Küçük Irk Köpek Bakımı Mı Daha Zor ?Kedi Bakımı Mı ?

Heathcliff

Anket

Küçük ırk köpek bakımı daha zor çünkü...
(10 oy)
Kedi bakımı daha zor çünkü...
(3 oy)
Toplam (13 oy)

Şuan kedim ve kuşum var hayatımdan memnunum ama köpeklere de çok büyük ilgim var kedi beslediğimden ve beslemiş olduğumdan zorluklarını biliyorum acaba Maltese,Havanese,Toy-Poodle,Corgi gibi ırkların bakımı kediyle kıyaslandığında ne kadar az veya ne kadar fazla zordur merak ediyorum. Bilgili tecrübeli arkadaşlar ayrıntılı cevaplarsa sevinirim

22 CEVAP

ursaminor

Bu tamamen insanın kendisinin ve birlikte yaşadığı hayvanın kişiliğine bağlı.
Defalarca hem kedi hem de köpek (ve kuş, tavşan, sincap hatta tütün kurdu bile) ile birlikte yaşamış bir insan evladı olarak şunu diyebilirim ki, zorluk tamamen göreceli bir kavram.
Genel olarak hayvanla birlikte yaşamak onlara belirli bir zaman ve bütçe ayırmayı gerektiriyor.
İnsanın kediden beklentileri başka, köpekten başka oluyor.
Sizin kişisel beklentiniz hangisini karşılıyorsa onunla yaşamak daha kolaydır.

Şahsen benim kişiliğim kediye daha uygun. Annemin yorkiesiyle bir araya geldiğimizde (ki bu çok sık oluyor) bazen hayıflanıyorum keşke diye çünkü tırnak mı kesilecek hop uzat elini kesilsin, dişine mi bakılacak hop sok elini ağzına bakılsın, kucağa mı almak istedin gel de gelsin mercimek gibi kucakta kıvrılıp saatlerce uyusun, istediğin yerini elle.
Ama eve gelip de mivav mivavv vavvv deyip sırnaşan kedim beni hemen kendime getiriyor. Çünkü o mivavv vavvv aslında "bak ben yalnızca kumuma tuvaletimi yaparım, her boka havlamam, kendime yetebilirim her konuda seni dürtüklemem, yatağa bile tek başına çıkamadığım için seni uykunun en güzel yerinde uyandırmam, üstelik çok oyuncu olduğum için ben de topu attığında geri getiririm biliyorsun" demek :D

Küçük ırkların herrrrrrr ama herrrr şeye havlama huyları ve huyun eğitiminin çok zor olması ise çok büyük eksi benim gözümde.

turkuaz66

bu soru doktorluk mu daha güzel meslek yoksa mimarlık mı gibi oldu

hangisini seviyorsanız onun bakımı size kolay gelir

ben kendimden örnek veriyim birisine karşı sevgimi gösterdiğimde karşımdaki kişininde bana o sevgiyi, ilgiyi vermesini isterim. bide ben severken çok fazla sıkarım kim olursa olsun hayvan insan orangutan farketmez. insanlar bile bazen sevgin beni boğuyor artık dediklerini duydum. bu yüzden sevgimle sıktığım usandırdığım canlının bitek köpeklerin tahamül ettiklerini gördüm

ursaminor

Bir şey daha söylemek istiyorum.
Kediler daha vahşiler.

Köpeğin gözlerine baktığınızda bir şeyleri anlamak mümkün oluyor. Medeni bir ifade var gözlerinde ve bu sürekli görülebiliyor. Bunun bir nedeni de doğada köpeklerin sürü halinde yaşıyor olmaları sanırım. İletişim kurarak idame ettiriyorlar hayatlarını.

Ama kediler öyle değil. O ifadeyi bazen yakalıyorsunuz. Ama genelde o künt bakış oluyor gözlerinde, vahşiler bu hayvanlar. Doğada yalnız yaşıyorlar. Ve iletişim onlara uzak bu da genlerine işlemiş.

dollfacepersian

Köpek bakma tecrübem yok ama izninizle cevap vermek istiyorum.
Ben küçük büyük fark etmeksizin köpek bakımının kediden daha zor olduğunu düşünüyorum çünkü küçük olsa da tuvalet eğitimi, itaat eğitimi, liderlik gibi çoğu köpek sahibinin çok zorlandığı şeyler olacak ki küçük ırk köpek bakımı orta ve büyük ırk köpek bakımından daha zor bence.
Son olarak Kral Köpek Ailesi küçük ırkı ilk köpek olarak önermiyor. Nedeni için videoyu izlemenizi öneririm
https://youtu.be/0vs5SyHroOo

ursaminor

@Heathcliff
Ben çamaşır makinesiyle bile empati yapabilen, animizmin dibine vurmuş bir kişiyim (sanki 8 yaşındaymışım gibi :D) Kızımın her hareketinin anlamını bilirim ve çok interaktif bir ilişkimiz vardır.

Ama benim kastım iletişim veya eğitim konusu değil. İfade edemediysem kusura bakmayın.

