Evcil Hayvanlara Kimlik Zorunlu

Reyaura

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, "Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, ev hayvanı sahibi; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü tutuldu. Tüm köpek sahipleri 1 Ocak 2021, tüm kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022'den itibaren en geç bir yıl içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak her yaştaki kedi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme-kayıt işlemlerini yaptıracak.
Ev hayvanı sahipleri, hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu olacak ve onları terk edemeyecek. Hayvanların sahibi 16 yaşından gün almış fakat 18 yaşını doldurmamış ise veli veya vasisi sorumlu olacak.

Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanlara yönelik tedaviler, pasaportuna işlenecek. Kuduz aşıları minimum 12 haftalıkken yapılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak bilgilerini bakanlığa bildirmesi zorunlu hale getirildi. Köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022'den itibaren en geç bir yıl içinde kimliklendirme-kayıt işlemi yaptıracak.

8 CEVAP

ursaminor

Gelincik besleyen o kadar çok muymuş yahu kapsama girecek kadar...
Enteresannn
:D

Bilgos

ohhhhhh beee sonundaaaaa kediler köpekler gelincikler hakkımızı isteriz diye galiba türkçe öğrenmişler :)

ursaminor

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180226-9.htm

bari yönetmeliğin kendisini de koyalım :)

Tugbabilginer

Harika bir uygulama

Bilgos

bayıldım da keşke 2019 da falan olsa

Reyaura

2022 ne alaka bende onu anlamadim niye 2018 yada 2019 degil

Kjw

1 Ocak 2021 derken?

Tugbabilginer

Evet keşke daha yakın bi tarih olsaymıs