAP

Feronia

Eskiden kuru mama yemiyorlardı. Ev yemeği de yemiyorlardı. Bu mantıkta biz doğru beslenme şekline PMR (prey model raw) diyoruz. :)

Feronia

Kendi yediklerinizin içinde soğan, baharat, tuz olduğu için zararlı ama ona özel yemek yapabilirsiniz.

zeynepgurgen

Eskiden mama yoktu ama zeytinyağlı yaprak sarması da yemiyorlardı sonuçta :D Biz insanoğlu zaten yeterince bozuyoruz doğalarını bari elimizden gelenin en iyisini yapalım. Ev yemeği vermeyin. Sofraya atlamaması için de kendi kuru ya da yaş mamasını sizin yemek saatinizde verin. :)

Kjw

Sağlıklı olsun istiyorsanız öncelikle veteriner önerisi mama almayı düşünmemeniz gerekiyor...Çoğu Proplan,RC,Hills önerir zaten iyi oldukları için mi acaba...Ve veterinerlerin her dediğini yapmayın,güvenmeyin zararlı çıkarsınız.

onuralpaslan

friskes iyi değil proplanda öyle proplanla beslemen kötü edeceği anlamına gelmez kediden kediye değişir tabiki ama patates maya pancar şeker un vb daha bir çok şey zararlı yüksek proteinide önemem kedin hareketsiz ise bütçe olarak sorunun yok ise nd orijen acana bi kaçtane daha var unuttum ama bunlardan şaşma bütçen orta seviye ise proplan royalcanin filan tavsiyem önermesini boşver tabiki kedinin hareketine filanda bağlı ama içeriklerine kendinde bakarak araştırma sonucunda bulabilirsin nd orijen acana türkiyede en iyisi yurt dışında çok daha iyileri var ama kedin kıpırdamıyorsa uyuyorsa hep kediyi protein manyagı etmemek gerek :D düşük tahıllılara yönel sadece tahıllı alacağına proteini fazla olur hem

zeynepgurgen

Veterinerinize mama konusunda danışmayın boşuna, alacağınız cevaplar belli. Madem bütçe sıkıntınız yok o zaman Instinct kullanın.

anfrenee

Bnm kopegimde cok seviyor feronianin bize verdigi ev yemgi tarifi sayesinde kurtulduk cok seviyor :dd

Feronia

İsmim anılmış galiba :D
Friskies de ProPlan da birbirinden sağlıksız mamalar, kediden kediye değişmez.
N&D ne olduğu belirsiz hayvansal ürünler, pancar küpsesi, tuz, ne olduğu belirsiz bitkisel karışımlar içeriyor ve bitkisel kısmının çoğu karbonhidrat. O fiyatlarda Acana almak daha mantıklı bir seçim olur. Instinct içeriğindeki et düşük ısıda minimum işlem gördüğü için Orijen'den bir adım önde ve Türkiye'deki en iyi mamadır. Yavru kediler dengeli, yeterli ve protein bazlı beslenmelidir (aslında her kedi).
En doğru beslenme şekli şüphesiz çiğ diyettir, daha sonra da homemade diet gelebilir.
Bunları yapamam diyorsanız yaş mama ile besleme kuru mamadan daha iyi olacaktır ancak maddi açıdan sizi çok zorlar. Ayrıca Türkiye'de kaliteli ve sürekli kullanıma uygun yaş mama bulmak zor. *Instinct
Ve tabii maalesef ki en fazla tercih edilen en sağlıksız beslenme şekli kuru mama var. Her yönden en sağlıksız beslenme şekli olmasına karşın pratikliği yüzünden çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Kuru mama ile besliyorsanız en azından iyisini tercih edin. Burada sırasıyla Instinct, Orijen, Acana, Naturea, Applaws ve Wildfield önereceğim. Instincf besini doğala en yakın şekliyle size sunabilecek marka. Orijen yüksek et içeriği, besleyiciliği, güvenilirliği, dengeli olması ve karbonhidrat sınırlaması olmasıyla gayet iyi bir mama. Acana, Orijen ile aynı üreticinin ve Orijen'in bir alt seviyesi gibi denebilir. Naturea biraz light olduğu için yavru kediye önermem. Applaws bulunması zor bir mama ve çeşitleri çok az. Wildfield N&D'ye benziyor, bir nebze daha iyi bir mama.
Tercih size kalmış. Her tür tarif ve bilgi verebilirim.
Ayrıntılı bilgi için bana özelden ulaşın. (Reklam sonu gibi oldu :D)

