Kelleşme Sorunu

05tuba

Kedimin tüylerinde inanılmaz kellik yayılmaya başladı. Önce arka bacaklar sonra sırt bölgesi derken kuyruk başına kadar yayıldı. İlk başta kaşımaktan veya yalamaktan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir adet yarası vardı bugün iki üç yara daha oluştuğunu gördüm. İnanılmaz demoralize durumdayım. Kaç kez veterinere götürdüm. İlk gittiğimde mama kaynaklı alerji olabilir dendi. Felicia hipoalerjenik mama kullanıyorduk nd mamaya geçtik 2 aydan fazla oldu. İlaveten dermatopic plus adlı fısfıs verdi. Mamasına sıkıyordum. İyileşmek bir yana dursun daha da ilerledi. Sonra tekrar götürdüm bu sefer başka iç dış parazit yaptı belki bit piresi vardır dendi. Aynı gün başka veterinere götürdüm mantar olabilir dedi. Diğer veteriner hayır mantar değil dedi. Kime inanacağımı şaşırdım. Yarın başka veterinere gideceğim artık. Tecrübesi olan arkadaşım var ise yardımcı olursa çok mutlu olurum.

16 CEVAP

Mia_____

Daha da ilermemesi için şimdilik top kekik uygulayabilirsiniz demleyip . Bu deri sorunları çok sıkıntılı bizim de kulaklarını kaşıyıp kanatiyor ama sizin kasimakla olmamış gibi daha değişik duruyor. Deri problemleri çok yaygınlaştı kime baksam deri problemi var . Mamalardan mi kaynaklaniyor havalardan mi çözemedim çok geçmiş olsun :(

Mia_____

Kedinizin balığa alerjisi olmadığından emin misiniz ? kedime protein oranı yüksek mama aldıktan sonra kaşıntısı başladı sonra balıklı mamaya geçtik daha da arttı şimdi hipoalerjenik mamaya geçtik o da somonlu ve hâlâ kaşınıyor. Dün baya önceden kullandığımız tavuklu mama aldım şimdi gozlemleyecegim . Balığa alerjisi olduğunu düşünmeye başladım. Bizimkisi de kulaklarını kanatıyor çok kötü şekilde. Boynunu falan da kaşıyor sürekli yalaniyor. Delircek boyuta geldim hem maddi hem manevi çok yıprandık. Çünkü öğrenciyim ve veterinere kaç kez gittim sayamadim . Hâlâ da geçmedi bu arada veteriner çaresi yok mama değiştirip gorucez dedi. Evet Top kekiği aktardan bulabilirsiniz aşırı faydası oluyor hemen tüy çıkarıyor.

Sezgek

Yüksek ihtimal alerji gibi duruyor be ne yazık ki nd mama alerjiye hiç iyi gelmiyor bizzat deneyimlerimi söyleyeyim alerjik kedilere protein içeriği yüksek mamalar hiç iyi gelmiyor yaralar başlıyor benim önerim eğer evden bit şeyler veriyorsanız onları da kesmeniz işte haşlanmış et yumurta falan onları da vermeyin sakın sonra tahıllı yada protein içeriği daha düşük bir mamaya geçiş yapın biz çareyi hills ile bulduk çok şükür o zmanndan beri ne kaşıntı me yara gördüm kızım da varsa cristalin ile günde iki kere falan silebilirsiniz cristalin tüy çıkmasını destekliyor bunu da deneyimlerim geçmiş olsun

aslihan_e

Bence mamayı kesip bir süre sadece et türevi yedirin. En azından sorunun mamadan olma ihtimali kalkar veya mamadan kaynaklı olduğu ortaya çıkar. Mantar için çıplak gözle bakıp mı mantar ya da değil diyorlar? Hangisi özel tetkikler yaptıysa ona güvenin. Neye göre var ya da yok diyorlar mesela? Kedide stres bozukluğu olabilir mi?

