Uzun Süre Yurt Dışında Olacağım Ve Kedimi Goturemiyorum

Sutin

Egitim için 6 aylığına yurt dışında olacağım. Kedimi de kendimle götürmek istiyorum ama bi yurtta mı kalacağım yoksa bir yer mi tutacağım belli değil. Yurt zaten evcil hayvan kabul etmiyor. Ev tutsamda çoğu kiracı daireyi eşyalı kiraliyor bu yüzden evcil hayvana karşılar yani eşyalara zarar gelmesinden endiseleniyorlar. Bi alternatif aramaya devam ediyorum ama bulamazsam kedim mecbur ailemle kalacak. Normalde kedim ve ben ayrı bir evde yanliz yaşıyoruz. O yüzden olsa gerek insanlarla hatta ailemle bile kaynaşmakta zorluk çekiyor. Eskisi kadar cekingen değil ama henüz onlara tam guvendiginden emin değilim özellikle küçük kardeşim ödünü koparıyor. O yüzden ne yapsam bilemiyorum. Bu durum onu çok strese sokar mi? Beni özler mi veyahut unutur mu..? Anlayan ya da tecrübe etmiş birileri yardimci olursa çok sevinirim

23 CEVAP

Sutin

Bir psikoloji öğrencisi olarak söylüyorum. Hayvanların psikolojisi bozulur. Ülkemizde rövanşta olmasa da yurt dışında bir çok hayvan psikoloğu vardır. Maalesef ki bizim ülkemizde yanlizca bir doktorumuz bu konuda uzman ve milletimiz ise bu konuda bilincsiz. Kısacası gerçek şu ki hayvanlarda depresyona girebilir. Hatta anksiyete, bağımlılık, yeme bozukluğu, okb gibi pek çok psikolojik rahatsızlığa yakalanabilirler. Ben sizin arastirma yapmanızı öneririm ama arastirmanizi güvenilir kaynaklar ve insanlar üzerinden yaparsanız daha doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

gulayk7

Ayrıca hayvanların duyguları vardır. Sizi unutmazlar. Köpeklerde daha çok belli olsa da kedilerde de bu böyledir. Kedimle üç ay görüşmedim eve geldiğimde sürekli benimle yattı gittiğim yere geldi. İlk önce biraz trip yedim tabiki

Sutin

Yılda zaten en az 3 ayimizi ailemin yanında geçiriyoruz. Daha önce 3 günlüğüne tatile gittiğimde ailemle kalmıştı evde. Annem "Kapıları açıyorduk dolaşsın diye seni arayıp çağırır gibi miyavlayıp miyavlayıp odaya geri dönüyordu, dolaşmıyordu bile" demişti. Döndüğümde bütün gün yanimdan ayrılmamisti kucağımda mırlaya mırlaya uyumuştu. Yani bakış acınızı çok yanlış buluyorum belki sizin yavrunuz size karşı böyle değildir. O yüzden böyle düşünüyorsunuzdur. Ama hayvanların da duyguları vardır yanlizca insan gibi özgür irade ve seçim yapmak gibi yeteneklere sahip değildirler. Onların da psikolojileri bile bozulabilir. Benim çocuğum yanliz bana güveniyor ve beni fazlasıyla seviyor. O yüzden endiseleniyorum

LilaMiaLuna

Tabi ki kedilerin de duyguları var tabi ki de kedilerin de psikolojisi bozulur 1 ay sonra bende yurt dışına çıkacağım ancak kedinizi götürmenizin hiç mi ihtimali yok, yani benim kedilerim sadece 1 hafta yoktum evde arkadaşım ailem gelip ilgileniyordu ki kedilerim ailemi çok sevmesine rağmen ben olmadığım için tüylerini yoldu , hiç mama yememiş, su içmemişdi 2 günde geri geldim zaten , kısacası endişelendiriyor kedilerin bu bağlılıkları bence sizde %1' de götürme ihtimaliniz varsa götürün.

Sutin

Ya iste şöyle bu konuyu tecrube etmiş birini arıyordum.. Ben gece gündüz bakiniyorum ama İspanya'ya gideceğim. Ordaki insanların çoğu resmen hayvanlardan tiksiniyor. Boğa gurestirdikleri kadar var yani... Yurtdisi hattım yok, kendi hsttimla ariyamadigim için whatsapp dan konuşmaya çalışıyorum mail atıyorum falan ama çok sağlıklı bi iletişim olmuyo. Oteller var ama çok pahalıya gelir... Ama baktim bulamadım mecbur otelden otele gezerek kalırız artık. Ben tahmin ediyorum zaten beni ozleyecegini. Ama böyle sizin yavrunuz gibi tüylerini falan yolarsa, hasta olursa her şeyi bos verir geri dönerim zaten. Böyle eziyet edeceksem neden sahiplendim yani kendimi asla affetmem...