Anka1

Veteriner tavsiyesiyle 11 sene Royal Canin, Proplan kuru ve yaş mamalarını verdim kedime. Vücuttaki suyu çekip yavrumun böbreklerini kuruttuğunu son aşamada anladık. İş işten geçtikten sonra bize sakın kuru mama vermeyin tavuk haşlayın kemik sularıyla mercimek şehriye çorbaları yapın, balık haşlayın, içlerine haşlanmış patates, havuç, bezelye, nohut, fasulye karıştırın tavsiyesi verildi. Ne fayda geçmiş ola. Kedimi hazır mamaların sebep olduğu böbrek yetmezliğinden acılar içinde kıvranışını görerek kaybettim. Şimdiki aklım olsa sadece ev yemeği verirdim yavruma. Tavsiye üzerine alınan hazır mamalar ticari ranttan başka birşey değil

Kjw

Ev yemeği verebilirsiniz ama ona özel yaptığınız ev yemeğini,kendi yediklerinizden kesinlikle vermeyin ve öyle alıştırmayın,sonra hep isteyebilir...

glsmclk

aslında mamasına alışması daha faydalı ev yemeği yedirmeyin demiyorum ama çok çok arasıra neden olmasın aynı şekilde bende kedime baharatsız ev yemeklerinde konserve mamalardan yediriyordum fakat veteriner yedikce farklısını isteyeceğini ve bizi zor durumda bırakabileceğini söyledi bu yüzden mamasına alışması daha faydalı tabi süreklide mama yemesin konservede mama yada evde yaptığınız baharatsız tavuk yada et olabilir

onuralpaslan

ilk öncelikle makarna nişasta vb içerdiği için yaparken yap tuz artık ne ekliyorsanız bu yüzden zararlıdır eskiden mama dşye birşey yok yemek diyede yoktu doğal ortamda kendileri avlar ham protein et tüketirlerdi ama günümüz şartlarında değişiyor o yüzden eskiden mamamı vardı düşüncesi benim fikrim ce yanlış olur çorbada vermeni tavsiye etmem istemesinin nedeni ise tatlarının tatlı gelmesi mesela çikolata gibi düşün insan sürekli yer biyandada karnıbahar vardır çikolatayı tercih eder yoğurt faydalıdır sabah veya aksamları azbsey vereblrsn veya peynir ama süt sakın :) makarnayı vericek olursan bile yılda 1 çok çok az tuz filanda olmasın :) kasaptan 3 -5 tl ye ciğermi ne var fazla veriyolar haşlanıyordu yanlıs hatırlamıyorsam pişmiyordu öyle bişey yapabilirsin onuda yer bende süreklş yaş alıyordum başta kuru mama yemiyor diye veterinerime danıştım yaşı kestim kuruyu çok as yedi başta hatta uyurken uyku sersemi diye elimle yedirdim :D daha sonradan kuru mama yemeye başladı aradabir süpriz olarak yaş veya ödül mama veriyorum bazen ciğer yapıyorum bazen yoğurt peynir ödül olarak mama olarak nd kullanıyorum aslında çok yüksek proteinli mamalarda kedin hareketsizse zararlı oladabiliyor ve her mama her kediye yaramıyor pahalısıda ucuzuda nd tahılsız kullanıyorum ben hareketli benim kedim bütçen yeterse sanada tavsiye ederim mama içeriğinde taurinde önemli çok aşırı olmicak yüzde kaçıydı hatırlamıyorum glizkoz maya un vb düşük yada hiç (tahılsız) verirsen proteini birazdaha yüksek daha iyi olur