Bazı anlarda kedinin gözlerine baktığınızda, sanki vahşi doğada yaşayan bir canlı görürsünüz.
Evde yaşayan köpekte bu sık olmaz. Ama kedinin büyük bir parçasının sizden bağımsız olduğunu hatırlatır o bakış. Onu diyorum ben :)
O anlarda sen ne yaparsan yap kopuyor kedi işte. "Sen ne diyon lan değişik??" deyip popoyu dönüp gidiyor yaa ahahahah

anfrenee

Açik konusursam bnde ilk once bunu cok dusundum daha sonra kucuk irk alamya karar verdim ve inanin hic pisman olmadim tatliligi guzelligi seni koruma ozelligi pitbulla bile kafa tutuyor dersin boyu ne ne kdr :D
Cidden bu tam bnm kucuk kopusume göre bir söz ( küçücük boyu var türlü türlü huyu var ) :D
Lavabo egitimi hakkinda sıkında olucaksa merak ettiklerinizi bna mesaj olarak atabilirsinz tabi kucuk irk kopek almayi dusunuyorsaniz:))

Heathcliff

@anfrenee Köpeğinizle mutlu olmanıza sevindim :) Maltese ler gerçekten çok zeki ve cesur köpekler ama biraz gürültülü ve agresif olduklarını biliyorum.Yakın bir tarihte olmasa da ileride bakmak istediğim birkaç ırktan bir tanesi.Şuan için kedi ile mutluyum koruma dışında köpekten pek farkı yok :D

anfrenee

Ama cok cabuk anliyorlar seslere karsi cok duyarli olduklari icin o ularda biraz sıkıntı oluyor ama pnuda suanda yapmiyor daha dogrusu eskisi kdr yapmiyor bna glediginde 45 gunluktu ve disarda 1 kus sesii duysun ölesiye bagirirdi:d ama suan biz hayir fln. Videoar izledik ve atlattik esksi kdr olmasada nerdeyse hhic. Havlamiyor
Agrasiflikle alakasi yok....
En. Azindan lesie oyle kucukken issirma huyu var ztn oda disleri kasindigi icin ve suan hic resiflik disarda gwzdiriyoum gordugu her insanin yanina yaklasip sevsinler diye karnini aciyor :D
Sadece baska hayvanlarla arasi iyi degil oda lesieden kaynakli :d mLteseler baska hsyvsnlarla iyi. Geciniyor normalde ama tek kotu huyu var. Cok inatci :d bir zorlana yaptirmaya calisrsaniz kattiyen yapmaz ama eskiden o daha cok suan duzeldi birazda olsa
Birde mesela ona bir konuda kizdiysaniz gidyor ve bile bile istemedigim seyi yapiyor ve gozumun icine bakiyor :d
Yine sizin karariniz ama birsey demiyorum
Yavruyken alirsaniz havlama sorunu ortadan kalkiyor :)

Heathcliff

@anfrenee Liderlik ederek doğru sosyalleşmeyi sağlarsanız o sorununuzu da çözersiniz.https://www.youtube.com/watch?v=nnpXZrtb5xo,https://www.youtube.com/watch?v=GfhE3xH_l1I şu iki bölümü izlemenizi tavsiye ederim.

Heathcliff

@ursaminor Vahşilikten kastın eğitilememeleriyse haklısın ama iletişim konusundaysa yanılıyorsun kedi beden dilini biliyorsan bir kediyi anlaman çok kolay.Korktuğunu da kızdığını da sıkıldığını da sevgi ve ilgi istediğini de seni sevip sevmediğini de mutlu veya mutsuz olduğunu da bir şey isteyip istemediğini de bir şey hissettiğini de bir hastalığı olduğunu da çok kolay anlarsın.

arinkacmaz

yavru köpek bakımı daha zor tuvalet yapmaları özellikle benim chihuahuam var ve bakımı çok zor orta yer işiyor kakasını yapıyor çok zor

turkuaz66

Küçük ırk köpek bakımı daha zor çünkü sevmiyorsun

Kedi bakımı daha zor çünkü sevmiyorsun

Heathcliff

Köpeğin daha insana bağımlı yapısı olduğundan bugüne kadar köpek beslemeye cesaret edemedim sevmemekle alakası yok kedi daha kendi kendine yetebilen bir hayvan o yüzden kediyi seçtim.Muhabbet kuşum da var burada sorsan çoğu kişi kuş bakımı daha kolay der bana soracak olursan kuş bakımı gürültü sevmeyen bir insan için bakımı zor bir hayvan.İkimizin de dedikleri üç aşağı beş yukarı kişisel tercihlere çıkıyor.Benim merak ettiğim iki pete de bakmış deneyimlemiş görüşleriydi.

Heathcliff

*deneyimlemiş insanların görüşleriydi. @turkuaz66

turkuaz66

kendi ihtiyacını kendi gidersin ben sadece önüne mamasını suyunu koyim diyosanız kedi bakımı çok kolay 1-2 gün ilgi göstermesenizde kedi kendi çapınca yaşamını sürdürücektir. ama köpek mamadan sudan çok ilgiye aç bir canlı siz nekadar mamasını suyunu en kalitelide alsanız sevgiye açsa o köpek hep mutsuz olucaktır.