LilaMiaLuna

Burada anlatmıştım ancak bir daha söyleyeyim kedimin sadece 2 gün yanından ayrıldım ve 2. Günde ailem benim aradı kedilerin su içmiyor , yemek yemiyor , hasta oldu, tüylerini yoluyor diye ki benim yaptıklarımın çok daha fazlasını yapıyorlardı yokluğumda. Acele ile ilk uçağa atlayıp gördüm beni gördükleri abartısız ilk 5 saat falan sadece sürtündüler, kucağıma oturdular , kucağımda uyudular, sürekli yüzümü yaladılar sonra ise ikiside kendini yemeğe ve suya verdiler. Sonra ise veterinere götürdüm iki kedimide veteriner psikolojileri bozulmuş, depresyona girdiler dedi. Bence yaşadığım bu şey bir örnek olarak yeterli.

LilaMiaLuna

Sürekli oyun oynatmaya çalıştılar oynamamışlar, zaten çok halsizlermiş, et, ciğer diyorsunuz ben haftada 1 kere verdiğimde hapur hupur yerlerdi
Ailem hiç bir şey yemiyorlar diye 2 günlük zaman da her gün vermişler yememiş.

gulayk7

Ailenizin evine şimdiden götürmelisiniz. Ona ayrı bir oda olmalı. Oynayabileceği tüm eşyaları götürün. Alışacaktır. Eğer aileniz de ona yakın davranırsa hemen alışır merak etmeyin. Ben de dışarıda okurken annemlerle kaldı kedim kardeşim onu korkutuyordu ama sonra oynamaya başlayınca alıştılar.
Kardeşinizden korksa da illaki alışacaktır. Ama korktuğunda sığınacak bir limanı olmalı. Aileniz yakın davranmalı o yüzden

HaydutveNazli

Bence üzülmeyin ailenize illa alışacak gözünüzde arkada da kalmaz. Bu mucbir bir durum

Cennet29

Ben evden yarım günlüğüne bile gitsem kedim her yerde beni arıyor. Evin odalarında dolaşıp miyavlıyo evdekileri seviyor ama yinede gözü beni arıyor. Her hayvan kendine bi sahip seçer ve ona bağlanır. Hayvanlarında insanlar gibi karakteri var kimisi umursamaz kimisi aşırı bağlı olabilir. Benim kedim bana düşkün ve uzun süre uzaklaşmıyorum evden cünkü anası kurbannn CANIM COÇUĞUUUM 😂

LilaMiaLuna

Yani 5 den fazla veterinere gittim hepsi depresyon dedi. Ama ki bunu veterinerler diyor.

LilaMiaLuna

Daha fazla uzatmaya gerek yok sizin düşünceniz ve yaşadıklarınız farklı benim farklı. Tavsiyeleriniz için de teşekkürler.

Sutin

Siz bir psikolog, bir hekim ile harita mühendisi bir kadının blogunu ve bir köpek eğitmenin tecrübe veya bilgisini karşılaştırmaya çalışıyorsunuz. O yüzden sizi malesef bu konuda muhatap olarak göremiyorum. Yine de bir tavsiye vereyim. Ben nasıl sizin tavsiyenize kulak verip açıp önerdiğiniz insanları arastirdiysam. Sizden ricam sizde Prof. Dr. Tamer Dodruka'nın çalışmalarına bakın. Dergipark'tan hayvan psikolojisi ve beden dili ile alakalı birkaç makale okuyun. Teşekkürler...

blue_hpood

hayvanlarda bizdeki gibi özlem, mutluluk, neşe, kıskançlık, kin besleme vs gibi duygular yok; buna emin olun, içiniz rahat olsun. diğer yandan gideceğiniz ülkeyi veya koşulları tam olarak bilmiyorum fakat bırakmanız gerekiyorsa önlem olarak bırakacağınız eve birkaç kere götürüp alıştırmaya çalışabilirsiniz. diğer yandan yüksekte ve güvende takılabileceği bir alan yaratabilirsiniz, özellikle merdiven türünde veya uzunlamasına raf türünde yerler yüksek yerlerde kediler güvende hissederler; imkânınız varsa evi kedi için bir orman hâline getirebilirsiniz: birkaç yüksek raf, birkaç basamak, tırmalaması için direkler, ağaç benzeri yapılar(ki internette satılıyor) gibi.. kardeşinizin kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ancak kediler dengesiz hareketlerden rahatsızlık duyar, bu bir gerçek. bu nedenle gideceğiniz yere dair belki kalacağınız yeri ayarlamayı deneyebilirsiniz veya bir yer bulana kadar kedi kabul eden otelleri tercih edebilirsiniz veya güvendiğiniz bir başkasına bırakmayı düşünebilirsiniz.

blue_hpood

köpeklerde bu asla bildiğimiz gibi değil:) kedilerde de gözlemlediğim durum bu, basit ilkel duyguları yaşıyorlar: bizim gibi derin duyguların onlarda karşılığı yok. içiniz gerçekten rahat olsun. trip atacak kadar zeki ve üst düzey bilince sahip canlı değiller maalesef:)