Cennet29

Kedimin bazı bölgelerinde boyun kulak ve çevresinde kellik kızarıklık oluştu. Ben kedime yaş mamaları kuru mamaları sürekli tavuklu alıyordum alerji olarabilir dendi mamayı hemen kestim ve balıklı mamaya geçtim. Ayriyeten dış parazitleri vardı pire kene vs ve dış parazitini de yaptım. Bu şekilde kurtulduk bir daha asla tavuklu mama almadım artık kaşınmıyor

BernaCakir_

Tam kesin olmamakla birlikte kedide pirelerin fazla ilerlemesi sonucunda kedilerin tüylerinin seyreldiğini duymuştum eğer elinizde kedi tarağı varsa yada elinizle tüylerinin dibine bakıp bu konuda emin olabilirsin

05tuba

Herkese teşekkür ederim. Ortak bir cevap vermiş olayım sorularınıza. Öncelikle mantarı olabilir diyen hekim, emin olmamakla birlikte mantar olabilir başka hekim arkadaşlarıma da gösterin dedi. Wood lambasıyla baktı ama tam emin olamadı mantarı olup olmadığına. Diğer hekime gösterdiğimde aniden kalıntı geliyor ve kuyruğunu kaşıyor dediğim için pire olabilir belki deyip 2 ay önce yaptığı iç dış parazitten daha kuvvetli parazit ilacı yaptı gönderdi. Diğer soruya da şöyle cevap vereyim. Hiçbir zaman tavuklu mama kullanmadık her zaman balıklı mama kullandık. Mama dışında yalnızca yoğurt veriyorum. Yaş mama vermiyorum. Vetplusun maltı ile balık yağını ara ara veriyorum o kadar. Top kekikle ilgili yazı yazılmış. Sanırım onu aktardan bulabilirim değil mi? Son çare onu kullanayım bakalım. Sarı kantoron yağı var elimde onu da sürsem fayda eder mi acaba? Hemen yalıyor sürdüğüm yeri bir zararı olmuyordur inş. Son olarak çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Mia_____

Bu arada mamaniz şuan ND mi ??

senaau

Bu tarz bir sorun kedimde daha önce yaşadım resmen her yerde öbek öbek tüyleri oluyordu ve vücudu ciddi kel kalmıştı popo kısmı ve arka bacaklarında hiç tüy yoktu sırt kısmında da bölgesel acilmalar vardı. Ben mantardan şüphelendim hekim mantar göremedi ama yine de ecosin kullandık.. ekstra vitamin takviyesi ve iyi beslenmeyle kısa sürede kendine geldi. (Deri ve tüy sağlığı için mama aldım) Ecosinle kendini yikatmayacagi için bir odanın kapısını kapatıp fisfisli bir şişeye hazırlayıp odada 2 saat peşinde koşup ıslattım onu hep 😂 baya etkili oldu hemen kesti

05tuba

Herkes bakıp geçmiş. Yok mu yardımcı olabilecek biri?

Ozlemcakil

Cok uzuldum istsnbuldamisiniz

Ozlemcakil

Kozyatagi rv veteriner Ferudun Bey bir de Feneryolu Ata Vet Vedat Bey , ben kizlarimi genelde bu iki veterinere goturuyorum

05tuba

Evet şuan kullandığım mama nd. 3 aydır onu kullanıyoruz. Pek bir faydası olmadı gibi. Bozitaya geçeceğim ama stoklarda yok şu sıra. Mama çok az kaldı. Eğer bozitayı alamazsam mecbur nd ye devam edeceğim.

Benimkide aynı kulak önlerinde tüyleri azaldı kaşıntıdan bı gün kafasının ortasını yolmus yara yapmış gittim hemen veterinere kulak uyuzu yoktu alerjik olabilir dediler probiyotik verdi veteriner kullandım hepsini azaldı biraz tavuklu mama kullanıyorduk kısırlaştırınca hindili aldım şuan hiç kaşınmıyor Allah'a şükür 🙏🏻

Cennet29

Benim kedimin tavuk alerjisi vardı sizinkinin de balık alerjisi olabilir. Bence mamasını değişin ve ND yi de bırakın. Başka bir mama alın sanabella, hills, bozita olabilir