Kbraege

Arkadaşlar önceki yavru kedim kesinlikle yemezdi mama dışında hiç bişe o öyleydi bu tam tersi yiyor bende şaşkınım :) öyle çorba falan derken kaşıkla vermedim tabi ki tırnak ucu ekmeği çorbaya bandırıp iki üç tane verdim yiyor makarna da bi tane yedi ama seviyormuş onu anladım demek istedim. Ama yoğurdu çöm seviyor o kabulüm sahiplendiğim kişi de yoğurt ver yesin arada yumurta ver dedi. Kuru maması friskies veterinerimiz proplan önerdi ona geçicem yakında nd yi de sorarım onu önerirse onu olurum. Yeter ki sağlıklı olsun.

Kbraege

Bu arada evde tuzlu yemek pişmiyor bizim zaten :)) eskiden mama mı vardı kısmı biraz mizah niteliğindeydi smile vardı ama çıkmamış :)) ama tabi ki onun sağlığı için arada farklılık olsun diye verebilirim ki ciğer tavukda alıcam sadece kuru mama yemesin

onuralpaslan

Kümes Hayvanları Türevleri Unu
Aroma
Taurin
Mısır Glüten Unu
Tuz
Balık Unu
Buğday Unu
Pirinç
Kurutulmuş Yumurta
Soya Proteini Izolatı
Soya Unu
Mineraller
Vitaminler
Tavuk Eti Türevleri Unu
Tavuk Eti
Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı rasgele çektimköütlemiyim markayı birini burda un zararlı tavuk eti alerji yapabiliyor dikkat edersin tuz da zarar oranları yazmıyor birde şuna bakalım Taze Bütün Sardalya Balığı (18%)
Taze Bütün Pasifik Uskumrusu (13%)
Taze Bütün Pasifik Barlam Balığı (12%)
Taze Bütün Pasifik Pisi Balığı (5%)
Taze Bütün Kaya Balığı (5%)
Taze Bütün Dil Balığı (5%)
Taze Uskumru (Suyu Alınmış 5%)
Bütün Ringa Balığı (Suyu Alınmış 5%)
Alaska Morina Balığı (Suyu Alınmış 4,5%)
Bütün Sardalya (Suyu Alınmış4,5%)
Bütün Mavi Mezgit (Suyu Alınmış4%)
Ringa Balığı Yağı (4%)
Bütün Kırmızı Mercimek
Bütün Yeşil Mercimek
Bütün Yeşil Bezelye
Mercimek Lifi
Bütün Nohut
Bütün Sarı Bezelye
Ayçiçek Yağı (Soguk-Preslenmis)
Bütün Pinto Fasulyeleri
Morina Balığı Ciğeri (Dondurularak-Kurutulmus)
Taze Bütün Kabak
Taze Bütün Balkabagı
Taze Yeşil Kabak
Taze Yabani Havuç
Taze Havuç
Taze Bütün Kırmızı Lezzetli Elma
Taze Bütün Bartlett Armudu
Taze Kara Lahana
Taze Ispanak
Taze Salgam Yaprakları
Esmer Su Yosunu
Bütün Kızılcık
Bütün Yaban Mersini
Bütün Saskatoon Meyveleri
Hindiba Kökü
Zerdeçal Kökü
Boga Dikeni
Dulavratotu Kökü
Lavanta
Hatmi Otu Kökü
Kusburnu. rasgele saydıgım mamalardan birini çektim tauruin iyidir bu arada doz miktarını unuttum burda önemli olan içerik ve içerdiği oranlar bütçen yeterli değilse çünkü pahalılar ozaman alternativ olarak proteini yüksek dşük tahılı veya tahılsız seçebilrsn petine göre